Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Odmítla jsem se podílet na korupci. Šikanovali mě a vyhodili, líčí úřednice

Česko

  5:01
PRAHA - Podávala stížnosti, pak žaloby. Zastání hledala u tří ministrů i u ombudsmanky. Marně. Ekonomka Eva Outlá už 11 let bojuje o svoji práci. Jak sama popisuje, přišla o ni neprávem. Po letité šikaně od nadřízených a odmítnutí podílet se na manipulacích s veřejnými zakázkami.

Eva Outlá foto: Šárka KabátováLidovky.cz

V roce 2001 Outlá nastoupila na místo ředitelky finančního odboru Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje a krátce nato povýšila do funkce ekonomické náměstkyně. O prvních dvou letech práce ve státní správě přitom mluví veskrze pozitivně. „Přišla jsem ze soukromého sektoru, zaskočila mě tak pouze jistá zkostnatělost. Práce mě ale bavila a měla jsem výsledky,“ vzpomíná Outlá.

Pyrotechnika poslali chytat kapsáře. Nezákonně, tvrdí komise prezidia

O to horší šok přišel v roce 2003, kdy bez důvodu o vedoucí pozici přišla. Outlá tvrdí, že musela uvolnit místo známé tehdejšího krajského ředitele, která pro pozici neměla dostatečnou kvalifikaci. Soud jí dal později skutečně zapravdu, že odvolána z pozice náměstkyně být neměla. Věc ale byla již bohužel promlčena.

„Do toho výběrového řízení jsem se také přihlásila, nesplňovala jsem však podmínku pěti let v řídicí funkci rozpočtové organizace,“ líčí Outlá svou snahu si místo udržet . Na nepochopitelný vyhazov a nerovné zacházení si stěžovala na ministerstvu vnitra, odkud však stížnost předali na generální ředitelství hasičů. „Protože v těchto sborech panuje falešná solidarita, tak vlastně generální ředitelství žádné pochybnosti neshledalo,“ míní úřednice, z níž se opět stala ředitelka finančního odboru.

Jenže jen co horkotěžko skousla kariérní sešup, musela čelit bossingu. „Jsem učebnicový příklad. Na odměnách jsem nedostala ani korunu. Sebrali mně osobní ohodnocení, které vrátili až po rozhodnutí soudu, čelila jsem účelovým služebním hodnocením, kázeňským trestům, k řídicí funkci mi přidělili práci investičního referenta, takže jsem musela vykonávat navíc práci ve výši jednoho pracovního úvazku, přestali se mnou komunikovat, pomlouvali mě,“ vypočítává Outlá tvrdé ústrky.

Kromě stížností na jejich jednání se nadřízeným podle svých slov znelíbila také tím, že upozorňovala na nepořádek v agendě. Jeden příklad za všechny: stavba centrální požární stanice v Teplicích spolufinancovaná z evropských peněz. Podle Outlé hrozilo, že hasiči budou muset vrátit dotaci 95 milionů. Těsně po kolaudaci se totiž rozhodlo o změně využití budovy než byl původní záměr. Jen díky její urgenci až na ministerstvu erár peníze nemusel vracet. Místo pochvaly však podle svých slov dostala vynadáno a přišla o osobní hodnocení.

To nejhorší však Outlou podle jejích slov čekalo po nástupu nového ekonomického náměstka Miloše Černého v roce 2007. Sama by se prý do výběrového řízení na místo přihlásila. „Bylo mi ale zatajeno a stejně bych se nemohla přihlásit kvůli účelovému špatnému osobnímu hodnocení,“ tvrdí ekonomka.

Co je to bossing

Bossing se může projevovat jako: neodůvodněné nerovné zacházení s některými zaměstnanci, nepřiměřený postih zaměstnance, zadávání pracovních úkolů, jejichž splnění je pro zaměstnance nereálné, ukládání ponižujících úkolů, sociální izolace atp.

Může jít také o sexuální obtěžování zaměstnance či zaměstnankyně. Standardní užití pravomocí či oprávnění nadřízeného nelze s bossingem zaměňovat. Pokud nadřízený např. nepřizná prémii zaměstnanci, neboť jeho pracovní výkon za dané období to neodůvodňoval, nelze hovořit o šikaně. U bossingu je postavení nadřízeného zneužíváno k ponížení či zastrašení podřízeného. Takový nátlak může mít za cíl až „dobrovolné“ rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance.

Zdroj:

Nový šéf ji a její podřízené údajně nutil protěžovat předem vybrané dodavatele hasičských zakázek. „Konkrétně nutil investiční referentku, aby poslala stavební dokumentaci firmě, která měla zakázku vyhrát, před výběrovým řízením. Já jsem jí to zakázala, jenže on ji donutil to udělat. Nakonec to vyhráli kvůli nejnižší ceně, kterou téměř okamžitě navýšili o vícepráce,“ líčí Outlá. Celkem mluví o třech podobně zmanipulovaných tendrech.

