Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Obama na pohřeb Kaczyńského chce letět, i přes sopečný mrak

Svět

  9:58aktualizováno  16. dubna 11:41
PRAHA - Americký prezident Barack Obama s letem do Krakova na nedělní pohřeb Lecha Kaczyäského stále počítá, nehledě na potíže kvůli sopce na Islandu. Oznámil to v noci na dnešek mluvčí Bílého domu Bill Burton. "Je to věc, kterou máme stále na zřeteli. V tento okamžik náš plán (letět do Polska) stále platí," řekl novinářům.

Oblak sopečného popela ohrožuje leteckou dopravu v severní Evropě. foto: ČTK

"Americká administrativa pečlivě sleduje situaci se sopečným mrakem a zvažuje možnost odvolání letu do Polska nebo využití alternativních tras," citoval polský list Gazeta Wyborcza nejmenovaný zdroj z administrativy.

Mluvčí Bílého domu Bill Burton tvrdí, že prezident má cestu do Polska stále v plánu. Připustil však, že mohou nastat jisté komplikace. Severní Polsko kvůli mraku popela již uzavřelo svůj vzdušný prostor a provoz přerušila i obě berlínská letiště a letiště v Hamburku.

Podle dnešního oznámení amerického meteorologického institutu Accu Weather mají problémy nad Evropou trvat i v neděli. V ten den se na královském hradě Wawel v jihopolském Krakově uskuteční pohřeb polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti Marie. Barack Obama má v plánu odletět z Washingtonu v sobotu odpoledne amerického času, aby do Krakova dorazil v neděli ráno.

Satelitní snímek ukazuje oblak prachu mezi Islandem a Skotskem.

Evropská letová služba Eurocontrol dnes oznámila, že narušení letecké dopravy nad Evropou potrvá minimálně dalších 24 hodin. Služba očekává, že se během dneška v evropském vzdušném prostoru uskuteční necelá polovina běžných letů: místo obvyklých 28 tisíc jich bude vypraveno zřejmě jen okolo 11 tisíc.

Opatření následovala po upozornění odborníků, že sopečný popel s malými úlomky kamínků, ledu a písku může nejen výrazně snížit viditelnost, ale ohrozit i motory letadel. Kvůli mraku teď na letištích uvízly tisíce pasažérů. Aerolinky vyzývají cestující, aby se před cestou na letiště přesvědčili, jak to vypadá s jejich plánovaným letem. Ze 300 transatlantických letů, které běžně přistávají v Evropě, jich podle úřadu dnes dorazilo jen okolo 120.

Británie, Dánsko, Švédsko, Francie...
"Nedostupný pro civilní letadla je vzdušný prostor nad Irskem, Británií, Belgií, Nizozemskem, Dánskem, Švédskem, Norskem, Finskem, Estonskem, severní Francií, včetně všech pařížských letišť, nad částí Německa, včetně Düsseldorfu, Kolína nad Rýnem, Hamburku, Berlína a Frankfurtu nad Mohanem, a také nad částí Polska, včetně Varšavy," informoval Eurocontrol.

"Předpovědi ukazují, že mrak vulkanického popela pokračuje v pohybu směrem na východ a jihovýchod a jeho dopady potrvají nejméně dalších 24 hodin," konstatoval úřad, který novou aktualizovanou zprávu slibuje dnes kolem 15:30 SELČ.

Vzdušný prostor nad Británii zůstane mimo provoz nejméně do sobotních 02:00 SELČ. Výjimkou mohou být jen některé lety ze Skotska a ze Severního Irska, které by mohly odstartovat v pozdějších hodinách. Nejméně do sobotních 02:00 SELČ se nebude létat ani nad Dánskem.

Oblak sopečného prachu ochromil leteckou dopravu v Evropě.

Naopak svůj vzdušný prostor dnes otevřelo Irsko a leteckou dopravu postupně obnovuje Švédsko a dočasně také Norsko. V Irsku opět fungují letiště v Dublinu a v Corku a přelétávat lze prakticky nad celou zemí kromě části jižního pobřeží. "Mrak popela opustil jihovýchod země, takže mohl být otevřen irský vzdušný prostor s výjimkou části jižního pobřeží," oznámil irský letecký úřad

Letový řád obnovuje také Švédsko a Norsko. "Švédský vzdušný prostor se krok za krokem otevírá," sdělily místní letecké úřady. Během dneška mají být obnoveny lety na severu země.

Jak se (ne)létá z Ruzyně

Podrobnosti o zrušených letech z pražského letiště v Ruzyni si přečtěte ZDE

Také Norsko, které ve čtvrtek kvůli erupci islandské sopky jako první evropská země uzavřelo svůj vzdušný prostor, dnes ohlásilo částečnou obnovu leteckého provozu. Po omezenou dobu šesti až 12 hodin budou moci startovat některé vnitrostátní lety mířící z města Trondheim ve střední části země na severozápad Norska. Hlavní norská letiště v Oslu, Bergenu a Stavangeru nadále nefungují.

Nově se dnes odpoledne uzavře rakouský vzdušný prostor. "Kvůli popelu šířícímu se ze severu budou od dnešního pozdního odpoledne či časného večera uzavřena letiště ve Vídni, v Salzburgu a v Linci," sdělily rakouské úřady. Později je budou následovat i letiště na jihu země, dodaly.

Omezení letů hlásí také Francie, Německo, Nizozemsko, Belgie či slovenské letiště v Bratislavě

Naopak islandské úřady oznámily, že místní letiště jsou po středeční uzavírce již plně v provozu - nebezpečný oblak odešel.

Erupce sopky v ledovci Eyjafjallajökull

Pokračující erupce sopky v ledovci Eyjafjallajökull na jihu Islandu si však vynutila novou vlnu evakuací. Civilní ochrana nařídila vystěhování asi 700 lidí z oblastí ohrožených záplavami z ledovce taveného sopkou; aktivita vulkánu chrlícího páru a dým ani po 24 hodinách neutuchá.

"Činnost sopky je stále intenzivnější. Z kráteru ale nevytéká žádná láva," řekl vulkanolog Ármannn Höskuldsson z islandské univerzity. Podle některých islandských expertů by sopka mohla dštít popel, který dnes způsobil přerušení letecké dopravy na celém severu Evropy, ještě několik dní, či dokonce týdnů. Úřady tak nemohou říci, kdy bude zase severoevropský vzdušný prostor pro letadla bezpečný.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...