Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Uznejte Porošenka vůdcem Ukrajiny, vyzval v Normandii Obama Putina

Slovensko-cest

  16:15aktualizováno  22:22
OUISTREHAM - Americký prezident Barack Obama během oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle jednoho z Obamových poradců mu řekl, že ke snížení napětí na Ukrajině povede, když Kreml uzná Petra Porošenka legálním ukrajinským prezidentem.

Uznejte Porošenka vůdcem Ukrajiny, vyzval v Normandii Obama Putina foto: ČTK

Oslavy výročí vylodění v Normandii:

"Prezident Obama dal jasně najevo, že uvolnění napětí závisí na tom, když Rusko uzná zvoleného prezidenta Porošenka legálním vůdcem Ukrajiny, přestane podporovat separatisty na východě Ukrajiny a zastaví přísun zbraní a materiálu přes hranice," řekl podle agentury Reuters novinářům náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Ben Rhodes.

První setkání od ukrajinské krize
"Prezident Obama naznačil, že pokud Rusko skutečně využije této příležitosti k uznání a ke spolupráci s novou vládou v Kyjevě, mohl by to být výchozí bod k uvolnění napětí," dodal.

Podle Bílého domu šlo o neformální rozhovor Obamy s Putinem v rámci společného oběda skupiny světových státníků pořádaného francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Bylo to jejich první setkání od vypuknutí ukrajinské krize na přelomu února a března.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin.

Podle agentury AP rozhovor obou státníků trval deset minut až čtvrt hodiny. Obama už ve čtvrtek řekl médiím, že pokud si s Putinem promluví, vyzve jej k jednání s novým ukrajinským prezidentem Porošenkem. Pokud prý Putin odmítne a Rusko bude dále ohrožovat samostatnost, odpoví USA dalšími sankcemi, řekl Obama rovněž novinářům.

Putin a Porošenko

Nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko se v Normandii setkal za přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se oba vyslovili pro co nejrychlejší ukončení krveprolití na jihovýchodě Ukrajiny.

Francouzský prezident François Hollande podle agentury Reuters oznámil, že přispěl k uspořádání schůzky mezi Putinem a Porošenkem, jenž byl prezidentem zvolen na konci května a funkce se oficiálně ujme v sobotu. Hollandeův úřad uvedl, že prezidenti Ruska a Ukrajiny si potřásli rukama a že jednali o ekonomických důsledcích krize. Téma zastavení bojů, které na východě Ukrajiny vedou vládní jednotky s povstalci, prý bude tématem v následujících dnech.

První setkání prezidentů Putina a Porošenka:

Putinův mluvčí Peskov podle agentury RIA Novosti uvedl, že oba prezidenti se při krátkém rozhovoru, jemuž byli přítomni Merkelová a Hollande, vyslovili pro co nejrychlejší ukončení krveprolití na jihovýchodě Ukrajiny "a rovněž pro zastavení bojových akcí obou stran - jak ukrajinských ozbrojených sil, tak stoupenců federalizace Ukrajiny".

Podle Hollandea schůzka trvala asi 15 minut, agentura AP ale informovala o zhruba minutovém rozhovoru.

Setkání se podle AP uskutečnilo poté, co se světoví představitelé účastnící se oslav výročí vylodění v Normandii společně fotografovali. Většina přítomných se pak odebrala do přilehlé budovy na oběd, ale Putin s Merkelovou a Porošenkem zůstali na místě a krátce hovořili.

Skupinová fotografie světových státníků k 70. výročí k vylodění spojeneckých...

Merkelová s Putinem zhruba hodinu jednala o ukrajinské krizi; podle serveru německého týdeníku Die Zeit vládla při tomto setkání poněkud mrazivá atmosféra. Už ve čtvrtek se přitom šéf Kremlu setkal s britským premiérem Davidem Cameronem a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Státníci a veteráni si společně připomněli vylodění v Normandii

  • Šéfové států a vlád 19 zemí si společně s válečnými veterány připomněli 70. výročí vylodění západních spojenců v Normandii. Přímo na jedné z vyloďovacích pláží na severozápadě Francie se odehrála působivá hlavní slavnost, na níž nechyběli britská královna Alžběta II., americký prezident Barack Obama, šéf Kremlu Vladimir Putin nebo český prezident Miloš Zeman a za Slovensko Ivan Gašparovič. Přijel také nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko.
  • Francouzský prezident François Hollande jednotlivé státníky, včetně Zemana a české první dámy Ivany Zemanové, před začátkem slavnosti osobně přivítal a doprovodil je k tribuně na vyloďovací pláži Sword v městečku Ouistreham. Obama a kancléřka Merkelová, jejichž příchod provázel hlasitý potlesk, se osobně pozdravili s asi tuctem vybraných veteránů.
  • Francouzský prezident François Hollande v úvodním projevu zdůraznil že je důležité si připomínat oběti vojenské i civilní, a to včetně obětí německých. Zvlášť Hollande vyzdvihl také "odvahu Rudé armády" a její rozhodující příspěvek k vítězství ve druhé světové válce. "Splácíme dluh vzpomínky na všechny oběti nacismu, vojenské i civilní, spojenců i Němců," prohlásil Hollande, který oslavy označil za výjimečné, jak svým rozsahem, tak i zájmem veřejnosti, který vyvolaly.
  • "Děkuji, že jste tady 6. června 1944 byli a že jste tady dnes. Váš duch bude na těchto plážích vždy přítomen. Chci vyjádřit svůj vděk i těm, kteří už tu nejsou," obrátil se Hollande na veterány. Ti se pravděpodobně naposledy v hojném počtu zúčastnili kulatého výročí vylodění. Řádově stovkám veteránů na oslavách je kolem 90 let.
  • Francouzský prezident rovněž vyjádřil přání, aby vyloďovací pláže byly zapsány na seznam světových památek UNESCO.
  • Někdejší vyloďovací pláž s označením Sword se pak proměnila v obří scénu pro stylizované vojenské nástupy. Události z roku 1944 a válečné útrapy připomněly dobové filmové záběry promítané na projekční plochy umístěné přímo na pláži. To doplňovaly živé inscenace hereckých a tanečních skupin a pyrotechnické efekty.
  • Na závěr oslav se za zpěvu Beethovenovy Ódy na radost symbolicky objali někdejší vojáci, kteří v době bitvy o Normandii bojovali za znepřátelené strany. Za spojence Léon Gautier, jeden z Francouzů, kteří se zúčastnili vylodění, a za Němce parašutista Johannes Börner.
  • Nad hlavami účastníků oslav v závěru přelétly letouny, které na obloze zanechaly závoj v barvách francouzské trikolóry.
  • Šestý červen 1944, označovaný jako Den D nebo "nejdelší den", se stal jedním z klíčových okamžiků druhé světové války a přispěl ke konečné porážce nacistického Německa.
  • Čtvrteční a páteční oslavy vylodění spojenců v Normandii zahrnují dohromady na 400 akcí, jichž se účastní desetitisíce lidí včetně pamětníků, válečných veteránů a státníků.

VELKÁ FOTOGALERIE

Britská královna Alžběta II. promlouvá s veterány.
Autoři: ,