Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

O Sáblíkovou budu bojovat do konce, říká její zástupce Šťovíček

Česko

  8:47
Deset dní před olympiádou začne zasedat zvláštní tribunál, možná ho využijeme, říká expert na sportovní právo Jan Šťovíček, který zastupuje Martinu Sáblíkovou. Ta se kvůli špatnému výkladu pravidel kvalifikačních kritérií UCI nemůže zúčastnit her v Riu.

Jan Šťovíček foto:  Michal Růžička, MAFRA

LN: Zastupujete Martinu Sáblíkovou při jejím boji o účast na olympijských hrách. O co v tomto případu právním pohledem vlastně jde?
Je to nešťastná kauza a Martiny mi je strašně líto, sportu je oddaná tělem i duší. Posledních osm let se připravuje na letní olympiádu, kde chtěla jet časovku. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) vydala kritéria pro kvalifikaci, při jejich výkladu ale došlo k nepochopení na straně Českého svazu cyklistiky. Vždy se ho však zastávám, pravidla jsou totiž velice složitá a nejsou určitě jednoznačná, před rokem jsme to ostatně řešili i s Romanem Kreuzigerem, když mu zakázali jet polskou tour. Stejná situace nastala přitom i v Itálii ohledně kvalifikace dráhaře Francesca Ceciho. UCI tedy Martinu nezařadila na seznam, snažíme se ale její rozhodnutí zvrátit, a pokračujeme tak ve výkladovém sporu s Mezinárodní cyklistickou unií.

LN: Jak hodnotíte své šance?
Uděláme pro to všechno. Je to určitě nejdůležitější kauza, kterou teď řeším. Objevila se ale nová naděje. Do poloviny června totiž měly všechny národní olympijské výbory potvrdit, zda své kvóty akceptují a zda je využijí. Ty prázdné teď budou dále rozdělovány, ale podle pravidel, která také nejsou úplně jasná. Poslední červnové úterý jsme však dostali dopis od UCI, podle kterého jeden stát nevyužije svoji kvótu pro časovku. Je tam tak jedno volné místo, o které se budeme ucházet.

LN: Hodně se řeší i vyloučení všech ruských atletů z olympiády kvůli dopingu u některých z nich. Je ve sportovním právu prostor na kolektivní vinu?
Atleti, kteří nebyli pozitivně testováni, podávají hromadnou žalobu k Mezinárodní sportovní arbitráži. Tuším, že se to vyhrotí těsně před začátkem olympiády, rozhodnutí určitě padne na poslední chvíli. Osobně věřím, že je nakonec závodit nechají, s principem kolektivní viny se neztotožňuji. Každému je potřeba prokázat, že předpisy porušil. A pokud se to nepovede, není ho možné trestat. Kolektivní vina nepatří do 21. století, do právního státu a do demokratické společnosti, v níž žijeme. Vzpomeňme si třeba na odsun Němců a podobné historické záležitosti. Doufám, že se nic takového nebude opakovat.

Kurz právní sebeobrany

LN: Stihne soud rozhodnout do začátku olympiády?
Je tam na to připravený mechanismus, deset dní před začátkem olympiády začíná zasedat zvláštní panel tohoto soudu. Dvanáct vybraných soudců je k dispozici 24 hodin denně, a to až do konce her. Pokud k nim dorazí nějaká žaloba, mají povinnost rozhodnout opět do 24 hodin. Teoreticky tedy lze využít tento zvláštní panel, a pokud to ruská skupina udělá, bude možné to stihnout.

LN: Využije tento panel případně i Martina Sáblíková?
Problém je v tom, že nevíme, kdy Mezinárodní cyklistická unie rozhodne o přidělení posledního volného místa. Možná to říkám trochu kacířsky, ale ideální by bylo, aby to bylo právě v těch deseti dnech do zahájení olympiády, pak bychom totiž mohli žádat o toto zrychlené řízení. Kdybychom žalobu podali k Mezinárodní sportovní asociaci klasickým způsobem, těžko stihne rozhodnout do začátku olympiády. Budeme to tedy směřovat ke zvláštnímu panelu.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...