Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Odměny vězeňské služby. Náměstek dostal na uvítanou 70 tisíc

Česko

  5:00
PRAHA - Jen co nastoupil do funkce, dostal pověřený náměstek vězeňské služby Pavel Horák odměnu 70 tisíc korun. Celkem si za posledních pět let vedení Generálního ředitelství vězeňské služby rozdělilo bezmála čtyři miliony korun. Vyplývá to z přehledu bonusů, který získal server Lidovky.cz. Na nadstandardní odměňování upozornila letošní kontrola ministerstva spravedlnosti.

Věznice (ilustrační foto) foto: MAFRA - František Vlček

Server Lidovky.cz získal kompletní přehled na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Vězeňská služba poskytla pouze anonymizovanou verzi, jméno Horáka a dalších však lze rozklíčovat. Letos v květnu byl pověřen funkcí náměstka pro vzdělávání a odborné zacházení a právě u ní je uvedena odměna 70 tisíc korun.

„Je to vysoce kvalifikovaný manažer, který má na starosti odborné zacházení s více než dvaceti tisíci vězněnými osobami, stojí v čele stovek odborných pracovníků, které metodicky vede, má na starosti přípravu koncepčních kroků, takže si svou odměnu také nepochybně zaslouží,“ hájí štědrý bonus mluvčí vězeňské služby Robert Blanda.

Letos prozatím nejvyšší odměna 120 tisíc korun přistála na účtu Roberta Káčera, šéfa kanceláře generálního ředitele vězeňské služby Pavla Ondráška. Loni Káčer inkasoval 190 tisíc. Jak informovaly LN, společně s Horákem se navíc do funkcí dostali bez výběrového řízení.

Na odměnách, jak ostatně upozornil i audit, nešetřili ani Ondráškovi předchůdci. Vůbec nejvíce za posledních pět let poslal prvnímu náměstkovi Marianu Prokešovi loni odvolaný šéf vězeňské služby Petr Dohnal. Vedle platu mu přiklepl 398 tisíc korun, vrchnímu řediteli své kanceláře zase přilepšil 256 tisíci.

Přehled odměn vedení vězeňské služby v letech 2010 - 2015.

I Dohnal si nicméně za rozhodnutím stojí. „Za mého působení služba bez jediného excesu zvládla během několika dní realizovat rozsáhlou a neočekávanou amnestii prezidenta republiky, kdy se pracovalo 24 hodin denně, úspěšně zvládla materiální i lidskou pomoc obcím a institucím při povodních v Ústeckém kraji a v neposlední řadě předložila do vlády zásadní a průlomovou novelu zákona o výkonu trestu odnětí svobody. Za tyto mimořádné výsledky jsem samozřejmě své podřízené adekvátně odměnil,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Bezmála milion korun rozdal svým nejbližším podřízeným na závěr šéfování vězeňské službě v roce 2012 Jiří Tregler, rok předtím to bylo 775 tisíc korun. „Pracovníci ve vězeňství si pracovní odměny zaslouží, neboť působí v mimořádně zátěžovém a stresovém prostředí a jejich práce, jakkoliv je náročná a nebezpečná, není společností dostatečně finančně ohodnocena,“ říká k tomu mluvčí Blanda.

Kontrola z ministerstva ale upozornila, že v řadě případů neměli odměňovaní na peníze nárok, jako příklad zmínili řidiče současného šéfa vězeňské služby. „V tomto případě osobní příplatek i odměny výrazně přesahují běžné poměry ve vězeňské službě na srovnatelných i kvalifikovanějších pozicích. Jejich přiznání není odpovídajícím způsobem zdůvodněno,“ konstatuje protokol, jenž získaly LN.

Generální ředitel Vězeňské služby ČR Pavel Ondrášek a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (vpravo)

Kvůli kontrole se vyostřily vztahy mezi vězeňskou službou a ministerstvem. Ondrášek napsal ministerskému náměstkovi pro trestní politiku Vladimíru Zimmelovi dopis, v němž se domáhal omluvy. Mezi oběma muži to jiskřilo i na půdě Poslanecké sněmovny při debatě o koncepci vězeňství na příštích deset let. Podle informací LN se již začalo spekulovat o konci Ondráška, jehož do funkce jmenovala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Autor: