Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Obama: Kongres selhal. Americká vláda je bez peněz, zavírá úřady

Svět

  10:11aktualizováno  11:05
WASHINGTON - První říjen - den, kdy 800 000 amerických zaměstnanců přišlo o plat a milionům dalších lidí se značně zkomplikoval život. Americká vláda se nedokázala shodnout na rozpočtu a poprvé po 17 letech tak nemá finance na běžný provoz země. Kongres selhal, prohlásil prezident Obama. Ekonomice Spojených států tak hrozí ztráta miliardy dolarů týdně.

Americký prezident Barack Obama foto: ČTK

1. října nastoupí statisíce amerických státních zaměstnanců nucenou dovolenou. Uzavřou se brány mnoha úřadů a institucí, přeruší se řada státních programů. Zachovány by měly zůstat pouze nezbytné vládní aktivity, od kontroly letového provozu po armádu.

KOMPLIKACE PRO OBČANY I TURISTY

Zastavení části aktivit americké vlády zkomplikuje život občanům Spojených států i turistům. Nemělo by však ohrozit bezpečnost.

Zachovány by měly zůstat pouze nezbytné vládní aktivity, od kontroly letového provozu po armádu. Turisté se tak sice nemusí obávat výpadků v letecké dopravě, nebudou však moci navštívit americké národní parky ani některé zoologické zahrady či muzea. Uzavřeno bude rovněž návštěvnické centrum washingtonského Kapitolu.

Americké ministerstvo zahraničí hodlá pokračovat ve zpracovávání žádostí o víza, protože tato činnost je financována převážně z poplatků od žadatelů. Americké ambasády a konzuláty budou podle agentury AP nadále poskytovat služby americkým občanům.

Pokračovat bude také řada dalších aktivit, například ostraha amerických hranic a kontrola bezpečnosti potravin. Budou vypláceny sociální dávky a vládní programy zdravotní péče pro staré a chudé lidi budou nadále poskytovat peníze lékařům a nemocnicím. Fungovat budou rovněž poštovní služby, které nejsou závislé na penězích od vlády.

"Kongres nenaplnil svou odpovědnost. Selhal při schválení rozpočtu a výsledkem je, že mnoho činností státu musí být utlumeno, dokud je Kongres nezačne znovu financovat," konstatoval prezident Barack Obama v projevu, který odvysílala americká televize. Zároveň dal jasně najevo, že i v této situaci zůstává jednou z priorit armáda. "Ti z vás, kteří jsou v uniformě, zůstávají ve statusu své služby. Hrozby naší národní bezpečnosti se nezměnily a my vás potřebujeme," prohlásil Obama.

Jádro sporu? Obamacare

Jádrem sporu mezi zákonodárci je Obamova zdravotnická reforma, jejímž odkladem republikáni ve sněmovně podmiňují uvolnění peněz pro státní výdaje. Senátoři to však v pondělí odmítli a zpět do Sněmovny reprezentantů poslali "čistý" zákon o financování bez dodatků o reformě zdravotnictví. Ještě během noci však republikánská většina ve sněmovně znovu prosadila změny v reformě zdravotnictví a vzápětí, rovněž podle očekávání, demokraté v Senátu návrh opět zamítli a "očištěnou" předlohu zase poslali zpět do dolní komory.

"Albert Einstein definoval šílenství slovy, že děláte stejnou věc znovu a znovu ve snaze, že byste mohli dosáhnout odlišného výsledku," zažertoval šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

Senátor Harry Reid stojí vedle tabule, na níž se odpočítává čas zbývající do půlnoci 1. října

Republikáni na poslední chvíli navrhli vytvořit vyjednávací komisi, která by vypracovala kompromisní zákon a rychle ukončila hrozící krizi. Ale demokraté odmítli. Reid řekl, že nehodlá začínat vyjednávání "s pistolí přiloženou k hlavě" a že na vyřešení sporu je zapotřebí více času než jedna hodina. Vybídl republikány, ať ve sněmovně raději schválí předlohu ze Senátu, která by umožnila udržet financování vládních úřadů do poloviny listopadu.

Jedině nutné výdaje

Prezident Barack Obama ještě dříve před televizními kamerami prohlásil, že ochromení vládních úřadů šlo zcela předejít, a obvinil republikány z vytváření krize, která bude mít "velice reálné ekonomické dopady na reálné lidi". V telefonickém rozhovoru se pak snažil přemluvit republikánského šéfa sněmovny Johna Boehnera k rychlému schválení výdajového zákona "bez jakékoli nesouvisející ideologické klauzule".

K TÉMATU:

Uzavření vládních úřadů, respektive jejich nouzový režim, znamená, že stát financuje jen nutné výdaje, jako jsou národní a veřejná bezpečnost a například zdravotní pojištění a sociální dávky pro seniory. Taková situace v USA naposledy nastala na přelomu let 1995 a 1996, kdy mělo na 800.000 z přibližně dvou milionů federálních úředníků nucenou dovolenou.

Jedním z prvních projevů nouzového režimu se stalo uzavření twitterového účtu Kapitolu. "Kvůli výpadku ve vládních financích nebude tento účet až do dalšího oznámení aktivní," objevilo se na účtu. NASA podle listu Washington Post nebude prostřednictvím Twitteru varovat "před potenciálně nebezpečnými asteroidy a kometami".

Zlomová půlnoc

Přelomovým okamžikem bylo pondělí 23:59 místního času, tedy dnešních 05:59 SELČ, protože fiskální rok začíná v USA od 1. října. Bílý dům krátce před uplynutím tohoto termínu dal pokyn vládním agenturám, aby uplatnily plány pro přerušení provozu. Současně vyzval Kongres k rychlému vyřešení situace. V platnost souběžně vstupuje zdravotnická reforma, která by měla nově zpřístupnit zdravotní pojištění asi 32 milionům nepojištěných Američanů.

Pokračování sporů mezi zákonodárci v USA by mohlo vést k neschopnosti zvýšit dluhový limit. Vládě by tak mohly dojít peníze na splácení dluhů, což by podle agentury Reuters mohlo poškodit ekonomiku a rozkolísat světové finanční trhy. Americký ministr financí Jack Lew již minulý týden upozornil zákonodárce, že pokud včas nezvýší limit zadlužení, pak vládě do 17. října dojdou peníze na úhradu splatných závazků.

Autoři: ,