Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obrazy i obří hrající vejce. Vivat Musica! ukazuje propojení hudby a výtvarna

Kultura

  16:00
PRAHA - Výstava s názvem Vivat Musica! představí ve dnech 25. dubna až 2. listopadu v pražské Národní galerii ve Veletržním paláci svět hudby ve výtvarném umění od renesance po současnost. Obrazy, sochy, umělecky ztvárněné partitury i projekt utopické architektury obří hrající vejce Akusticon ukazují, jak se v průběhu více než pěti století proměňoval vztah hudby a výtvarného umění.

Karel Vítězslav Mašek, Slavnost jara, olej, plátno, 190 x 293 cm foto: Národní galerie

Výstava je pořádána v rámci programu Rok české hudby 2014 a její organizátoři lákají na prohlídku i návštěvníky festivalu Pražské jaro. Lidé se vstupenkou na kterýkoli koncert festivalu budou mít vstup na výstavu s pětinovou slevou.

"V úvodní části výstavy je připraven interaktivní prostor, kde bude pět tematických interaktivních zastavení spojených se zvukovou, pohybovou a taneční aktivitou," upozornila mluvčí Národní galerie Eva Kolerusová.

Od 16. století po současnost

Výstava začíná přehlídkou děl období 16. až 18. století a mottem tohoto oddílu je Hudba jako symbol - alegorie a metafora. Nejvíce budou zastoupeni nizozemští umělci - Jan Miense Molenaer, Cornelis Saftleven či Gerrit van Honthorst, z rytců pak například Crispijn van de Passe.

Adriaen van Ostade - kopie, Venkované při hudbě, olej, dřevo, 21,8 x 32,2 cm

Část věnovaná umění 19. století je inspirována tématem s názvem Píseň v průběhu století. Nabízí dvě desítky obrazů doplněných kresbou, grafikou i plastikami. Nechybí význačná jména umělců jako Josef Václav Myslbek, Josef Mánes, Emil Filla či František Kupka. Vzhledem k velké šíři možných témat a přístupů je prezentován pestrý vztah hudby a výtvarného umění ve 20. a 21. století ve třech oddílech. Jsou to kubismus, abstraktní práce a partitury jako grafický návod nebo záznam provozování hudby.

Hudba se ve výtvarném zpracování objevuje v různých žánrech a kontextech. V období baroka je to například zobrazení koncertů pod otevřeným nebem jako doprovod velkolepě koncipovaných zahradních banketů urozené společnosti. V umění 19. století se námět pojí s národním obrozením či s dekadentními náladami přelomu století. Ve 20. století malíři kubismu komponují do svých zátiší hudební nástroje a současní umělci již pracují přímo se zvukem, či jeho grafickým znázorněním.

Součástí výstavy Vivat Musica! jsou různé doprovodné programy, mezi které patří komentované prohlídky a přednášky s odborníky, hudební podvečery, výtvarné dílny nebo vzdělávací programy pro školy.

Autoři: ,