Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Léčba narkomanů v Rusku: zavřít do rakve a pohřbít

Svět

  7:00
MOSKVA - Svérázné metody léčby drogové závislosti v Baškortostánu na pomezí evropské a asijské části Ruska vyšetřuje místní prokuratura. Léčitelé se snažili narkomany zbavit závislosti tím, že je násilím ukládali do rakví a jakoby pochovávali. Ale pacienti, kteří v hrůze z léčebny utekli, si postěžovali policii na divnou terapii i pravidelné výprasky.
Rakev (ilustrační foto).

Rakev (ilustrační foto). foto: Shutterstock

"Vedoucí léčebny, předvolaný k výslechu, oznámil, že psychologická metoda pohřbívání se uplatňovala proto, aby si drogově závislí uvědomili, co je čeká, pokud s narkotiky nepřestanou: hrob a chladná země. Po takové léčbě se pacienti prý doslova cítí jako znovuzrození," uvedl jeden z prokurátorů podle agentury RIA Novosti. Vedoucí léčebny Anton Zelenov kategoricky odmítá obvinění, že by se pacienti a pacientky museli podrobovat léčbě nedobrovolně a byli vystaveni "násilnostem a nemorálnostem".

Pětadvacetiletá Inna ale tvrdí, že ji "léčbu" zařídil manžel poté, co požádala o rozvod. "Loni v listopadu do mého bytu vtrhli tři neznámí muži. Pod hrozbou zbraně mi nasadili pouta, zahalili hlavu, posadili mě do auta a odvezli neznámo kam, aniž by mi cokoliv vysvětlili," svěřila se v trestním oznámení, jehož kopii rozeslala médiím. V léčebně ji věznili tři měsíce, podařil se jí až třetí pokus o útěk. Mezitím si užila i "hrobové terapie", kdy ji "uložili do rakve, přitloukli víko a cítila jsem, jak mě ukládají do hrobu, než jsem ztratila vědomí".

"Inna k nám přišla dobrovolně. Uvědomovala si, že není s to zvládnout své problémy," tvrdí léčitel. Prokuratura se rozhodla přizvat k vyšetřování experty.

Šokové metody jsou v Rusku běžné

Násilné metody léčby narkomanie v Rusku, kde substituční léčba není povolena, nejsou žádnou novinkou. Izolace narkomanů, přísná dieta a šokové metody patří k výbavě soukromých detoxikačních center, kam své potomky nechávají zavřít rodiče, kteří jinak nemají mnoho možností léčby. Občas proti únosům a brutálnímu zacházení s pacienty musí i zasahovat policie.

Odhaduje se, že v Rusku je na pět milionů narkomanů, z nichž každý rok na 100.000 zaplatí za závislost svým životem.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...