Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obětoval život, aby zabránil masakru dětí. Jsem na něj hrdý, říká otec

Svět

  7:30
PÉŠÁVÁR - Patnáctiletý Ajtazáz Hasan Bangáš zahynul, když vlastním tělem zabránil sebevražednému atentátníkovi zaútočit na školu plnou dětí. Zatímco Pákistánci mladého hrdinu oslavují, jeho rodičům zbyla jen hořká směs smutku a hrdosti. "Obětoval život pro vznešenou věc," řekl agentuře AFP Ajtazázův otec.

Snímek Ajtazáze Hasana Bangáše v reportáži stanice CNN foto: CNNReprofoto

Patnáctiletý Ajtazáz Hasan z šíítského městečka Ibrahímzaj na severozápadě Pákistánu chodil do školy rád. Studijní přípravě věnoval hodně času a patřil mezi premianty, plánoval totiž studium medicíny. Zachráncem životů se nakonec stal už v 9. třídě, sám při tom však zahynul.

V pondělí po cestě na vyučování zastavil Ajtazáze a jeho bratrance Musádika mladík oblečený ve školní uniformě a začal se jich vyptávat, kudy se dostane ke škole. Chlapcům se zdál podezřelý. Po bližším pohledu si všimli, že má na sobě vestu s výbušninami. "Ostatní studenti se stáhli, ale Ajtazáz se po něm vrhl a pokusil se ho chytit. Během jejich potyčky atentátník zpanikařil a bombu odpálil," vylíčil Musádik stanici CNN. Stalo se tak necelých 150 metrů od budovy školy, kde se v té době nacházelo přes tisíc dětí. Výbuch zabil jak útočníka, tak Ajtazáze, další dva lidé byli lehce zraněni.   

VÍCE ZDE:

Otec patnáctiletého hrdiny, pětapadesátiletý Mudžáhid Alí Bangáš, pracuje ve Spojených arabských emirátech, aby uživil svou šestičlennou rodinu. Do Ibrahímzaje se stihl vrátit až den po synově pohřbu. "Chodí za mnou spousta lidí a vyjadřují mi soustrast. My jsme ale na Ajtazázovu statečnost hrdí. Obětoval svůj život za vznešenou věc," řekl agentuře AFP a dodal: "Můj syn sice rozplakal svoji matku, ale stovky jiných matek zachránil před pláčem nad jejich dětmi."

Úřady a média označují Ajtazázův čin za obrovské hrdinství a mezi Pákistánci sílí hlasy, které volají po tom, aby chlapci bylo posmrtně uděleno státní vyznamenání. Mnozí ho také přirovnávají k Talibanem postřelené školačce Malale Jusúfzaiové, která se v říjnu stala laureátkou Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. "Zachránil (Ajtazáz) životy stovkám studentů. Zaslouží si více uznání než Malala," řekl CNN jeden z obyvatel Ibrahímzaje.

K útoku islámského fanatika na šíitské studenty a učitele se nikdo nepřihlásil, ale místní komentáře ho přisuzují radikálním sunnitům.

Sektářské násilí v Pákistánu

Sektářské násilí mezi sunnity a šíity, které v posledních letech v zemi sílí, patří v Pákistánu k hlavním zdrojům nestability. Šíité tvoří asi 20 procent ze zhruba 180 milionů obyvatel Pákistánu. Jasnou většinu s asi 77 procenty obyvatel představují sunnité.

Sunnité považují šíity za kacíře, protože rozštěpili muslimskou obec v 7. století kvůli sporu o nástupnictví po proroku Mohamedovi, kdy uznali jiného chalífu než většinoví sunnité.

Autoři: ,