Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

On-line s prezidentem České lékárnické komory

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček

UKONČENO

Kvůli krajským lékárnám, které nevybírají regulační poplatky od pacientů, přišly ostatní lékárny až o dvě třetiny příjmů. Objevil i případ, kdy lékárna zkrachovala. Lékárníci považují postup krajů za porušování nebo alespoň obcházení zákona a obrátili se na Evropskou komisi. Na vaše otázky odpovídal Stanislav Havlíček.

položených otázek: 66 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (16.3.2009 16:11) Honza
Dobrý den V čem je platba 30 Kč na receptu regulačním opatřením ? Jak myslíte, že mohou pacienti ovlivnit počet předepsaných léků? Proč platba za položku a ne za recept? Do čeho lékárny peníze získané za "regulační" poplatky investují? Děkuji
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:03)
Dobrý den. Všechny vaše otázky jsou určeny spíše pro tvůrce zákona, tedy ministerstvo zdravotnictví a následně poslance a senátory, kteří pro jeho přijetí hlasovali. Mohu Vám nabídnout pouze vlastní vysvětlení, které se s jejich nemusí shodovat. Zároveň připomínám, že existenci regulačních poplatků neobhajuji ani nezatracuji. 1. Regulačním opatřením jsou poplatky pro stanovení alespoň symbolické spoluúčasti. K regulaci (plateb zdravotních pojišťoven) dochází zejména u léků v nižších cenových hladinách cca do 50Kč. 2. Zvýšeným zájmem o svou medikaci. Vhodnou úpravou životního stylu, lepší skladbou léčivých přípravků. 1 kombinovaný lék místo dvou jednotlivých. 3. Průměrný počet položek na receptu je cca 1,3. Pokud by se platilo za celý recept, předepisovaly by se obě položky (něčím co se neztratí, je to za jedny peníze). To jsou zahraniční zkušenosti. 4. Lékárny regulační poplatek okamžitě převedou na slevu z doplatku nebo na slevu pro pojišťovnu, takže nemají co investovat. Pro lékárníky jsou takto nastavené regulační poplatky zbytnou a snad i zbytečnou administrativou, spíše nutným zlem.
OTÁZKA (16.3.2009 16:14) charles
Dobrý de. Co Vám přijde tak špatného na tom, že jedna lékárna zkrachovala? Tomu se přece říká zákon trhu, který je logicky v dnešní době - nejsme v 19. století - regulován státem...
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:04)
Na tom, že zkrachuje jakákoliv provozovna (nejen lékárna) mi nepřipadá nic špatného, i když její majitel to cítí jinak. Naprosto špatné mi připadá, když důvodem pro uzavření je konkurence dotovaná z veřejných rozpočtů. Kdyby to totiž bylo možné „jen tak“ nevybírat regulační poplatky, nemusely by je kraje „svým“ lékárnám dotovat. Ale dělají to a používají na to i Vaše peníze.
OTÁZKA (16.3.2009 16:38) mirka
Dobrý den, jaká je vaše praktická zkušenost se zavedením poplatků? Opravdu se zmenšil počet "paralenářů" na recept?
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:04)
V roce 2008 jsem na recept nevydal ani 1 paralen. Rok před tím několik tisíc.
OTÁZKA (16.3.2009 16:51) adam
Vysvětlete prosím jak je to s tím poplatkem za recept, zda-li z toho něco máte a kolik?
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:05)
Napíšu konkrétní příklad z analýzy 145 000 receptů. Vybrané regulační poplatky: 5 810 550 Kč Snížení ceny podle cenového předpisu - Sleva 5 275 762 Kč DPH z regulačních poplatků: 522 950 Kč Příjem lékárny 11 838 Kč To je asi 8 haléřů za 1 recept.
OTÁZKA (16.3.2009 18:07) marek kucera
Dobry den pane Havlicku, muzete mi prosim sdelit, jestli hodlate podavat trestni oznameni i na hejtmany populisticke a lzive CSSD, kteri rozhazuji cizi penize za prislib chabe prizne lidi, kteri naleteli na podvod s 30Kc? A jeste jedna otazka, mate pocit, ze uz svita na lepsi zitrky - pote co jste podali stiznost u EU? dekuji preji krasny, CSSD neruseny den.
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:06)
Věřím, že trestní oznámení nebude potřeba. Jejich jednání třeba „probudí“ ostatní obyčejné lidi. Jsem optimista. Zítřek bude takový o jaký se dnes postaráme. Vy jste na dobré cestě :).
OTÁZKA (16.3.2009 18:56) Bureš
