Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Olympijská architektura. Jaká se nejvíce líbí vám?

Sport

  7:00
V Londýně je kromě neuvěřitelných sportovních výkonů k vidění i skvělá "olympijská" architektura. Obdivovat můžete díla renomovaných jmen (Zaha Hadid, Anish Kapoor), mladých a nadějných studií (Studio Weave, Pernilla a Asif) a objevily se i ilegální počiny tak trochu na protest (Office for Subversive Architecture a jejich vyhlídka). Jaká stavba se nejvíce líbí vám?

Stadion Velodrome. foto: Archdaily

Olympijský stadion

Hlavní stadion představili architekti z kanceláře Populous v roce 2007. Má 80.000 míst k sezení a finální stavba prý nakonec stála o 10 milionů liber méně, než byl plánovaný rozpočet.

Populous Architects: Olympijský stadion

Velodrom

Ráj cyklistů se 6.000 místy k sezení od Hopkins Architects byl navržen jako reflexe cyklistické dráhy a pro své typické prohnutí má přezdívku brambůrek (pringle). Pro usazení haly do jámy tvaru misky muselo být vykopáno 48.000 kubických metrů půdy.

Hopkins Architects: Velodrom

Plavecký stadion

Klasická stavba Zahy Hadid inspirovaná vodou, kapkami a pohybem. Stadion během her pojmul až 17.000 diváků.

Zaha Hadid: Plavecký stadion

Dočasná basketbalová hala

Ikonická stavba londýnských her, dvě třetiny byly vyrobeny z recyklovaných materiálů a po skončení sportovních svátků lze halu "rozebrat" a její části použít v jiných stavbách. Autory jsou architekti ze studia Wilkinson Eyre.

Wilkinson Eyre Architects a jejich dočasná basketbalová hala

Střelecký pavilon

V dynamické stavbě od Magma Architects hraje opět hlavní roli recyklace. Po skončení her bude rozložena  a převezena do Glasgow, kde poslouží hrám Commonwealthu.

Magma Architects: Haly pro střelecké sporty

Coca Cola Beat Box

Interaktivní pavilon z dílny vycházejících anglických hvězd Pernilly Ohrstedt a Asifa Kahna. Stavba kombinuje architekturu, sport a hudbu a každý návštěvník si zde může namíchat svůj "olympijský beat" pomocí zvuků olympijských sportů, například pingpongu.

Pernilla a Asif: Coca Cola Beat Box

Věž Arcelor Mittal Orbit

Anish Kapoor navrhl pro OH v Londýně 114 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Ocelová rozhledna stála přes 22 milionů liber a z velké části ji zaplatil indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal.

Futuristická věž od Anishe Kapoora

Paleys upon Pilers

Dřevěná brána spojující Olympijský park a centrum Londýna odkazuje ke snům básníka Geoffreyho Chaucera. Navrhli ji mladí architekti ze studia Weave.

Studio Weave: Paleys Upon Pilers

London Gate

Mezi ikonickými stavbami Londýna vznikla subtilní geomterická brána London Gate architekta Fernanda Donise, na obrázku ji spatříte téměř vpravo.

Fernando Donis: London Gate

Ilegální a na protest

Architekti z Office for Subversive Architecture zareagovali na ohromnou zeď, která roky oddělovala olympijský park, kde vznikaly nyní opěvované budovy, a zbytek Londýna. V roce 2008 kolem ní postavili vlastní modrou zeď (3 metry vysokou a 17 kilometrů dlouhou), díky níž mohli Londýňané nahlédnout do olympijských příprav. Podle autorů nešlo o provokaci, ale o základní hesla olympijských her: přátelství, otevřenost a nadšení. Vyhlídka Point of View však vydžela dva dny, pak byla bezpečnostní službou odstraněna.

Anketa

Jaká stavba, vytvořená v Londýně u příležitosti LOH, se vám nejvíce líbí?

Olympijský stadion 10
Velodrom 44
Plavecký stadion 36
Basketbalová hala 8
Střelecký pavilon 8
Coca Cola Beat Box 3
Věž Arcelor Mittal Orbit 8
London Gate 3
Paleys Upon Pilers 5

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!