Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Střelec v Brodě pálil do lidí opakovaně. Oběti neměly šanci, zemřely okamžitě

Česko

  12:41aktualizováno  13:36
PRAHA - Dosavadní výsledky pitev osmi obětí masového vraha z Uherského Brodu ukazují, že zemřely skoro okamžitě, neměly šanci přežít, uvedl dozorující státní zástupce Roman Kafka. Odmítl tak spekulace, že vrahovy oběti umíraly dlouhé minuty či desítky minut.

Stovky lidí v Uherském Brodu uctily památku obětí střelby v restauraci Družba při středeční dopolední pietě. foto: MAFRA

Kafka v pořadu ČT Otázky Václava Moravce řekl, že z ohledání místa činu, z toho, co je známo z výpovědí svědků a z toho, co už teď vyplývá ze závěrů osmi pitev, je patrné, že všechny oběti zemřely „prakticky okamžitě“. 

Vrah je podle žalobce střelil opakovaně do míst, která přežití vylučovala. „Nikdo nemohl přežívat déle než v řádu několika minut a i to je spíše teoretická otázka. Nikdo z nich neměl šanci ta rozsáhlá střelná zranění přežít,“ dodal státní zástupce. Vrah podle něj nebyl psychicky v pořádku. „Těžko si umím představit že by osoba zcela příčetná spáchala takto hrůzný čin,“ dodal.

Chovanec hájí policejní postup

Krátce po masakru se objevila četná kritika policejního postupu. Policejní prezident Tomáš Tuhý v pořadu Otázky Václava Moravce však řekl, že i nadále stojí za postupem policie, která je nyní pod tlakem. Tuhý také uvedl, že policie se snažila a snaží být na případy tohoto typu připravena. Všechna policejní ředitelství mají podle něj za sebou cvičení zaměřené právě na „aktivní střelce“. 

Tuzemská policie je prý v tomto ohledu dál než policejní sbory v některých sousedních zemích. Konkrétně situace v Uherském Brodě byla ale podle Tuhého taková, že i kdyby policisté cvičili 24 hodin denně, „ten příběh by pravděpodobně neměl jiný výsledek“. 

Váhavá policie, tvrdí někteří svědci

Někteří svědci se ale v médiích vyslovují v tom smyslu, že postup policie byl váhavý, nedůsledný a pomalý. Kuchařka z restaurace v pátek televizi Prima řekla, že výstřely byly slyšet i poté, kdy se stáhla první policejní hlídka, což vyvolává otázku, zda pachatel nepokračoval ve vraždění i pak. 

Z vyjádření provozního restaurace pro stejnou televizi ale naopak vyplynulo, že podle jeho názoru už policie po příjezdu ztráty na životech odvrátit nemohla. „Byli mrtví hned ... ten člověk (pachatel) neřekl ani slovo. Já za celou tu dobu jsem z prostoru té restaurace neuslyšel jediný sten, jediný výkřik, jediný vzlyk. Prostě nic. Střelba, rány a ticho,“ uvedl na dotaz Primy.

Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka ale měli velitelé zásahu jen zlomek informací, které jsou k dispozici dnes. Odmítl navíc kritiku, že policie nepostupovala podle metodiky, kterou má pro zásah proti aktivnímu střelci, podle níž mají situaci jako první řešit policisté na místě, nikoli čekat na speciální jednotku.

Příprava zásahovky v Uherském Brodě
Prezident Miloš Zeman se v pátek večer krátce zastavil v Uherském Brodě.
Prezident Miloš Zeman se v pátek večer krátce zastavil v Uherském Brodě.
„Pan prezident je nyní zejména v mysli s pozůstalými obětí. Nebude se zapojovat...

A policie má i další zastánce, například ministra vnitra Milana Chovance. Policisté podle něj v prvních okamžicích neměli informace o tom, co se uvnitř restaurace děje ani od svědků, kteří z ní vybíhali, a nemohli tedy vědět, že jsou na místě mrtví lidé.

Rozpory ve výpovědích, říká ministr

Apeluje na to, aby vše bylo důkladně prošetřeno. „Lidé byli pod obrovským tlakem, dnes se jim některé věci zpětně vracejí. Musejí podat výpovědi u policie, pod dozorem státního zástupce,“ uvedl Chovanec v pořadu televize Prima s tím, že některé výpovědi svědků se liší. 

Mohou podle něj navíc změnit minutovník událostí, s nímž vyšetřovatelé pracují. „Pokud bude změněn, předstoupíme před veřejnost a řekneme: ano, policie mohla pochybit v tomto časovém sledu. Ale nechme, aby se to vyšetřilo,“ řekl ministr.

Rozpory jsou podle něj i ve výrocích muže, který část útoku přežil zavřený na toaletě. Ten pro televizi postup policie kritizoval. Policisté podle něj věděli, kde se skrývá, ale nepomohli mu. „Policie pro mě vůbec nic neudělala“. Kromě policie v telefonoval i manželce, byl s ní po celé dvě hodiny, kdy se ukrýval, v kontaktu. Policie manželku stále nevyslechla, i když policii informovala, že tam jsem živý a zdravý, řekl.

Postup policie nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Policie si do poslední chvíle myslela, že tam jsou živí lidé a že vyjednávají s pachatelem, který bude chtít výkupné nebo bude chtít nějak komunikovat a bude tendence a snaha, aby se lidé dostali zdraví ven,“ uvedl ministr.

Hlavní motiv policie podle něj byl zachránit lidi, policisté prý nemohli vědět, že v době, kdy pachatel komunikuje s médii i policisty, lidé již nejsou naživu.

Autoři: ,