Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obama je fajn, ale víc věříme Hillary

Svět

  10:22
MIAMI/NEW YORK (od zpravodaje LN v USA) - Když zaslechne jméno Barack Obama, až stydlivě se usměje. Portoričanka Carmela Pina Martinezová pracuje jako servírka na manhattanské Madison Avenue poblíž Českého centra. „Kamarádka si nedávno koupila CD, na které Barack namluvil svou knihu (Smělost naděje). Má takový konejšivý, sexy hlas. Naladí tě do pohody,“ popisuje Carmela své pocity.

Hillary Clintonová a Barack Obama. foto: ČTK

Její plachost je rázem pryč. „Republikáni jsou moc agresivní, tenhle chlápek je prostě fajn,“ dodává.

Svou sympatií k Baracku Obamovi se ale pětadvacetiletá Carmela liší od většiny Latinos. Ti jsou sice rovněž ve většině nakloněni demokratům, jejich favoritkou je ale Hillary Clintonová. Ostatně, dokazují to i výsledky demokratických primárek z tak důležitých států, jakými jsou Kalifornie a Texas.

Hillary v nich získala 67 respektive 66 procent hlasů, zatímco Obama jen 32 procent. Větší sympatie má bývalá první dáma USA i na Floridě. Na známé pouliční party na Calle Ocho (Osmá ulice), která se během let změnila z pouhé kubánské oslavy v přehlídku latinskoamerické a karibské kultury, bylo snadné vypozorovat, proč má Hillary u Hispánců stále tak neotřesitelnou pozici.

„Barack je určitě sympaťák, ale jedině ona dokáže Ameriku opět ekonomicky pozvednout. Bill jí přitom může pomoct, protože za jeho vlády se i nám Latinos vedlo docela dobře,“ říká mi například Salvadorec José. Mladík omotaný do státní vlajky Salvadoru rovněž upozorňuje na „lidštější“ přistěhovaleckou politiku Hillary a demokratů vůbec. „Velká část republikánů by nás nejradši deportovala,“ míní.

Hillary si zaslouží obdiv
List The Los Angeles Times se nedávno pokusil popsat motivy, které nejspíš Latinos přitahují k Hillary. Na prvním místě se zdá být jakási nostalgie po ekonomické prosperitě za časů Billa Clintona. Další možný důvod obliby Clintonové u Hispánců je její osobní příběh. Podle nich dokázala i přes Billovu nevěru udržet rodinu pohromadě, což tradičně rodinně založeným Latinos imponuje. Nakonec svou roli může hrát i dávná rivalita mezi Hispánci a Afroameričany, kteří na nejspodnějším stupni sociálního žebříčku bojují o místo na slunci. Proto prý nechtějí volit černošského kandidáta. Sečteno a podtrženo: Latinos dnes masově podporují právě Hillary Clintonovou, což ji drží v kampani při životě.

Platit můžete i v pesos
V dalším klíčovém státě, kde se uskuteční primárky - v Pensylvánii - jí mohou znovu výrazně pomoci. I tady se totiž v uplynulých letech hispánská komunita překvapivě rozrostla. Pensylvánie se dnes řadí k patnácti státům, kde žije více než půl milionu Hispánců.

Hispánci jsou vůbec nejrychleji rostoucí komunitou v USA. Zašlo to až tak daleko, že například známý řetězec Pizza Patron chce ve státech jako Arizona, Nevada či Texas nabízet, že se za pizzu a colu bude moci platit i mexickými pesos.

Takový krok vyvolal velkou kontroverzi. Joey Vento, majitel jiné oblíbené firmy, která je proslulá svými steaky, na vstupní dveře svých restaurací ve Filadelfii například napsal: „Tady je Amerika, prosím objednávejte si v anglickém jazyce.“ Vedle tohoto sociálního fenoménu je pro politiky zásadní především fakt, že každým rokem se dožívá osmnácti let, tedy věku, kdy je možné volit, nějakých 400 000 Hispánců. Ti tak v současnosti už odkrajují z volebního koláče plných 10 procent. V 70. a 80. letech minulého století to přitom bylo jen 2,5 procenta.

V drtivé většině jsou Latinos pro demokraty. Snad jedinou výjimkou jsou Kubánci, tradiční stoupenci republikánů. Svou roli tu hraje především nesmlouvavý postoj republikánských prezidentů k diktatuře Fidéla a Raula Castrových. „Demokratům nelze věřit. Podívejte se například na Zátoku sviní, kde nás Kennedy zradil,“ řekl mi v Miami Kubánec Ábel Morales, který u Calle Ocho vybudoval muzeum Castrových zločinů.

Kennedyho růžová kravata
Morales narážel na snahu kubánských exulantů, kteří se v roce 1961 vylodili v Zátoce sviní s cílem Fidela násilím svrhnout. Prezident Kennedy ale tehdy exulanty letecky nepodpořil, přestože to sliboval, a celá akce skončila fiaskem. „Kennedy a další demokraté navíc nosí růžovou kravatu,“ přisadil si ještě Ábel tentokrát s odkazem na údajnou socialistickou politiku demokratů.

Přesto se dá očekávat, že kubánská komunita při letošních volbách bude se svou podporou republikánů mezi Latinos černou ovcí. Zdá se totiž, že je na svou stranu nedokáže zatím dostat ani Barack Obama, kterému se přitom například ve státech Virginia či Maryland podařilo přetáhnout jinou stálou základnu voličů Hillary, a to starší bělošky.