Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se šéfa zdravotních pojišťoven

Brněnská nemocnice získala nový přístroj.

UKONČENO

Jiří Paroubek prý hovořil s šéfem antimonopolního úřadu o schématu, podle něhož by bylo možné odpouštět poplatky v krajských nemocnicích, jak sociální demokraté slíbili voličům. Jak se k nemocnicím, které nebudou vybírat poplatky, postaví pojišťovny, které by vybírání měly kontrolovat, se jste se 9. prosince od 15:00 ptali prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha.

položených otázek: 35 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (8.12.2008 18:21) kim
Co udelate, kdyz nektera zarizeni prestanou poplatky vybirat?
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:04)
Budeme ověřovat zda neporušují zákon a zda nemáme uložit pokutu. Brzy se ukáže zda lze tuto povinnost obejít. To bude otázka pro právníky.
OTÁZKA (9.12.2008 9:25) marek kucera
Dobrý den pane Friedrichu, uvazuje VZP nebo jina zdravotni pojistovna o podani trestniho oznameni na CSSD nebo krajske urady, ktere chteji nezakonym zpusobem "odpustit" poplatky jen tem pacientum, kteri maji v dosahu krajskou nemocnici ci lekarnu? Jeste se chci zeptat, jak to bude s ostatnimi (nekrajskymi) nemocnicemi a lekarnami. Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:07)
Nemohu nyní předvídat jak kraje své sliby budou skutečně realizovat. Zdravotní pojišťovny mají při porušování zákona ukládat pokutu. Takže nejprve budeme posuzovat zda máme právo uložit pokutu a zda budeme úspěšní v případném sporu.
OTÁZKA (8.12.2008 15:15) Liška Bystrá
Můj dotaz je prostý: jak se pojišťovna postaví k neplatičům VZP? Na to mi ještě nikdo nikdy nedal odpověď. Platím pojistné, platím poplatky. Neplatím pojistné, platím stejné poplatky, popřípadě neplatím nic. To je solidarita ve zdravotním pojištění? Jinak si myslím, že kdyby všichni platili, je ve zdravotním systému peněz dost. Proč jednou nevyčíslíte skutečné pohledávky zdravotních pojišťoven vůči "pojištěncům"? Je to snad horký brambor, který si přehazujete nebo je to příliš kyselé jablko, do kterého se nechce nikomu kousnout? Proč pak standart a nadstandart? To byste museli zavést ještě jednu kategorii........pro neplatiče!!!!!
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:13)
Pohledávky na pojistném vykazuje každá zdravotní pojišťovna ve své výroční zprávě. Není to nic tajného. Skutečná úspěšnost výběru pojistného je v průměru naopak dobrá. Největší část dluhů mají spíše krachující podniky. Pokud se jedná o jednotlivé osoby, plátce, jistě by bylo možné nějak omezit jejich právo na některé drobné výhody. Přestat jim však platit zdravotní péči zákon neumožňuje a asi to ani není možné.
OTÁZKA (8.12.2008 15:53) jm
Pane prezidente, jak lze dojít k výsledku, že větší počet zdravotních pojišťoven by odčerpával na správu pojistného více než počet menší, když správní poplatek je dán jednotně ze zákona? Kdy zavedete spoluúčast pojištěnce na likvidaci úhrad podobně, jako je tomu v česku u všech jiných pojistných úhrad, v zahraniči a v česku před 70 léty, včetně pojištění zdravotního. Děkuji Vám.
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:19)
Pokud platí, že na práci zdravotních pojišťoven je třeba asi 3% a to je v porovnáním se zahraničím velmi málo, pak je celkem jedno kolik pojišťoven máme. Náklady jsou stejné. Spoluúčast na nákladech na ošetření je skutečně v řadě evropských státec běžná. Takovou věc, ale nemohou rozhodovat zdravotní pojišťovny. To je všude dáno zákonem.
OTÁZKA (8.12.2008 17:20) al
Kdy budou kuřáci, alkoholici a jim podobní, kteří si své zdravotní problémy způsobují sami, platit vyšší zdravotní pojištění. A další otázka stále se hovoří, že poplatky se musely zavést, nebot lidé zneužívají zdravotní péči a utratí se za paraleny, acylpiriny a podobné léky spousty peněz, tak by přece bylo jednoduché, aby tyto léky nemohl lékař předepisovat. Ono 30,- Kč zaplatit u lékaře opravdu není mnoho, ale jsou zde další poplatky třicet korun za položku na receptu, doplatky za léky, také hodně vyšetření si už musí pacient platit sám. A že se musí skončit se zdravotní péčí zadarmo, vždyt přece nikdy nebyla zadarmo, platíme si zdravotní pojištění a pokud málo, tak je zvýšit.
