Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Od grafiky k aktům. Sutnar se vrací do Plzně ve třech podobách

USA

  17:00
PLZEŇ - Celkem tři výstavy představují v Plzni tvorbu tamního slavného rodáka, malíře, grafika a designéra Ladislava Sutnara. Po expozici jeho knižní tvorby, která byla v galerii Ladislava Sutnara otevřena v březnu a potrvá do konce srpna, byla v sobotu zahájena přehlídka jeho užité tvorby v Západočeském muzeu v Plzni. Třetí výstavou bude od 21. května v Galerii města Plzně výstava Venuše představující cyklus ženských aktů.

Ladislav Sutnar, z cyklu Venuše foto: Plzeň 2015

Trojice výstav sleduje z různých úhlů pohledu život a tvorbu významného celosvětově uznávaného návrháře užitkových předmětů, průkopníka vizuálního designu a malíře Ladislava Sutnara. Výstavy, na kterých participují Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Galerie města Plzně vznikly v rámci zastřešujícího projektu Návrat Ladislava Sutnara, který je součástí a jedním ze stěžejních projektů programu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Ladislav Sutnar, knižní tvorba

Malíř a grafik, návrhář loutek, divadelních scén či dřevěných hraček, designer porcelánových a skleněných souprav, scénárista řady výstav v Československu i v zahraničí, tvůrce plakátů a nespočetných grafických úprav knih, průkopník nové typografie a vizuálního stylu Ladislav Sutnar se narodil 9. listopadu 1897. S Plzní jsou spojeny Sutnarovy umělecké začátky, první malířské pokusy i typografická řešení literárních prvotin přítele Václava Fryčka. V roce 1917, po ukončení studií na plzeňské  reálce, se Sutnar zapisuje na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde se po návratu z nasazení v 1. světové válce natrvalo usadil.

Z výstavy Sutnar - užitá tvorba.

„Počátky Sutnarovy umělecké tvorby představují dřevěné hračky z dvacátých let – moderní dopravní prostředky, exotická zvířata, ale i první varianty výchovně progresívní architektonické stavebnice, kterou později, již v době svého života v USA, rozpracovával pod názvem Build the Town - Postav si město,“ říká kurátor výstavy Sutnar - užitá tvorba Jan Mergl.

Výstava v Západočeském muzeu v Plzni představuje soubor exponátů, který poprvé zahrnuje všechny varianty proslulých Sutnarových porcelánových a skleněných stolních souprav, jídelních příborů či dalších kovových doplňků navržených pro Krásnou jizbu. Ukazuje tak představu o zásadách a estetických hodnotách Sutnarova pokrokového funkcionalistického designu z třicátých let minulého století. Exponáty zapůjčené z velké soukromé sbírky Sutnarova díla doplňují unikátní předměty ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, zastoupeno je rovněž Západočeské muzeum v Plzni.

Diskutované Venuše

21. května se v Galerii města Plzně otevře výstava nazvaná Venuše. Ta představí cyklus ženských aktů, které Sutnar vytvořil v 60. a 70. letech 20. století. Podle kurátora výstavy prof. Tomáše Vlčka patří cyklus k těm nejzáhadnějším a nejvíce diskutovaným Sutnarovým projevům. Výstava je výjimečná i tím, že probíhá v rodném domě slavného tvůrce, který se zde narodil v roce 1897.

Souběžně s výstavou Ladislav Sutnar – Venuše probíhá v Galerii města Plzně výstava s názvem Inspirace Sutnar, která prezentuje práce studentů Fakulty designu a umění Ladislava Západočeské univerzity v Plzni. Studenti ve svých dílech reflektují Sutnarovu práci a principy tvorby a vyzdvihují tak odkaz tohoto významného umělce. K vidění jsou Sutnarovy Venuše vystupující ze svých obrazů, dřevěné hračky, vystřihovánky a hry inspirované slavnou stavebnicí Build the Town, interiérové dekorace a doplňky, šperky geometrických tvarů, autorské objekty, knihy a mnoho dalšího.

Autor: