Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Sudetský patron uctil české oběti nacistů

Česko

  20:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Spolu s doprovodem se zastavil a soustředěně naslouchal. Kolem se rozprostírala lidická krajina. Průvodci mu právě líčili osud obyvatel středočeské obce, kterou v červnu 1942 vyhladili nacisté. Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer ve čtvrtek na závěr své návštěvy Česka zavítal nejen do Lidic, ale i do terezínského ghetta.

Bavorský premiér Horst Seehofer na návštěvě terezínského ghetta foto: Reuters

Na obou místech položil věnce. „Je skličující vidět, jaké bestiální odporné skutky jsou lidé schopní spáchat,“ řekl. „Máme povinnost nás a naše děti vést tak, aby se něco takového nikdy, nikdy, nikdy neopakovalo,“ dodal. V Ústí nad Labem se zase prošel po mostě Edvarda Beneše - jednom z míst ve městě, kde byli v červenci roku 1945 zmasakrováni němečtí civilisté.

Bavorský premiér Horst Seehofer (vlevo) při procházce po terezínském památníku

Šéfové vlád v Bavorsku jsou tradičně patrony sudetských Němců, a i proto Česko s jihoněmeckou spolkovou zemí vychází komplikovaněji, než je tomu v případě soužití se Saskem. Před rokem Seehofer přijel do Prahy jako vůbec první bavorský premiér na oficiální návštěvu. Německá média tehdy hovořila o konci doby ledové.

Bavorský premiér Horst Seehofer (vpravo) zavítal v Ústí nad Labem k pamětní desce připomínající oběti poválečného masakru německých obyvatel

Obě vlády se snaží o to, aby se zátěž minulosti dařilo překonávat. Návštěvu proto předcházela pečlivá příprava. Pro Bavorsko nyní evidentně opět bylo důležité, že Seehofera doprovodila sudetoněmecká delegace. (Již loni ale podle tehdejšího vyjádření Petra Nečase Praha neurčovala, koho si bavorský premiér s sebou vezme do Česka.) „Jsme na dobré cestě, tyto malé kroky registruji,“ podotkl Seehofer. „K přátelství patří i to, že se zabýváme dějinami,“ dodal s tím, že na některé právní otázky panuje odlišný názor.

Bavorský premiér Horst Seehofer navštívil také památník připomínající vyhlazení Lidic v roce 1942

Problematické pro soužití Česka a Bavorska jsou Benešovy dekrety týkající vyhnání německé menšiny po druhé světové válce. Během návštěvy ale nyní zůstaly v ústraní.

Bavorský premiér Horst Seehofer (vlevo) a europoslanec a bývalý předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt navštívili také památník připomínající vyhlazení Lidic v roce 1942

Europoslanec a bývalý předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt, který premiéra doprovázel, zadoufal, že v budoucnosti budou v Evropě panovat tak přátelské poměry, že „tyto dekrety se stanou jen reliktem temné minulosti“. Pro LN také zdůraznil, že v posledním období se mezi oběma zeměmi mění atmosféra k dobrému.

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč