Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Obama pošle do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků

Svět

  7:10
WEST POINT (USA) - Spojené státy do poloviny roku 2010 rozmístí v Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků. O posily také požádají své spojence. V projevu na vojenské akademii ve West Pointu prezident Barack Obama.

Americký prezident Barack Obama při projevu ve West Pointu. foto: ČTK/AP

Podotkl, že vojáci se do země přemístí co nejrychleji to půjde. Stahování amerických jednotek z Afghánistánu by mělo začít v červenci 2011. Od tohoto data chtějí USA zodpovědnost za bezpečnost v zemi předávat místním silám.

"Posily dalších 30 tisíc vojáků se rozmístí v první polovině roku 2010 - co nejrychleji to půjde - tak, aby se mohly zaměřit na povstalce a zabezpečit důležitá populační centra. Zvýší naší schopnost cvičit afghánské bezpečností síly a spolupracovat s nimi tak, aby se do boje mohlo zapojit více Afghánců," řekl Obama. Prezident v projevu připomněl, že na počátku afghánského konfliktu byly teroristické útoky z 11. září 2001.

Američtí vojáci v Afghánistánu.

"V Afghánistánu je v sázce bezpečnost Spojených států"
Šéf Bílého domu novou strategii Spojených států a jejich spojenců v Afghánistánu, kde v poslední době posiluje své pozice povstalecké hnutí Taliban, oznámil po několikatýdenním rozhodování. Ve svém projevu podotkl, že rozhodování pro něj nebylo lehké. Učinil je ale proto, že v Afghánistánu, ale i v Pákistánu je nyní v sázce bezpečnost Spojených států.

Nové americké posily by se měly rozmístit zejména na jihu a východě země.

Stahování jednotek bude postupné
Stahování jednotek by mělo být postupné po vzoru odchodu amerických vojáků z Iráku. Podle Bílého domu ale neznamená, že by USA chtěly region opustit.

Nová strategie ale nebude mít jenom vojenskou část. Spojené státy se také budou snažit o ekonomický rozvoj Afghánistánu, zejména se chtějí zaměřit na rozvoj tamního zemědělství.

První domácí reakce na Obamův projev byly smíšené. Zatímco republikáni verdikt o vyslání dalších posil do Afghánistánu většinou podporují, někteří demokraté ho kritizují. Válka je podle nich zbytečná, Spojené státy navíc musejí spolupracovat se zkorumpovanou afghánskou vládou. Pozorovatelé také zdůrazňují, že Spojené státy jsou teprve na začátku svého úsilí v zemi a vítězný konec konfliktu vůbec nebude snadný.

V Afghánistánu, kde USA bojují již osm let, je teď přes 100 tisíc zahraničních vojáků včetně 68 tisíc Američanů.

Rasmussen očekává od spojenců nejméně 5000 vojáků 
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes řekl, že očekává od spojenců, že vyšlou do Afghánistánu nejméně 5 tisíc vojáků a možná i o několik tisíc víc. Prohlásil to poté, co americký prezident Barack Obama oznámil výrazné zvýšení počtu amerických vojáků v této zemi.

"V zemi je 43 zemí pod velením NATO a já věřím, že další spojenci a partneři také podstatně zvýší svůj podíl," řekl šéf NATO.

"Očekávám nejméně 5 tisíc dalších vojáků z dalších zemí naší aliance a možná i o několik tisíc víc," prohlásil v televizním prohlášení.

Obama: Afghánistán není Vietnam
Americký prezident Barack Obama ve svém projevu na vojenské akademii ve West Pointu odmítl srovnávání konfliktu v Afghánistánu s vietnamskou válkou. Kdo tak činí, nerozumí historii, podotkl v reakci na častý názor, že Spojené státy v Afghánistánu vojensky neuspějí stejně jako ve Vietnamu.

"Na rozdíl od Vietnamu se k nám v Afghánistánu přidala široká koalice 43 národů, které uznávají legitimitu našich činů. Na rozdíl od Vietnamu nečelíme lidovému povstání s rozsáhlou podporou. A, což je nejdůležitější, na rozdíl od Vietnamu byli Američané krutě napadeni z Afghánistánu a zůstávají cílem pro tytéž extrémisty, kteří osnují další spiknutí podél jeho hranic," uvedl Obama.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...