Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obama střídá Bushe v čele USA

Svět

  22:06
WASHINGTON/PRAHA - Amerika zažila historický den – Barack Obama se stal prvním prezidentem tmavé pleti. Před sídlem amerického Kongresu složil slavnostní přísahu. Stal se tak v pořadí 44. prezidentem USA. Jeho projev, který při té příležitosti přednesl, sledovala nejen Amerika, ale celý svět. Přečtěte si jak probíhala inaugurace

Barack Obama s novou první dámou USA Michelle Obama doprovází končícího prezidenta George Bushe s manželkou Laurou k helikoptéře, kterou Bushovi po Obamově inauguračním projevu odletěli. foto: ČTK

Podívejte se na FOTOGALERII

Obama skládá slib

Krátce před Obamou složil slib i jeho viceprezident Joe Biden. Prezidentská inaugurace přilákala do americké metropole podle některých odhadů až dva miliony lidí. Ve světě vyvolal Obamův nástup do funkce velká očekávání, ale také obavy.

Slavnostní ceremoniál před západním průčelím Kongresu na místě sledovali končící prezident George W. Bush a viceprezident Richard Cheney, který byl kvůli nataženému zádovému svalu na pojízdném křesle. Mezi hosty byli také všichni žijící američtí exprezidenti: James Carter, George Bush starší a Bill Clinton.

První projev: krize, války, víra

V inauguračním projevu, který přednesl bezprostředně po své přísaze, Obama popsal současnou ekonomickou krizi a naznačil plány.

"Jsme uprostřed krize. Náš národ je válce, naše ekonomika je oslabená kvůli nezodpovědnosti. Nepřipravili jsme Ameriku pro novou éru. Školy nejsou vždy úspěšné, musíme čelit nepřátelům po celé planetě," řekl v úvodu nový prezident USA.

Slíbil Američanům rychlé činy, jež umožní vypořádat se s nynějšími dvěma válkami i s oslabenou ekonomikou země. Zdůraznil také, že bude třeba hledat nové přístupy k muslimskému světu na základě vzájemného respektu.

Končící a budoucí USA. Bushovi a Obamovi v Bílém domě.

Vyzval také spoluobčany, aby začali pracovat na obnově Spojených států. Nový prezident v projevu prohlásil, že USA čelí řadě vážných výzev. Zdůraznil, že nebude snadné vypořádat se s nimi v krátké době, vyjádřil ale přesvědčení, že je Amerika nakonec dokáže vyřešit. "Nesmíme oddalovat přijímání velkých rozhodnutí. Musíme zahájit práci na obnově Ameriky," vyzval Američany. 

Obama se vyslovil pro zodpovědné stažení amerických jednotek z Iráku a k posílení vojenské přítomnosti v Afghánistánu. Zároveň zdůraznil, že bude třeba hledat nové přístupy k muslimskému světu na základě vzájemného respektu.

Na úvod projevu, jehož text Bílý dům zveřejnil ihned po složení prezidentské přísahy, Obama poděkoval svému předchůdci Georgi Bushovi za spolupráci při předání moci.

Hlavní pasáže projevu
- V tento den jsme se shromáždili, protože jsme místo strachu zvolili naději, místo konfliktu a neshod jednotu a cílevědomost. Přišli jsme, abychom vyhlásili konec banálních nářků a falešných slibů, rekriminací a obnošených dogmat, která tak dlouho dusila naši politiku.
- Stav hospodářství volá po odvážné a rychlé akci, a my budeme jednat, nejenom abychom vytvořili nová pracovní místa, ale abychom položili nové základy růstu.
- Všem jiným národům a vládám, které se dnes na nás dívají, říkáme: vězte, že Amerika je přítel každého národa a každého muže, ženy a dítěte, kteří usilují o mírovou a důstojnou budoucnost, a že jsme připraveni znovu vést.
- Budeme moci čelit novým hrozbám, které vyžadují ještě větší úsilí, ještě větší spolupráci a porozumění mezi národy. Začneme přenechávat odpovědnost za Irák jeho lidu a vytvářet pevný mír v Afghánistánu. Se starými přáteli a bývalými protivníky budeme neúnavně pracovat na zmenšení jaderné hrozby a na odstranění přízraku oteplování planety.
- Nebudeme se omlouvat za svůj způsob života ani nepolevíme v jeho obraně a těm, kdo se snaží prosazovat své cíle terorem a jatkami nevinných, říkáme, že náš duch je silnější a nelze ho zlomit.
- Usilujeme o nový přístup k muslimskému světu, založený na vzájemných zájmech a vzájemném respektu. Těm vůdcům ve světě, kteří se snaží zasévat konflikty nebo svádět neduhy své společnosti na Západ - vězte, že váš lid vás bude soudit podle toho, co vytváříte, ne podle toho, co ničíte. Ti, kdo se drží u moci korupcí, klamem a umlčováním disentu - vězte, že jste na špatné straně dějin, ale že k vám natáhneme ruku, budete-li chtít povolit svou pěst.

Loučení prezidentů

Před aktem na Kapitolu Baracka Obamu s manželkou Michelle přivítal v Bílém domě odcházející prezident George Bush s manželkou Laurou. Takzvaného setkání u kávy, které patří k obvyklému inauguračnímu rituálu, se zúčastnili také končící a nastupující viceprezidenti Richard Cheney a Joe Biden. Poté odjeli ke Kapitolu, kde Obama složil prezidentský slib.

Podívejte se: Bushovi vítají Obamovi v Bílém domě

Další videa najdete v online reportáži

Obama s rodinou předtím navštívil episkopální kostel sv. Jana naproti Bílému domu, kde se podle tradice konala soukromá bohoslužba. Dosavadní a budoucí prezident odjeli do Kongresu na Obamovu inauguraci společně.

Přímo před západním průčelím sídla amerického Kongresu na Kapitolu, kde se prezidentská přísaha podle tradice odehrála, sledovalo 240 tisíc hostů. Další až dva miliony osob se shromáždily na rozlehlém prostranství Washington Mall. Někteří Obamovi skalní příznivci dokonce i přes mráz přenocovali venku, aby byli u bezpečnostních kontrol co nejdříve a vyhnuli se dlouhému čekání ve frontách. Na bezpečnost slavnostního aktu dohlíželo více než 40.000 vojáků a policistů.

Udělejte si kvíz: Znáte Baracka Obamu?

Davy lidí míří ke Kapitolu, aby přihlížely inauguraci nového amerického prezidenta.

Samotný text Obamova projevu byl pečlivě utajován. Obama shrnul v nedávném rozhovoru obsah svého inauguračního projevu slovy: „Chci lidem připomenout, jak velký kus cesty už jsme zvládli a jaké překážky jsme při tom dokázali překonat. Už jsme se vypořádali s mnohem horšími časy, teď to dokážeme zas.“

Pohled na obří video projektor u západní části Kapitolu.


Projev se prý připravoval mnoho týdnů. Obama se kvůli němu sešel se svými poradci už koncem listopadu. Klíčovou roli přitom sehrál teprve sedmadvacetiletý John Favreau, který s Obamou spolupracuje už od roku 2005. První verze projevu byla na světě začátkem prosince, poslední se prý ladila ještě včera.

Obama svůj projev přednesl krátce poté, co složil přísahu. Při jeho sestavování se prý inspiroval i projevy svých předchůdců, zvláště Abrahama Lincolna a Johna Kennedyho, kterých si prý cení nejvíce.

Vosková figurína Baracka Obamy v muzeu Madame Tussaud během akce v Hongu Kongu.

Prezidentská přísaha se podle tradice odehrála před západním průčelím sídla amerického Kongresu na Kapitolu. Po ceremoniálu a po slavnostním obědu s představiteli Kongresu se vydal Obama s manželkou v čele průvodu po třídě Pennsylvania Avenue k Bílému domu. Z tribuny před ním pak sledoval defilé vojenských jednotek, občanských skupin, hudebních těles a alegorických vozů.

Večer se manželé Obamovi zúčastní deseti inauguračních bálů. Slavnosti uzavře ve středu ráno ekumenická bohoslužba ve washingtonské Národní katedrále.

Autoři: , ,