Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Odposlechy daňových podvodů v Kladně: boss se o spolupracovnících radil s kartářkou

Česko

  9:00
Na seznamu tří desítek obviněných, které v úterý na Kladensku zadržel policejní daňový tým Kobra, jeho jméno chybí. Přitom v organizované skupině, která podle čerstvého obvinění připravila stát o tři sta milionů korun, zastával třetí nejvyšší pozici.

Ivan Štípek (vpravo) a Daniel Macháček. (Zdroj: Kladenské listy) foto: Kladenské listy

Dvaačtyřicetiletý Marek Kolman fakticky řídil síť firemních skořápek, která si na finančních úřadech neoprávněně nárokovala odpočty DPH. Jenže poté, co loni v létě havaroval na motocyklu, virtuální firemní impérium se ocitlo bez výkonného vedení.

„Když Kolman zemřel, dva měsíce se nic nedělo,“ popsal policistům při výslechu jeden z jednatelů, který fungoval jako bílý kůň.

Kolmanova role v zločinném podniku byla důležitá. Byl disponentem u většiny firemních účtů, na něž stát posílal statisícové vratky. Když jednatelé–bílí koně v bankách peníze vybírali, doprovázel je právě Kolman. Měl nadto přístup i do datových schránek firem.

Uhlí 03 volá Uhlí 07

Pro kladenského podnikatele Ivana Štípka, jehož policie pasovala na hlavu této organizované skupiny, to musela být minimálně čára přes rozpočet. Potřeboval totiž rychle najít loajálního nástupce. V té době jej však už policisté v operaci nazvané Uhlí sledovali a odposlouchávali.

„Z sms zprávy ze dne 12. 11. 2014 vyplývá, že Ivan Štípek žádá kartářku o radu ohledně Jiřího, který měl nahradit Marka,“ zapsali vyšetřovatelé do policejních protokolů.

Oním nástupcem se nakonec stal osmatřicetiletý Jiří Kotina. A okamžitě převzal síť nastrčených firem a jejich jednatelů. Stroj na státní peníze tak mohl fungovat dál.

Organizátoři si museli být vědomi, že nehrají podle pravidel, neboť se snažili konspirovat. „Žádné vybavovaní po telefonu,“ zaznamenali detektivové pomocí odposlechů, jak instruovali jednoho z nových jednatelů.

Jak to fungovalo

Firmy ve Štípkově impériu nic nevyráběly, nikoho nezaměstnávaly, přesto jednu činnost vyvíjely: podle policejního obvinění vykazovaly smyšlená daňová přiznání, uváděly vysoké obraty zpravidla ze stavební činnosti a hlavně – nárokovaly si každý měsíc nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty. Zpočátku šlo jen desetitisíce korun. Jednou padesát tisíc, podruhé třeba devadesát. „Aby nevzbudili pozornost,“ napsali vyšetřovatelé do policejních protokolů. Postupně se ale požadovaná vratka vyšplhala na půlmilionovou sumu. A to měsíc co měsíc. Za poslední čtyři roky podle policie firmy vysály ze státní pokladny minimálně 282 milionů korun.

Přesto všechno ale i odposlechnuté hovory nabídli policistům cenná vodítka, která je nasměřovala až k Lubomíru Rysovi, v hokejové komunitě známém pod přezdívkou Čužák. Jde o bývalého tajemníka Jaromíra Jágra a známou kladenskou figuru. „Z komunikace mezi Uhlí 03 a Uhlí 07 vyplývá, že Ivan Štípek předává Lubomíru Rysovi pravidelně měsíčně finanční prostředky,“ stojí v jednom z policejních dokumentů. Jindy zase Štípek žádal, aby Rys zajistil zrušení účtu společnosti, kterou papírově řídila jeho manželka. Na vysvětlenou: jakmile firmy ze Štípkova impéria začal kontrolovat finanční úřad, okamžitě zrušili jejich účty a společnosti přepsali na dělníky z Bulharska.

Jágrův extajemník: Netrapte mě

„Nemůžu nic říct, fakt se nezlobte,“ nechtěl Rys komentovat své obvinění poté, co jej policisté propustili. A stejně odrážel i otázky na vazby, které jej pojí s Ivanem Štípkem. „Tak to každej asi ví a já k tomu nemůžu nic říct. Doopravdy ne, netrapte mě,“ řekl pouze. Podle informací serveru Lidovky.cz odmítl on i jeho obviněná manželka vypovídat i před policisty.

Čtěte více zde

Rys byl jedním z pětadvaceti jednatelů, přes něž měl Štípek podle policie ovládat firemní síť. Ti, kteří u výslechů promluvili, shodně tvrdili, že o daňových únicích nic nevěděli. Na nic se prý neptali, jen podepisovali lejstra, jejichž obsah nečetli. Jednou za čas s Kolmanem či Kotinou navštívili banku, vybrali hotovost, kterou hned odevzdali. Za tu službu brali měsíční apanáž, která u většiny činila 20 tisíc korun.

Skupina se podle policie ani neobtěžovala tím, že by u firem vedla účetnictví. Jednatelé u výslechů buď tvrdili, že je předali bulharským nástupcům nebo tipovali, že by mělo být v kancelářích Ivana Štípka. Vyšetřovatelé ovšem při domovních prohlídkách žádné firemní účetnictví nenašli.

Štípkovu pozici neztěžují jen odposlechy, podle informací serveru Lidovky.cz promluvil i jeden z jeho nejbližších spolupracovníků, který se přiznal a do protokolů nadiktoval, že spolu „vymysleli, že budou vylepšovat čísla firem, aby vznikaly vratky DPH“.

Získat pohled hlavních podezřelých zatím není možné. „V tuto chvíli nebudu nic komentovat,“ řekl v pátek například advokát Tomáš Výborčík. Soud přitom poslal z devětadvaceti stíhaných do vazební věznice tři lidi.

Autoři: , ,