Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Odboráři v pondělí ochromí Česko, zastaví dopravu

Česko

  12:04aktualizováno  15:30
PRAHA - V pondělí 13. června bude téměř na 100 procent ochromena veřejná doprava v Praze, v Brně a na železnici v celém Česku. Na vybraných silnicích by pak mohly být blokády. Odboráři totiž nenašli společnou řeč s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Selhala tak i jedna z posledních možností dohodnout se.
Pražské metro.

Pražské metro. foto: Lidové noviny

Stávku proti vládním reformám v předstihu oznámili zaměstnanci pražského dopravního podníku v jejich on-line magazínu. Odboroví předáci se chystají oficiálně vyhlásit termín a organizaci případné stávky v pátek v 11 hodin.

ČTĚTE VÍCE O STÁVCE ODBORÁŘŮ

Kabinetu Petra Neačase dali odboráři čas na změny reforem do pátku 10. června. Podle předsedy Asociace samostatných odborů  Bohumíra Dufka by případná stávka měla trvat 12 hodin. "Zatím nejdeme do varianty neomezené stávky," řekl.

Poslední šancí odvrátit stávku bylo čtvrteční jednání odborů s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), obě strany však dopředu avizovaly, že ze svých pozic nehodlají ustoupit. I proto k žádné dohodě nakonec nedošlo.

Informaci o pondělní stávce potvrdil i šéf pražského Dopravního podniku Martin Dvořák. V ČT řekl, že podle zákulisních informací stávka opravdu začně v pondělí ve 4 hodiny ráno a potrvá až do 16. hodin. "Oficiálně mě však nikdo z odborářů neinformoval," oznámil.

Jedním z důvodů stávky je chystaná důchodová reforma. "Je pro nás nepředstavitelné, aby tramvaj, autobus nebo metro řídil sedmdesátiletý řidič nebo strojvedoucí nebo zaměstnanec v jiné namáhavé profesi," uvádějí pražští odboráři na webu.

Jednání s vládou navíc nikam nevedla. "Poslanecká sněmovna schvaluje jeden vládní návrh zákona za druhým," stěžují si. 

Úsek železnice mezi Masarykovým nádražím a pražskou Libní

U reformy penzí odbory odmítají takzvaný opt-out. Lidé by tak mohli dobrovolně převést část odvodů ze státního systému do vlastního spoření u fondů, přidat by museli ještě určitou částku ze svého. Podle odborářů by ve státní soustavě ale chyběly peníze na důchody.

Podle nich lidé v těžkých profesích tak dlouho pracovat nevydrží. Ve zdravotnictví mají odbory výhrady mimo jiné ke stanovení standardu a nadstandardu, za který by si člověk musel připlácet. Podle nich by tak lepší péči dostal jen ten, kdo by na to měl.

Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) už dřív uvedlo, že dopravní odbory podporuje. Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil ale řekl, že odboráři by o případné stávce a dalších nátlakových akcích měli rozhodnout až po vyjádření premiéra.

Anketa

Souhlasíte se stávkou v dopravě kvůli vládním reformám?

Ano 4098
Ne 6814
Nemám vyhraněný názor 164
Autoři: ,