Úřednice se podle svých slov bála a nevěděla, jak závažnou situaci řešit. „Měla jsem obavy z provokace, několik let jsem přece čelila bossingu,“ popisuje. Nakonec se přes pražskou advokátní kancelář dostala až k ústecké expozituře protikorupční policie, jejíž detektivové si pro podklady přišli v roce 2011 "Sama bych policisty nekontaktovala. Nevěřila jsem jim a moje obavy se potvrdily. Hledali nebo spíš nehledali, nakonec státní zástupce věc odložil,“ krčí rameny Outlá.

Tím ostatně proti ní argumentuje i náměstek Černý. „To jsou jen dohady, domněnky a věci vytržené z kontextu. Zakázky šetřila policie a prakticky ihned je odložila,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz týkající se inkriminovaných zakázek.

Eva Outlá

Krátce po bezvýsledném policejním šetření však Outlá přišla pod jeho dohledem o místo definitivně. „Zákonitě to muselo přijít. V červenci 2011 jel Černý na generální ředitelství a tam se dohodli, že udělají organizační změnu,“ přibližuje strohé vysvětlení vyhazovu. Outlá nakonec jako příslušnice bezpečnostních sborů skončila v záloze pro přechodně nezařazené.

I když pracovních pozic, které by jí podle služebního zákona měly být nabídnuty, byl podle ní dostatek, 14 měsíců i přes snahu nezavadila o práci. Policie Zlínského kraje dokonce následně zrušila výběrové řízení, do kterého se přihlásila, když podle svého tvrzení splnila všechny požadavky. Volné místo prý ve Zlíně „zcivilnil“.

Outlá tak nakonec skončila na pracovišti Integrovaného záchranného systému v Praze - Holešovicích. „Tam jsem nedělala vůbec nic. Ne že bych nechtěla, ale doslova mi řekli, že mají nařízeno do čeho mě mají pustit, respektive nepustit. Po půl roce někde vyhrabali, že mám aktivní živnostenský list, příslušníci totiž nesmí podnikat, a okamžitě mě vyhodili,“ popisuje Outlá svůj definitivní nechtěný konec ve státní správě.

I konečný vyhazov je podle ní podpásovkou ze strany nadřízených. Živnostenský list si totiž pořídila dávno před tím než se stala příslušnicí bezpečnostního sboru kvůli správě vlastního majetku pro společenství vlastníků, jehož je členkou. Spravovat vlastní majetek příslušníci mohou, nic víc než správu vlastního majetku za režijní náklady jsem nevykonávala. „V roce 2001 mi navíc tuto činnost schválil krajský ředitel. V roce 2012 jsem získala bezpečnostní prověrku na stupeň utajení Důvěrné, nevadilo to ani Národnímu bezpečnostnímu úřadu.

Avšak generální ředitelství hasičů trvá na svém rozhodnutí, verdikt šéfa pražských hasičů podle něj v odvolacím řízení potvrdil i generální ředitel. „Tento zákonný důvod propuštění nesouvisí s jejím tvrzením šikany. Paní Ing. Outlá následně podala žalobu k Městskému soudu v Praze. Pokud je nám známo, ve věci nebylo dosud nařízeno jednání,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství Nicole Zaoralová.

Outlá se se svým případem obrátila na ombudsmanku i ministry vnitra, ale neuspěla. „Pan ministr na její žádost přezkoumával pouze její ustanovení do funkce v roce 2003 a hlavně rozhodnutí z roku 2011, kdy byla v rámci změny systemizace zařazena do zálohy pro přechodně nezařazené příslušníky. Paní Outlá toto zařazení však nijak nenapadla a ministr vnitra shledal tento postup zákonným,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Vaňková.

Vyhozená ekonomka, aktuálně bez práce, se však nevzdává. U soudu v Ústí podala žalobu na ochranu osobnosti, u soudu v Praze zase bojuje proti vyhazovu. „Žádost o zahájení přezkumného řízení ministr vnitra Chovanec definitivně zamítl, přesto že důkazů o účelovém propuštění do zálohy pro přechodně nezařazené jsem předložila celou řadu. Na negativní rozhodnutí ministra vnitra měly vliv osoby spojené s minulým režimem a působící nadále ve strukturách ministerstva. Ministr si například nechává radit od osoby, která je kvůli nemalému dluhu v insolvenčním rejstříku,“ upozorňuje Outlá.

Celá její jedenáctiletá anabáze podle ní dokazuje jediné: že zákony jsou pouhý nezávazný cár papíru. „Smůla byla v tom, že jsem se dostala do sporu s lidmi stále uplatňujícími metody StB,“ tvrdí Outlá. Jako jedna z posledních možností podle ní zůstala medializace jejího příběhu. „Kdyby tam byli normální lidé dodržující zákony, mohla jsem žít pohodový život,“ uzavírá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!