Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Obama je gay a radikální muslim.‘ Za podivných okolností zemřel tvůrce slavných fake news

Svět

  13:49
PHOENIX/PRAHA - Vytvořil nejrozšířenější poplašné a falešné zprávy během prezidentské volební kampaně. Tvrdil například, že prezident Barack Obama je radikální muslim a homosexuál. Slavný šiřitel fake news Paul Horner zemřel za podivných okolností ve Phoenixu ve věku 38 let. Podle policie mohlo jít o náhodné předávkování.

Slavný tvůrce fake news Paul Horner zemřel. foto: Paul Horner

Podle mluvčího šerifa v Maricopa County Marka Caseyho byl Horner nalezen 18. září doma ve své posteli. Podle místního koronera, který provedl pitvu uvedl, že na jeho těle nebyly nalezeny žádné známky po cizím zavinění.

Horner měl podle mluvčího šerifa za sebou historii zneužívání léků na předpis. „Důkazy na místě ukazují na náhodné předávkování,“ vysvětlil Casey. Zpráva z toxikologie však ještě čeká na vyřízení. Celý případ nebude uzavřen, dokud nedostane policie jasné finální výsledky.

V Irmě létají žraloci a dosáhla stupně šest. Kolem hurikánu vzniklo mnoho hoaxů

Horner byl známý pro psaní falešných a poplašných zpráv a jejich šíření po internetu. Jeho fake news nápálily statisíce lidí, kteří zprávy z Hornerovy produkce mylně vnímali jako fakta. Mezi nejznámější výmysly z Hornerovy dílny patřilo falešné obvinění tehdejšího prezidenta Barracka Obamy z homosexuality, nebo tvrzení, že Obama je radikální muslim.

Často opakovaná lež, kterou světu Horner představil během prezidentské kampaně, byl výrok, že na setkáních Donalda Trumpa s občany protestují lidé, kterým kampaň Hillary Clintonové platí tisíce dolarů. Tuto zprávu pak dokonce sdíleli i syn Donalda Trumpa Eric, nebo manažer Trumpovy kampaně Corey Lewandowski.

Během interview pro Washington Post v roce 2016 Horner uvedl, že Trump by rozhodně volby nevyhrál, kdyby nebylo jeho zpráv. Podle tvůrce fake news si totiž nikdo z Trumpových poporovatelů rozhodně neověřuje fakta v jeho příbězích a bezhlavě je přeposílají dál. Sám ale na závěr rozhovoru na otázku zda podporuje Trumpa odpověděl: „Ne, já Trumpa nenávidím.“

Bral to jako satiru

Hornerův bratr JJ pro agenturu AP řekl, že Paul považoval svou práci za satiru a měl úžasný cit pro to, jakou falešnou zprávu vytvořit. Už od ranného věku prý dokázal vytvářet na internetu, clickbaity - návnady na kliknutí myší.

„Myslím si, že za tím bylo hodně práce a hodně chytrosti za protlačením falešných nápadů na internet. Vždyť ti lidé sami chtěli věřit, že je to možné, ba dokonce tomu věřili,“ vypověděl JJ. Podle něj vyrůstali s bratrem ve státě Minnesota předtím, než se s rodinou jako adolescenti přestěhovali do Arizony.

Již od mladého věku prý Paul Horner kreslil polické vtipy a byl angažovaný v politice. „Myslím, že chtěl, aby lidé mysleli za sebe a byli odpovědní za své činy,“ řekl JJ o svém bratrovi. „Čtěte více a buďte více angažovaní spíše než abyste slepě sdíleli jakékoliv články.“

Autor: