Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

'Obchodník se smrtí', jenž inspiroval Hollywood je v USA. Moskva protestuje

Svět

  10:29
NEW YORK - Ruský obchodník se zbraněmi Viktor But, který je přezdíván "obchodník se smrtí" dorazil do New Yorku. O jeho vydání do Spojených států rozhodlo v úterý Thajsko, kde byl třiačtyřicetiletý Rus před dvěma lety zadržen. V USA má být souzen za spiknutí s cílem zabíjet Američany a podpořit teroristy. Hrozí mu doživotí.

Příběh Viktora Buta posloužil jako předloha hollywoodského filmu Obchodník se smrtí

Ruský "Pan But, který byl dlouho považován za jednoho z nejpilnějších obchodníků se zbraněmi na světě, se nyní objeví před soudem na Manhattanu," řekl americký ministr spravedlnosti Eric Holder. "Bude se zodpovídat z obvinění ze spiknutí s cílem prodat zbraně v hodnotě milionů dolarů teroristické organizaci, která je chtěla použít k zabíjení Američanů," dodal.

Holder neupřesnil, kdy soudní řízení s Butem začne. Ruskému obchodníkovi ale hrozí doživotní vězení.

Viktor But inspiroval Hollywood

Životní příběh Viktora Buta vyšel i v knižní podobě.

V roce 2007 vyšla o Viktoru Butovi kniha, v níž dvojice amerických novinářů popisuje marný boj mezinárodních vyšetřovatelů s jeho překupnickým impériem. "But je vždycky o pár tahů napřed. Dostanou ho, jen když udělá nějakou hloupost," prohlásil před Butovým zatčením Douglas Farah, jeden z autorů knihy.

Příběh Viktora Buta posloužil jako předloha hollywoodského filmu Obchodník se smrtí

Jeho životní příběh posloužil i jako předloha hollywoodského filmu Obchodník se smrtí (v originále Lord of War) s Nicolasem Cagem v hlavní roli, který proběhl i českými kiny. Skutečný Bunt se údajně narodil u tádžického Dušanbe, vystupoval nejméně pod sedmi různými jmény a při svých obchodech využíval šest jazyků, jež ovládá.

Spoutaného Buta dnes dopravil letecký speciál z Thajska na Stewartovu základnu poblíž New Yorku. Z ní ho v obrněném autě dovezli policisté do věznice na Manhattanu, kde si odpykávají trest zločinecké celebrity, jako jsou například finančník Bernard Madoff nebo mafián John Gotti.

Proti Butovu vydání do USA protestovalo Rusko a kauza by podle agentur mohla narušit některé diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Moskvou.

Zbraně prodával komukoliv, kdo zaplatil
Rusko se Buta v minulosti zastávalo a požadovalo, aby byl obchodník vydán do své rodné země. Butův právník vyjádřil obavu, že se budou američtí vyšetřovatelé snažit dostat z jeho klienta přiznání pod nátlakem. Ministr Holder nicméně označil vydání ruského obchodníka do USA za "vítězství vlády práva".

Třiačtyřicetiletý ruský obchodník, který býval pilotem v někdejší sovětské armádě, byl zatčen v Bangkoku v březnu 2008 po setkání s americkými agenty, kteří se vydávali za příslušníky levicové povstalecké organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). But s nimi jednal o prodeji 700 raket typu země-vzduch, tisíců pušek, kvalitních vrtulníků a letadel vybavených granátomety a raketami.

Protesty Ruska nepomohly
"Viktor But byl obviněn ve Spojených státech, ale jeho údajné obchodování se zbraněmi a podpora ozbrojených konfliktů v Africe vyvolávaly obavy na celém světě," zdůraznil ale Holder.

Obchodník přiletěl na Stewardovu základnu poblíž New Yorku v noci na dnešek.

But je na černé listině Rady bezpečnosti OSN a podle Washingtonu dodával zbraně mimo jiné povstalcům v Angole, Kolumbii i Sieře Leone. Je také obviněn, že používal flotilu nákladních letadel pro dopravu zbraní do Afriky, Jižní Ameriky a na Blízký východ. Rus ovšem veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že zcela legálně provozoval nákladní leteckou dopravu.

Autoři: ,