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:24)
Ten kdo si dlouhodobě a vědomě zvyšuje zdravotní rizika by skutečně měl být nějak znevýhodněn. Současně však není tak jednoduchá takové chování přesně a ze zákona popsat a současně se vyhnout riziku, že až příliš narušíme občanům právo na soukromí. Všichni cítíme, že by to bylo spravedlivé, ale není vůbec jednoduché takovou úpravu v praxi zavést.
OTÁZKA (8.12.2008 17:40) lh
Dobrý den, mám pocit, že si poplatky špatně vysvětlujeme. Regulační neznamená že se reguluje jen počet nemocných v ordinacích ale že se rovněž potírá počet nepravostí, které se dějí při vykazování zdravotníky vůči zdrav. pojišťovnám,co brání lékaři, který má za den málo pacientů, aby si vytáhl z registru pacienty které neošetřil a jen si vyúčtuje , že v ordinaci byli ? Četli jsme v denním tisku kolik lékařů si takto vykazalo péči za stotisíce. Jde to určitě i u hospitalizace, nemocný je jako doma a přitom si jej lékař vykazuje že je hospitalizován ? V tom případě tomu regulační poplatky zabranˇují a pro nemocné to znamená, že 30 Kč. / 70- nebo 90. / není příspěvek na péči, tak jak si to spousta občanů vysvětluje . Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:28)
Všechny takové případy, které popisujete v praxi určitě jsou. Není jich však tolik jak by se mohlo zdát a poplatky takové podvody trochu komplikují, ale úplně jim zabránit také nemohohou.
OTÁZKA (8.12.2008 18:44) Bára
Jsem při podpisu a přestupu z VZp do komerční pojišťovny pro smlouvu s klientem. Jsem pro větší konkurenci a nabídku pojišťoven? Bude to možné? Byla bych ráda
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:32)
Zatím žádná "zdravotní" pojišťovna není komerční. To byl pouze reformní záměr. Zdravotní pojišťovny však skutečně již dlouho navrhují, aby mohli se svými klienty uzavírat podrobnější smlouvy a detaily poskytování a úhrady zdravotní péče tak upravit.
OTÁZKA (8.12.2008 20:16) petr 1
Stále funguje velký podvod s takzvaným limitem 5000 kč na rok co se týká doplatků. Valná většina léků se ale do tohoto limitu nezapočítává. Vyvinete nějakou snahu o změnu tohoto antisociálního nesmyslu, který pacienty stojí daleko více než poplatky, nebo dál budete shromažďovat penízky a radovat se , jak tento podvod/ vymyslel to jistě nějaký šibal/ pojišťovnám šetří peníze a tahá je z kapes pacientů?
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:38)
Limit 5000 Kč určitě není žádný podvod. Některé poplatky a doplatky se prostě do limitů započítávají a některé ne. Tak je systém nastaven. Úlohou ani snahou zdravotních pojišťoven určitě není shraňovat peníze, ale ti co tyto peníze platí mají také právo, aby se s nimi co nejlépe hospodařilo.
OTÁZKA (8.12.2008 18:38) fk
Dobrý den, regulační poplatek by nebyl pro mne takový problém, ale nikde se nedočtu, co to znamená standart a nadstandart. Jednoduchý příklad: Jdete na vytržení zubu. Zjistí se, že po nutném vytržení dojde ke ztenčení čelistní kosti, tudíž jak tento úkon zafixovat. Standart je "zdrátování" , nevím jaký má tento zákrok vliv na kvalitu života po nutnou dobu rekonvalescence. Předem odsouhlasený nadstandart je zpevnění kosti hmotou za 7015,- plus 30,- . Za tuto částku by bylo možno navštívit lékaře 234 x á 30,- Pokud se k tomu připočítá , že se jedná o důchodce, je to zajímavý poplatek. Chci připomenout, že se nejedná o nějaký zkrášlovací úkon, jako bílá korunka, nastřelovací, zlatá atd . Obdobně zvětšování prsou, úprava nosu atd. , ale zajištění běžných životních funkcí. Mám si snad z tohoto příkladu laicky odvodit, že při zlomené noze je standart obinadlo a nadstandart sádra ? Případně při složité zlomenině si z úsporných důvodů přinést svoje šrouby z domova ?? Nikde jsem nezjistil, kdo a jak z VZP atd. stanovuje standart a nadstandart. Tento dotaz je pravdivě podložen , tudíž prosím i seriozní odpověď . Proti provedené operaci nemám námitek. Dodatek : výše uvedená částka se nezapočítává ani do limitu 5000,- Děkuji za odpověď a případný kontakt.
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:42)
To co je bezplatné to by Vám měl vždy lékař vysvětlit a mělo by to pro léčbu postačovat. Ve stomatologii ovšem skutečně existuje mnoho materiálů a pomůcek, které jsou kvalitní, ale drahé. Co je bezplatné a co ne to však neurčují zdravotní pojišťovny, ale zákonný předpis.
OTÁZKA (8.12.2008 18:49) invalida
Je to absurdní, když občanská d... strana provádí antiobčanskou každodenní politiku, kam počítám i placení tzv. regulačních poplatků, které jsou samozřejmě neregulační neb jsou dalším bičem sociálně slabým skupinám jako důchodci a nezaopatřené děti, které vzhledem k vyšší zdravotní potřebnosti platí jimi mnohem více než zdravý finančně silný občan v produktivním věku. Jste toho názoru, že by tyto finančně slabě skupiny občanů neměly platit tyto poplatky vůbec a když tak jen symbolicky paušálem 10,- Kč měsíčně či ročně?
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:46)
Můj osobní názor je, že pro většinu pacientů je poplatek únosný. U těch, kteří na ně skutečně nemají by měla fungovat sociální podpora. Tak je to ve většině okolních států.
OTÁZKA (8.12.2008 19:51) Nezubař, zato doktor
Dobrý den, čím se liší zhoršení kvality života při chybění zubů (většina úkonů zubařů a spotřebního materiálu s doplatkem) od zhoršení kvality života např. při žilních městcích (komplexní péče včetně operace v univerzitní nemocnici hrazena)? Jinými slovy: budete nadále akceptovat nesmyslné oddělení péče o chrup (a to nejen u dospělých, ale i u dětí) od ostatní zdravotní péče ve smyslu spoluúčasti na úhradě? Nabízím sázku: vytrhám Vám zuby a nechám Vás dále kvalitně žít! Ať žije kontinuální lobbing zubařů!
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:50)
Musíme se smířit s tím, že úplně všechno a pro všechny se nikdy platit nemúže. Většina států má skutečně nejvyšší míru plateb u zubařů, protože tam může každý stav svého chrupu ovlivnit nejvíce.
OTÁZKA (8.12.2008 20:12) Dotaz
Dobrý den, proč v ČR mají zelenou kuřáci, alkoholici a narkomani? Všude ve vyspělých zemích už dávno platí protikuřácký zákon, zákaz a vysoké tresty - odnětí licence za nalévání alkoholu dětem atd. a u nás je vše postavené na hlavu. Politici zbaběle strkají hlavy do písku. Asi se bojejí lobistů. Nechci ze svých daní platit alkoholikům a feťákům léčení zadarmo. Kdy zakročíte????
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:51)
Na tuto otázku jsem již odpověděl. Cítíme, jak by to spravedlivě mělo být, ale neumíme to spravedlivě vymyslet.
OTÁZKA (8.12.2008 22:52) Jan
Jsou poplatky u lékaře a v lékárnách dalším příjmem těchto soukromých subjektů?Tyto částky mohou v lékárnách činit měsíčně několik set tisíc.
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:55)
Poplatky jsou skutečně příjmem zdravotnického zařízení. U lékáren, ale byla současně přepočtena celková úhrada léků, takže nárůst příjmů nebyl tak velký.
OTÁZKA (8.12.2008 23:04) Jirka Plaček, Pardubice
A) Rád bych se ubezpečil, zda ještě platí, že hlavním úkolem VŠECH zdravotních pojišťoven je práce ve prospěch klientů? B)Sdělte mi lapidárně, jakým způsobem (kým konkrétně) jsou uplatňována práva těch, kteří si zdravotní pojištění platí (nebo platili - důchodci, či budou platit - děti a mládež) C)Jsem přesvědčen, že 99 pravomoci ve zdravotních pojišťovnách má stát prostřednictvím ministerstva zdravotnictví. Můžete mi to vyvrátit?
ODPOVĚĎ (9.12.2008 15:58)
V zaměstnaneckých pojišťovnách je to tak, že třetinu hlasů mají zvolení zástupci zaměstnavatelů, třetinu pojištěnců a třetinu stát. To zhruba odpovídá tomu kdo pojistné hradí.
OTÁZKA (8.12.2008 23:36) honza
Naše rodina se léči homeopaticky. A úspěšně, jednoduše nejsme nemocní. Proč naše pojišťovny toto neproplácejí? Proč nás nutíte platit zdravotní daň, když ji v podstatě nevyužíváme? Považujete britskou královskou rodin u za hloupou, když se léčí také homeopaticky?
ODPOVĚĎ (9.12.2008 16:01)
Pochybnosti o prokazatelné a dostatečné účinnosti této léčby mají odborné lékařské společnosti.