Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Oběti zločinů budou mít víc práv

Česko

  7:59
PRAHA - V Česku se každý rok zhruba 50 tisíc lidí stane obětí zločinu. Ty mají ale menší práva než pachatelé zločinů. Ministerstvo spravedlnosti připravuje změny, které poškozené ochrání.
Násilí - ilustrační foto.

Násilí - ilustrační foto. foto: ČTK

Pachatelé trestných činů mají v Česku mnohem větší práva a zastání než jejich oběti. Na rozdíl od obětí je totiž pachatelům vždy poskytnuta právní pomoc a rada. Oběti však v mnoha případech nemají ani dostupnou psychologickou či mediační pomoc.

A to chce ministerstvo spravedlnosti změnit. Připravuje proto dvě výrazné změny. Jednu už projednává Poslanecká sněmovna. Tou je zákon, který by obětem trestných činů zajistil anonymitu. Nově by se nesměla zveřejňovat podoba, jméno ani další osobní údaje poškozeného. „Zveřejnit by se údaje mohly jen se souhlasem oběti. Platily by i výjimky, například v případech únosů, kdy zveřejněné informace mohou při pátrání pomoci,“ řekl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Novela by mohla začít platit od konce tohoto roku.

Druhou změnu ministerstvo připravuje. Je to novela trestního řádu, podle které by se oběť nově mohla stát účastníkem trestního řízení. „Oběť nemá žádná práva, nemůže nahlížet do spisů, klást u soudu dotazy na svědky či používat opravné prostředky. Chceme to změnit, aby všechny tyto věci mohla oběť nově dělat,“ vysvětlil Korbel.

Novinkou také je, že by poškozený mohl u soudu žádat po pachateli náhradu i za nemateriální újmy, tedy náhradu za psychickou či osobnostní újmu. Využít by toho mohly třeba oběti znásilnění, kterým se sice nic nestalo po zdravotní stránce, ale zločin v nich zanechal velké psychické problémy.

Přestože je v Česku každý rok zhruba 50 tisíc obětí trestných činů, odborná pomoc se dostane jen k pár tisícovkám z nich. Odborníků, kteří by obětem pomáhali se s následky trestného činu vyrovnat, je velmi málo. To se rozhodla změnit Asociace občanských poraden a Probační a mediační služba. V těchto dnech ukončily pilotní dvouletý projekt, ve kterém proškolovaly poradce, kteří poškozeným pomáhají.

„Dvanáct pracovníků poskytovalo v Berouně, Třebíči a Brně obětem právní rady, informace o průběhu trestního řízení, morální podporu nebo zprostředkovávali kontakt s pachatelem,“ řekl ředitel asociace Hynek Kalvoda.

Za dva roky poskytli poradci pomoc 431 obětem trestných činů i domácího násilí a absolvovali 1431 konzultací. Projekt se nyní přesune do dalších osmi měst. Například do Opavy, Pardubic či Mostu.

 

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...