Prarodiče před válkou vlastnili lékárnu, ale museli čekat 6 let na souhlas Komory, která si hlídala, aby nebylo "přelékárnováno". Teprve s růstem počtu obyvatel dala souhlas k otevření další. Nemáte pocit, že dnes je těch lékáren příliš mnoho, zejména ve větších obcích? V naší obci na okraji Prahy jsou na necelých 2.500 obyvatel 2 lékárny, navíc ob dům. Dalších 8 lékáren je od nás nějakých 10 minut jízdy s MHD... Kolik "normálně nemocných" klientů je třeba, aby se lékárna uživila?
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:09)
Schvalování nových lékáren dnes není v působnosti komory. Zodpovědnou institucí je Státní ústav pro kontrolu léčiv a pak také Krajský úřad. Státní správa sice stále reguluje ceny léčiv, ale nic jiného v lékárenství. Mění se tak skladba sortimentu v lékárnách. Sluší se poznamenat, že počet lékáren nijak neovlivní konečný účet pro zdravotní pojišťovny a celkový účet za léčivé přípravky na lékařský předpis zaplacený z prostředků veřejného zdravotního pojištění od roku 2005 trvale klesá. Každoročně je otevřeno zhruba 60 - 80 nových lékáren, zejména v nákupních centrech, ve větších městech nebo v blízkosti lékařských ambulancí nebo nemocnic. Naopak každoročně ubývá lékáren v menších městech a na vesnicích. Naprosto zřetelně ubývá lékáren vlastněných lékárníky a přibývá lékáren v řetězcích, které vlastní podnikatelsé a finanční skupiny, nebo přímo majitelé z farmaceutického průmyslu. zahraniční zkušenosti ukazují, že to není k prospěchu pacientů.
OTÁZKA (16.3.2009 22:45) Jan
Pane Havlíčku,kdy bude konečně zasáhnuto proti krajům? Již je to téměř 3 měsíce a nic...Pokuta od VZP 50 000 je taky směšná,avšak ani ta zatím nepadla. Co znamená opakovaná možnost ji dávat? To je denně? Nebo jednou ročně? Kraje mají z Vás a z nás všech srandu. Jenom se vše mediálně přetřásá a nic. Být to opačně,tak Paroubek by krajům to dávno už osladil...Nebaví mě číst už o poplatcích...bavilo by mě číst,že je zákon již vymáhán a jsou konkrétní výsledky!!!!!!!
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:12)
Přál bych si, aby se do naší země vrátilo právo i zdravý rozum. Dnes jsem si přečetl jeden citát pana Wericha (snad je skutečně od něj) "Být Čechem není ostuda, to je neštěstí." Nechci se s tím smířit. Také se těším na to, až slovo zákon bude znamenat ZÁKON pro každého.
OTÁZKA (16.3.2009 23:18) Alena
Dobrý den.O kolik se vám navýšily v průměru tržby po zavedení poplatku za recept?A proč já jako optik,když přijde pacient s receptem od lékaře nemám na 30Kč poplatek nárok?Jaký je v tom rozdíl?Děkuji
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:13)
Tržby se v lékárnách po zavedení RP nezvýšily. Viz příklad výše. Celý systém Regulační poplatek – Sleva byl modelován jako nulový. K Vám jako optikovi chodí pacienti od lékaře s poukazem na zdravotnický prostředek. Za ten se regulační poplatek neplatí. Stejně jako v lékárně se neplatí regulační poplatek za poukaz na berle, ortézu nebo obvazový materiál.
OTÁZKA (16.3.2009 16:45) PT
Proč podle Vás politici matou veřejnost a nevysvětlí, že lékárník sice vybere poplatek, ale vzpětí mu pojišťovna pokrátí platby za léky odpočtem acrus cotangens, takže lékárník z výběru poplatku nic nemá. Proč podle Vás politici v této věci mlží a nechávají si veřejnost myslet, že lékárníci na poplatcích bohatnou? Proč podle Vás Rath a Paroubek mystifikují veřejnost milionářskámi zisky lékárníků? Proč si právě z této skupiny podle Vás udělali třídního nepřítele?
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:15)
Na to je snad pouze jedna odpověď. Protože se jim to hodí. Hodí se svalit vinu za politická rozhodnutí na někoho jiného. Hodí se vsadit na populismus a lidskou závist. 90% lékárníků jsou zaměstnanci s průměrnou mzdou vysokoškoláka. Tato mzda je mnohem menší než plat řadového poslance. A už vůbec nepočítám různé nadstandardní příplatky za poslaneckou dopravu, asistenty a kanceláře. Možná proto se snaží ukazovat na ostatní, aby nebylo příliš vidět na ně. Nejlépe je to vidět, když přijde takový poslanec do lékárny. Tam je pozorným pacientem, žádá profesionální poradenství a servis. Ke svému lékárníkovi se chová korektně. Anonymita davu je jiná věc.
