Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Neexistuje bezpečná dávka kouře

Eva Králíková

UKONČENO

Chcete přestat od Nového roku kouřit? Nevíte jak začít? Co by vám mohlo ve vašem předsevzetí pomoci? Nechcete ničit zdraví a vyhazovat za cigarety tisíce korun měsíčně? Ptali jste se 2.1. v 14:00 doktorky Evy Králíkové z Centra léčby závislosti na tabáku.

položených otázek: 74 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (31.12.2007 11:02) Vladimír Fišer
Dobrý den.Rád bych přestal kouřit,protože se bojím abst.příznaků,koupil jsem si lék champix.Máte nějaké zkušenosti s tímto přípravkem?Je vhodná nějaká kombinace s jiným přípravkem?Děkuji za odpověď.V.Fišer-Teplice
ODPOVĚĎ (2.1.2008 13:22)
Ano, máme více než 400 pacientů, kteří užívali Champix a zkušenosti jsou jednoznačně kladné, je to účinný a bezpečný lék. Navazuje se v mozku přesně na ta místa, kam se navazuje nikotin. Tak zabraňuje nutkání/potřebě kouřit a abstinenčním příznakům, zaroveň ale pokud si se Champixem zapálíte, cigareta vám už "nic neříká" - pocit obvyklé odměny je pryč. To proto, že nikotin se nemá kam navázat (receptory, tedy vazebná místa) jaou obsazené Champixem). Proto také nemá smysl Champix kombinovat s jinými léky, většině i silně závislých kuřáků stačí. Doporučila bych užívat jej co nejdéle, ideálně alespoň 6 měsíců (kouřil jste pravděpodobně mnohem déle).
OTÁZKA (27.12.2007 13:52) Robert
Kouřím pouze, když piju alkohohol, ale pak obojí hodně. Je tato závislost známá a popsaná? Co s tím - já si myslím, že bez dlouhodobé abstinence to nepůjde...
ODPOVĚĎ (2.1.2008 13:23)
Souhlasím s Vámi.
OTÁZKA (27.12.2007 15:01) Robin
Co můžeme udělat my, obyčejní občané a co můžete udělat Vy, známá lékařka, pro to, aby poslanci na nejbližší schůzi PS, konečně schválili úplný zákaz kouření ve veřejných prostorách, včetně barů a restaurací. Je to už norma v celé vyspělé Evropě. Velmi by to pomohlo nezačínat kouřit a nerecidivovat...
ODPOVĚĎ (2.1.2008 13:32)
Všichni můžeme dělat jediné: informovat, informovat, informovat. Fakta jsou jasná a kouř ve vzduchu se šíří stejně jako třeba moč ve vodě, tedy kuřácký koutek, byť stavebně oddělený, je asi jako močící koutek v bazénu. Ani ventilace kouře nevyčistí, proudění vzduchu by muselo býz více než 100km/ a v tom se nedá sedět v restauraci. není to o zápachu, ale skutečném poškození zdraví. Mezi 18 000 lidmi, kteří u nás ročně zemřou na následky kouření, je až 3000 nekuřáků! Ve všech zemích, kde se v restauracích (nikde, ani za zavřenými dveřmi) nekouří, okamžitě klesly akutní infarkty myokardu a to řádově o 15-20 %. To nejsou malá čísla... Tedy pište, telefonujte, třeba svému poslanci nebo senátorovi. Domnívám se, že kdyby byli zákonodárci plně informovaní, nemohli by hlasovat pro nic jiného než naprostý zákaz kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, jak ostatně doporučují všechny lékařské organizace a jak tomu už je v naprosté většině rozvinutých (a demokratických!) zemí. Bránit právo a svobodu dýchat čistý vzduch - proti tomu se těžko arguementuje.
OTÁZKA (27.12.2007 17:12) Vlastimil Blaťák - kuřák
Možná vás překvapím (možná ne...), ale zajímal by mě váš pohled na toto: 1. Současný boj proti kuřákům považuji za módní vlnu, ne nepodobnou někdejší prohobici v USA - a mám za to, že za 20, 30 let se všechno zase vrátí do normálu. 2. Přestože nepopírám některé škodlivé vlivy tabáku, mám za to, že stejně jako např. pití vína je i kouření projev kultury. Co myslíte?
ODPOVĚĎ (2.1.2008 13:41)
Nevidím nikde boj proti kuřákům - naopak, to jsou moji pacienti, pro které mám hluboké pochopení. To, co se snažíme omezit, je kouření, zřejmě máte na mysli kouření v uzavřených veřejných prostorách. Navíc nikdo nezakazuje tabák, tedy jaká prohibice? Každý přece může stále kouřit, jenom zkrátka už ne tam, kde dýchají jiní, tedy přestane omezovat jejich právo na čistý vzduch. Za 20-30 let se bude kouřit jistě podstatně méně, protože stále více lidí začíná chápat devastující vliv cigaret. Pokud jde o srovnání s pitím vína: u víne existuje prospěšná dávka (20 alkoholu g/den), u cigaret žádná bezpečná, natož prospěšná dávka není. Navíc alkohol konzumuje většina z nás, aniž bychom s tím měli problém, závislých je jen asi 4 % konzumentů, mezi kuřáky je ale závislých na nikotinu naprostá většina, 70-80%. Na následky pití alkoholu u nás zemře každoročně kolem 3500 - 4000 lidí, na následky kouření 18 000. Podrobně jsou tyto výpočty na www.deathsfromsmoking.net . Projevem kultury je dnes vzhledem k dostupným informacím spíš nekuřáctví.
