Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

O co šlo v Gruzii

Názory

  10:59
Krátká rusko-gruzínská válka se stala poslední válkou podobného stylu, jako byla druhá světová. Válkou, kde spolu obě strany bojovaly za pomoci letectva a dělostřelectva. Válkou, během které se armády prakticky nedostaly do fyzického kontaktu.

Jihoosetinky jedí u zničeného domu v hlavním městě provincie Cchinvali. foto: KAZBEK BASAEVAFP

Válkou, během které na Gruzii útočily dvě frontové linie protivníka, a válkou, kterou už během příprav zdůvodňovala každá ze stran, a myslím, že zcela upřímně, jako odvetu za činy protivníka.

Vždyť je to tak prosté. Při jakékoliv rvačce stačí jen trochu poposunout startovní čáru: začít vše počítat od slova, které pronesl protivník, od rány, kterou nepřítel zasadil, a vlastní činy je pak možné vždy nazývat „odpovědí“ – to abychom se upřímně mohli cítit v právu. Saakašvili se, jak se zdá, pokusil udělat totéž co Izrael během šestidenní války. Jen na rozdíl od Izraele prohrál. Ale co bylo cílem Saakašviliho?

Od prvního dne války jsme slyšeli slovo Cchinval – mimochodem, razantně vytlačilo původní název Cchinvali. Slyšeli jsme to na 1. programu i na kanálu RTR. Bojovalo se o Cchinval, „gradem“ stříleli na Cchinval, v Cchinvalu gruzínské tanky pálily do sklepů, říkali nám. Celou dobu nám říkají Cchinval a jen náhodou řeknou Džava. Tohle slovo pronášejí zřídka, jakoby mimochodem.

Například hlásí, že ve dvě hodiny v noci Eduard Kokojty opustil Cchinval a odjel do Džavy. Nebo že právě v Džavě se shromažďují dobrovolníci. A na webových stránkách Komsomolky pověsili video „Gruzínské letadlo bombarduje vesnici Džava“. Co to je, ta Džava? Proč letadlo nafilmovali právě nad Džavou, a ne nad jinou obcí?

Džava – to je vysokohorská vesnice na cestě od Rokského tunelu do Cchinvali. Leží za demilitarizovanou zónou, mimo zorné pole gruzínských obcí. Je to hlavní vojenská základna, kterou budovali – zřejmě – dlouho. Existuje důvodné podezření, že právě z Džavy přišlo veškeré dělostřelectvo, které poslední dny před konfliktem střílelo na gruzínské vesnice kolem Cchinvali.

V čem spočívala válka
Zkrátka: cílem Gruzínců byla nejspíš Džava. V Cchinvali zřejmě ani nebyla tak početná vojska: asi šest set lidí, přijeli ne na tancích, ale v džípech a obrněných transportérech, které se rychle pohybovaly po městě, aby je nestihl stejný osud jako ruskou techniku v Grozném. Tanků bylo málo a pravděpodobně se objevily až o něco později, aby upevnily pozice a likvidovaly odstřelovače. Na ty střílely přímými zásahy, aniž se vojáci zabývali tím, zda je ve sklepě odstřelovač, nebo žena s dětmi. Mimochodem, první gruzínský tank osobně zasáhl ministr obrany neuznané republiky Anatolij Barankjevič.

Ostatní gruzínské jednotky byly někde jinde a je logické předpokládat, že se hrnuly k opevněné základně v Džavě, aby ji obsadily a přerušily transkavkazskou magistrálu nad Džavou tam, kde je úzkou horskou cestou. Takže celá válka spočívala v tom, že Gruzínci bombardovali z letadel a děl ruské jednotky, které se draly do Cchinvali, a ruské jednotky bombardovaly z děl a z letadel Gruzínce všude, kde se jen mihli.

Rusko před dilematem
Vojenský cíl, který si určil Saakašvili, je možné pochopit. Protože zaútočil v momentě, kdy kolem Cchinvali dokonce ještě nebyla ani minová pole (k jaké asi válce se připravovala Jižní Osetie, když si nepřipravovala ani obranu?), postavil Saakašvili Rusko před dilema. Buď ho nechá obsadit Džavu, aby pak ukázal světu všechno, co nalezne v této opevněné základně, nebo se na něj 58. armáda vrhne vší silou, aby tohle odvrátila. Pak ale už bude moci jen těžko někdo tvrdit, že proti gruzínskému prezidentovi stojí dobrovolníci, domobrana a partyzáni. V prvním případě by vyhrál všechno, tak jako Izrael za šestidenní války. V případě druhém získává cenu útěchy – soucit Západu.

Pochopit cíle Kremlu je také celkem snadné. Malá vítězná válka ještě nikomu neublížila.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!