OTÁZKA (16.3.2009 16:48) Herel
1/ Můžete uvést, KONKRÉTNĚ PROSÍM, jaká má maličká Česká republika "špecifiká", že se tady běžné léky (bez receptu) nemohou prodávat v supermarketech a nebo u benzinových pump? 2/Prodávají se v USA a v dalších našich vzorech - Západní Evropě léky bez receptu také v supermarketech a u benzinových pump? Napište jenom ANO nebo NE !!
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:16)
jenom ANO nebo NE !!
OTÁZKA (16.3.2009 17:02) Kelly
Jsou ceny léků v České republice srovnatelné s cenami v jiných evropských zemích? Nebo máme léky předražené?
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:19)
některé jsou o málo dražší některé mírně levnější, vyjímečně dochází ke krátkodobým extrémům. Na starosti to má Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Tahle otázka je spíš pro jeho ředitele PharmDr. Martina Beneše. Systém stanovení cen a úhrad je nastaven tak, aby ceny u nás byly na úrovni průměru tří nejlevnějších v Evropě. Ne u všech to SÚKL stihnul. Ale třeba se polepší.
OTÁZKA (16.3.2009 19:21) Darja
Jak reagujete na porušování zákona Krajskými úřady, které z peněz daňových poplatníků dotují státní lékárny? Proč nezáshl antimonopolní úřad? je to proto, že pan Pecina není nestranný (je to člen ČSSD) a nechce oranžovým přátelům kazit volební populistické sliby?
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:21)
Vaše úvaha je pravděpodobně správná. Mě se to nelíbí a snažím se na zjevné porušování zákona upozorňovat. Také prot, že vedení krajů neukazuje dobré příklady budoucím generacím. Takovou anarchii se v občanské nauce v základní škole neučí.
OTÁZKA (17.3.2009 0:00) Z.Hovorková
Skoro 99% podnikatelských profesí,je daleko důležitějších a prospěšnějších pro člověka než lekárník-výdejce léků.Přitom nikdo z těch důležitějších nepožaduje poplatek.To jsou ty lekárníci tak úbozí živnostníci?Každopádně je třeba zrušit víc než polovinu lekáren,opravdu jsou zbytečné.
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:25)
Dobrý den paní Hovorková. Máte pravdu. Je třeba zrušit úplně všechno. Zakázat a zničit. Vybrat vůdce, který rozhodne o tom, co je správné. Co se mu nebude líbit zruší nějakým rozkazem. Do sběrných táborů a prohnat komínem. Na všechno pak bude stačit poukázka z nějakého úřadu pro přerozdělování čehokoliv.
OTÁZKA (17.3.2009 0:06) Pavel
Dobrý den, nedávno jsem se dozvěděl, že ten, kdo mě v lékárně obsluhuje na volném prodeji, není vysokoškolák! Proč není jasně odlišeno, kdo je lékárník (vysokoškolák) a kdo laborantka-středoškolák? V nemocnici je taky naprosto jasné, kdo je sestra a kdo lékař! Proč, když chci poradit ohledně kombinace léků a nemám recept, tak nemůžu jít k lékárníkovi, který stojí jen na výdeji na předpis? A ještě bych se chtěl zeptat, jaký je rozdíl mezi magistrem farmacie a doktorem farmacie. Děkuji.
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:29)
Magistr farmacie (Mgr.) má ukončený magisterský studijní program (5 let). Doktor farmacie PharmDr. navazující rigorozní práci. Lékárna se zodpovědným a pečlivým odborným zástupcem takové rozlišení umožňuje. jako pacient máte právo znát svého ošetřujícího zdravotníka. Pokud nejste spokojen žádejte,aby se Vám v lékárně (ale i kdekoliv jinde) představili. Nebo si vyberte lékárnu, kde je toto standardem. Otázka pro Vás: Jak poznáte lékařku od sestry, když jsou obě v bílém?
OTÁZKA (17.3.2009 8:51) kozinaJ.Sladký
Pane Havlíčku, jaký je rozdíl. kdyžTOVÁRNA zavře dveře 1000 zaměstnancům, protože nemá odbyt a LÉKÁRNOU s 5 zaměstnanci???Proč tolik povyku pro nic??Díky
ODPOVĚĎ (17.3.2009 12:33)
Rozdíl je 995 zaměstnanců. Povyk není pro zavřenou lékárnu, ale pro veřejnou podporu její přímé konkurence. Dotaci z daní z krajského rozpočtu. Z rozpočtu, do kterého svými daněmi přispěla i ta zavřená lékárna. Na takovou špatnost je toho povyku stále ještě málo. :)