Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ochutnejte studenou polévku. Polské speciality v letním parnu osvěží

Jídlo

  11:10
I když tradiční polská jídla obecně mezi nejlehčí nepatří, některé letní speciality jsou výborným receptem na to, jak se ve vedrech osvěžit. Poláci se ani v tomto ročním období nevzdávají milovaných polévek, jedí je chlazené.

Chlodnik litevský, studená polévka vyráběná z mladé červené řepy, kefíru, okurek a ředkviček patří v létě na jídelníček každé správné restaurace v Polsku. Některé speciality polské kuchyně, která nepatří k těm nejlehčím, ve vedrech příjemně osvěží. foto: ČTK

Vepřové maso nebo zvěřinu by na talířích měla vystřídat drůbež a zejména sladkovodní ryby, říká Adam Gessler, majitel několika věhlasných varšavských restaurací.

Na jídelníčku žádné správné restaurace nemůže v těchto dnech chybět polévka chlodnik litevský, která lidi kuchyně středovýchodní Evropy neznalé zaskakuje svojí tmavě růžovou barvou. Tu má na svědomí červená řepa, která je v polské kuchyni v různých podobách přítomna po celý rok. Základem chlodniku je vystydlý vývar z mladých bulv a listů této rostliny, do kterého se přidává kefír, nastrouhané ředkvičky a okurky, kopr a pažitka.

Adam Gessler, majitel varšavské restaurace U kuchařů, si pochutnává na chlodniku litevském. Tato studená polévka, která se připravuje z mladé červené řepy a kefíru, nemůže v létě chybět na jídelníčku žádné správné restaurace.

Po vychlazení se podává s vařeným vajíčkem, případně s kousky telecího masa. "Polsko je zemí, kde existuje nekonečné množství polévek, myslím si, že na deset nejslavnějších polévek světa je osm polských," tvrdí Gessler. Z teplých polévek se k letnímu počasí hodí ty s nakyslou chutí. Oblíbená je polévka z nakládaných okurek, čerstvých rajčat, šťovíku nebo mladého zelí.

V polské letní kuchyni se hojně využívá ovoce, jako jsou borůvky, maliny, jahody nebo višně. I z nich lze vyrobit polévky, které se jedí převážně zastudena. Kuchaři je někdy zahušťují moukou, přidávají do nich smetanu, případně těstoviny nebo nočky. Vůni jim může

Oblíbený recept

Mezi Gesslerovy oblíbené recepty patří candát pečený se zeleninou a koprem, zalévaný smetanou se strouhaným křenem. Podává se s vařeným bramborem, vařenou mrkví nebo salátem.

Z drůbeže Gessler doporučuje ochutnat kuře pečené s nádivkou z jatýrek, housky, žloutku, muškátového oříšku, pepře a obrovského množství petržele kudrnky. Skvěle se k této lahůdce podle něho hodí okurkový salát se smetanou.

Adam Gessler také doporučuje ochutnat polské zmrzliny.
V jeho restauracích se hosté mohou osvěžit touto pochoutkou vyrobenou třeba z máku.

dodat hřebíček nebo skořice.

Vlažná se jí švestková polévka, která se má doslazovat medem. Ovocem se plní i těstové taštičky pierogi, které se připravují podobně jako české ovocné knedlíky. Polévají se rozpuštěným máslem a smetanou. I když se polská jídla připravují často z tučného masa, léto je dobou, kdy je vhodné jídelníček odlehčit. "Polsko má to štěstí, že jeho řeky jsou neregulované, proto v nich žije dost ryb," říká Gessler. Na talířích pak končí okouni, líni, cejni, candáti, sumci, štiky, v horských oblastech pstruzi. U moře se jedí platýzi, tresky, úhoři nebo lososi.

Na polském stole v létě nemůže chybět takzvaný kompot, který Poláci vzali znovu na milost po letech, kdy propadli sladkým, syceným nápojům. Kompot se připravuje ze sezonního ovoce, které se povaří s hřebíčkem, osladí a vychladí. U mnohým toto pití vyvolává vzpomínky na prázdniny strávené u babičky na venkově. 

Autoři: ,