Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

500stránková stížnost na ČT nespadla pod stůl, student ji dostal k soudu

Česko

  6:00
PRAHA - Příběh masivní stížnosti na zpravodajství České televize bude mít dohru před soudem. Autorem podnětu je vysokoškolský student Petr Pražák, který se v 500stránkové stížnosti vymezil vůči informování České televize o krizi na Ukrajině. Podle něj nebylo vyvážené. Stížnost zamítla nejprve Rada České televize, nápravy Pražák nedosáhl ani u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Student tedy podal žalobu, v níž se domáhá svých práv.

Česká televize - ilustrační foto. foto: ceskatelevize.cz

Student chce od soudu slyšet, zda mají stěžovatelé u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) právo na patřičné vyřízení svých podnětů. Pražák má totiž pocit, že RRTV se tak v jeho případě nezachovala. „Pokud takové právo mají, pak soud konstatuje, že do tohoto práva bylo nezákonně zasaženo, pokud nemají, žalobu zamítne,“ přiblížil serveru Lidovky.cz smysl své žaloby Petr Pražák, který je jinak studentem práv.

S největší pravděpodobností nejrozsáhlejší podnět ve své historii obdržela Rada České televize loni v květnu, Pražák v něm ve třinácti blocích poukázal na údajné chyby v informování České televize o rusko-ukrajinském konfliktu. Zpravodajství Pražák monitoroval od počátku roku 2014 do ledna 2016. Podle něj médium veřejné služby opakovaně neposkytlo vyvážený pohled na krizi, v Pražákových očích informovalo neobjektivně třeba o demonstracích na Majdanu v Kyjevě, o rezignaci prezidenta Viktora Janukoviče či o anexi Krymu.

Poslanci 500stránkovou stížnost na ČT neprojednají. Byl bych idiot, říká Komárek

Se svou stížností Pražák loni v červnu u Rady ČT narazil, podle jejího šéfa Jana Bednáře byly námitky studenta „subjektivní a neodpovídaly objektivnímu hodnocení situace.“ Student svůj podnět následně protlačil formou petice k organizačnímu výboru Poslanecké sněmovny, jenž se činností ČT zabývá. Jenže poslanci stížnost neprojednali. „Je to skutečně věc rady, jak vyřizuje takové stížnosti. Výbor a politici nemají v žádném případě hodnotit zpravodajství televize,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz předseda výboru Martin Komárek.

Díky Pražákově důslednosti se podnět (nikoliv v původní 500stránkové podobě, ale už jeho výtah) dostal do rukou i Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), pod níž spadá kontrola veškerého audio-vizuálního obsahu v zemi. RRTV uznala, že Pražákovy argumenty mají reálný základ. „Vaše zevrubná až vyčerpávající stížnost sice vyjmenovává řadu možných pochybení, nicméně bohužel nebere v potaz specifické limity novinářství a zejména pak válečného zpravodajství,“ stojí v odpovědi RRTV, jíž má server Lidovky.cz k dispozici.

Zpravodajství ČT tenduje k vyváženosti, míní Komárek

Podnět rada ve finále shodila ze stolu, protože podle RRTV jsou podmínky pro žurnalistiku ve válečné zóně zásadně ztížené. Chybám ve zpravodajství se tak nelze vyhnout, podle RRTV je však nelze vnímat jako porušení zákona. „Chybovost lze těžko zaměňovat se spácháním správního deliktu,“ shodla se rada. Ačkoliv v RRTV zazněl i opačný názor, radní Daniel Novák navrhoval zahájit s Českou televizí správní řízení. Svůj pohled na věc však neprosadil.

„Taková argumentace je v rozporu se zákonem, jelikož ten je založen na principu tzv. objektivní odpovědnosti provozovatelů. To znamená, že za neobjektivitu a nevyváženost provozovatelé odpovídají i tehdy, když za ni nemohou,“ nepřijal výsledný postoj RRTV student. Pražák tak na radu podal žalobu. Neočekává přitom, že by soud nařídil RRTV odvolat své stanovisko a rozjet vůči ČT správní řízení.

Poslanec Martin Komárek předsedá volebnímu výboru, který má v kompetenci...
Předseda Rady České televize Jan Bednář (vlevo) a její místopředseda Jaroslav...

Podle něj je ale důležité, aby soud potvrdil porušení zákona ze strany RRTV. „Soud sice nemůže RRTV přikázat, ať koná, ale může deklaratorně konstatovat, že RRTV jednala v rozporu s právy správního řádu,“ poznamenal k tomu Pražák. Žalobu přijal Městský soud v Praze v březnu, dosud ji neprojednal. „Žalobu podal pan Pražák na náš úsek správního soudnictví v Hybernské ulici,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Markéta Puci.

Shodou okolností minulý týden poslaneckým organizačním výborem prošla Výroční zpráva o činnosti ČT za rok 2016, jeho členové ji doporučili Poslanecké sněmovně ke schválení. Ačkoliv sám Komárek se při hlasování o zprávě zdržel, s jejími závěry o úrovni zpravodajství v ČT souzní. „Zpráva poměrně solidně ukazuje, že zpravodajství je podle zákona, že tenduje k jakési vyváženosti, spravedlnosti a nestrannosti,“ podotkl.

Kdo je autorem stížnosti?

Stížnost Petra Pražáka, na níž loni upozornil server hlidacipes.org, od počátku provází pochybnosti o jejím autorství. Podle kritiků je dílem proruských kruhů v Česku.
Objevily se dokonce spekulace, že za podnětem stojí třeba exministr zdravotnictví Ivan David. „Pochybuju o tom,že to byla práce toho mladíka, který se pod to podepsal. Je celkem jasné,že na tom pracoval tým lidí,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda Rady ČT Jan Bednář.
Pražák podobná nařčení odmítá. „Zcela sám a na základě svých poznámek, které jsem si vytvářel od února 2014,“ stojí si za svým autorstvím student práv. „A i kdyby to psal sám Putin vlastní krví, stále platí,že rada má stížnost buďvyvrátit, nebo zjednat nápravu,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!