Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ochránci obsadili les na Šumavě. Brání kácení

Česko

  11:23aktualizováno  17:10
VIMPERK/MODRAVA - Ekologičtí aktivisté začali blokovat lokalitu Ptačí potok u Modravy, aby zabránili kácení kůrovcem napadených stromů. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000.

Pokácené stromy napadené kůrovcem. foto: Lidové noviny

V podmáčené oblasti je podle něj vyznačeno odhadem 3000 stromů. V místě, kde žijí ohrožené druhy zvířat, by vznikla obrovská holina, řekl Bláha. Vedení parku argumenty aktivistů odmítlo. Za pravdu mu dává i ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na místě zasahovala také policie, nezjistila ale žádné narušení pořádku a případ dál vyšetřuje.

Na místě je zatím asi 13 ekologů, další mají ještě dorazit. Vše je prý v klidu, ekologové zatím sedí a čekají. Na místo totiž dnes nedorazili žádní dřevorubci, kterým chtěli v kácení bránit. Ještě ve čtvrtek tu ale stromy poráželi. "Je tu pokáceno kolem 80 stromů, z toho je 35 odkorněno.

Očekáváme, že dnes nebo zítra sem někdo dojde už proto, aby ty stromy odkornil," řekl z místa blokády přírodovědec Mojmír Vlašín.

Ekologové podle něj zůstanou v lokalitě do večera a znovu od soboty do doby, dokud policie nebo Česká inspekce životního prostředí podle nich nelegální kácení stromů nezastaví. Pokud by lesní dělníci přišli, hodlají jim ekologové oznámit, že se z lokality nemíní hnout, takže dřevaři nemohou kácet. Na místě, kde se kácí, totiž nesmí být přítomen žádný cizí člověk.

Stráský: Zavoláme policii

Vedení parku ale argumenty aktivistů odmítá a kácení zastavit nehodlá. "Pokud někdo bude ohrožovat vlastní bezpečnost v označeném prostoru, zavoláme policii, aby zjednala pořádek. Metody Hnutí Duha jsou nepřípustné a my se jim musíme bránit," uvedl v tiskové zprávě ředitel parku Jan Stráský.

PREZIDENT NA STRANĚ ŘEDITELE NP ŠUMAVA:

Zásah proti kůrovci je tam podle něj v souladu s legislativou i v souladu se stanoviskem ministra životního prostředí.

Policie přijela na místo už dnes. Zdokumentovali pokácené stromy, nezjistili však žádné narušení pořádku. "Dnes jsme přijali trestní oznámení fyzické osoby o neoprávněnosti těžby dřevní hmoty. Případ šetříme," řekla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Ochránci: Chybí posudek

Hlídky Duhy kácení v oblasti objevily ve středu. Podle Bláhy jde o druhou zónu, která byla dříve bezzásahová. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) tam sice kácení kůrovcem napadených smrků povolil, ale správa parku si podle Bláhy musí nechat k mýcení vypracovat od expertů posudek, který zhodnotí vliv těžby na tamní faunu a floru, což prý neučinila.

Území je součástí vyhlášených Modravských slatí, kde se podle Bláhy začíná po letech bezzásahovosti přirozeně obnovovat les. Park potřebuje nejen "naturové" posouzení, ale také udělení české výjimky k použití technologií, které narušují strukturu a funkci ekosystému, tvrdí ekolog.

CHCETE POMOCT PŘÍRODĚ?

To nepřímo připustili i správci parku. Trvají ale na tom, že musejí v současném stavu nebývalé kůrovcové kalamity konat, aby ochránili další šumavské lesy a zabránili ještě větším škodám. "Kdybychom uvažovali o 'naturovém' posouzení, nedočkali bychom se výsledku dříve než na podzim, a to už by kůrovec napadl další desetitisíce stromů," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Kácení kvůli sousedním soukromým lesům

Hlavním důvodem zásahů v lokalitě okolo Ptačího potoka a na Ztraceném je podle něj to, že kilometr od tohoto místa rostou lesy města Kašperské Hory.

Ředitel městských lesů Kašperské Hory Miroslav Mäntl písemně požádal správu parku na konci června o ochranu majetku. V dopise, který správcům parku napsal, vyjádřil obavy, aby se z kůrovcem napadeného dřeva na Ztraceném nedostal vzhledem s převládajícím jihozápadním větrům kůrovec do městských lesů. Pokud prý ekologové neumožní likvidaci kůrovcem napadených stromů, hodlá je město žalovat za ničení majetku a požadovat náhradu škod.

NA ŠUMAVĚ ŘÁDILA BOUŘE:

Postup ekologů se nelíbí ani starostovi Modravy Antonínu Schubertovi. Obec leží asi tři kilometry od Ptačího potoka. "Blokády, jejichž výsledkem je suchý les nebo paseky jsou pro obec Modrava nepřijatelné," uvedl.

V oblasti žijí mimo jiné kriticky ohrožení tetřevi a silně ohrožení kulíšci nejmenší a datlíci tříprstí, kteří potřebují k životu dutiny stromů.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...