OTÁZKA (27.12.2007 17:37) Přidal
Dobrý den.Je možné nějak populárně vysvětlit co je to závislost na tabáku z anatomického hlediska ?
ODPOVĚĎ (2.1.2008 13:52)
ávislost na tabáku má dvě části: psycho-behaviorálně-sociální, tedy v podstatě naučené chování, naučené situce s cigaretou. Druhá část je závislost na droze, která je návykovější než heroin, totiž na nikotinu. Tady to můžeme anatomicky popsat: Nikotin se za cca 10 vteřin po potažení dostává do mozku, kde se v určité oblasti (ventrální tegmentální area) navazuje na receptory na nervových synapsích (=spojení nervových buněk, tedy neuronů). ty jsou tam původně pro acetlcholin, jeden z významných neuromediátorů. Říká se jim acetylcholin-nikotinové receptory. Jsou složené z 5 částí, asi jako pětilistá růže. Tyto části se označují alfa nebo beta a ještě se číslují, popsaných je asi 17 verzí techto receptorů. Silně závislý kuřák má téměř jistě verzi 2x alfa4 a 3x beta2. To je receptor, který silně "volá", že chce nikotin. Když se nikotin na tento receptor naváže, otevře se iontový kanál - něco jako malý otvor uprostřed té pětilisté růžice. V tu chvíli začnou do neuronu vnikat ionty, které jsou okolo, hlavně sodík, vápník a další. Neuronem se tak začne šířit elektrický signál až do oblasti mozku, kde vznikají pocity blaha (obecně libé pocity, po jídle i po kouření). Tento libý pocit vznikne vyplavením dopaminu do synapse. Dopemin je jeden z neurotransmiter, tedy přenašečů vzruchů mezi neurony a najeho množství v synapsích v této blasti mozku záleží naše nálada. Máme-li málo dopaminu, máme depresi a špatnou náladu, naopak hodně dopaminu nám dělá dobře. A to je právě ten libý pocit odměny po "sluku": najednou se vyplaví velké množství dopaminu. Mozek na to reaguje jednoznačně: Cokoli jsi uděla, udělej to unova, to bylo báječné. Proto je nikotin tak návykový: účinek po dávce přichází okamžitě (například po vpichu do žíly by v mozku nebyl tak rychle) a jednak je účinek mohutný (vyplaví se najednou hodně dopaminu). Proto je užitečné při odvykání kouření užívat léky, ať už přímo náhradní léčbu nikotinem, nebo Champix, který se navazuje právě na alfa4beta2 receptory namísto nikotinu.
OTÁZKA (27.12.2007 20:22) Hanys
Vazena pani doktorko, chtel bych se zeptat na podporu (ekonomickou, danovou) nekurackych restauraci a nekurackych oddeleni v restauracich. Existuji napr. www-stranky se seznamem nekurackzch restauraci? Dekuji za odpoved a preji vse nejlepsi v novem roce!
ODPOVĚĎ (2.1.2008 13:54)
www.dokurte.cz Ve všech zemích, kde se nekouří v restauracích, se jejich výdělky zvýšily - chodí tam mnohem víc lidí než předtím. Také u nás nekouří 3/4 populace! Tedy prostý zákaz kouření znamená vyšší příjem restaurace. Jiná podpora není.
OTÁZKA (28.12.2007 8:24) Novotný
Dobrý den, co dělat ať po skončení nestloustnu. Prý jsou s tím obrovské problémy. Je to záležitost psychiky nebo člověk opravdu více jí? Díky za info
ODPOVĚĎ (2.1.2008 14:07)
Přibrat opravdu můžete, ale dá se tomu zabránit, když na to budete myslet. Většinou je zvýšení hmotnosti kolem 4 kg/rok, pak už ne. Má dva důvody: Mechanický a pak vliv nikotinu na metabolizmus. Mechanický je asi jasný - jestli si dáváte místo cigaret do úst jídlo, přiberete, zejména když je to sladké, tučné, moučné... tedy obložte se zeleninou (pozor, někdy může být kalorické některé sladké ovoce), pijte hodně neslazené vody (3-4 l/den), cvičte (nejen kvůli kaloriím, ale po sportu se vylučují endorfiny, po kterých se budete cítit dobře). Nikotin má trojí vliv na metabolizmus: zpomaluje vyprazdňování žaludku (s nikotinem tam jídlo déle leží a nemáte tak brzo hlad), na střevo působí opačně, urchluje peristaltiku a tak i průchod potravy tělem, tedy stačí se vstřebat méně živin. Také, když přestanete kouřit, můžete mít zácpu, nebo jste šli dobře na velkou po cigaretě. Konečně je to vliv na bazální metabolizmus, tedy na to, co spalujeme, i když nic neděláme (náš "volnoběh"): nikotin jej zvyšuje a to až o 800 kJ/ den, což může být až desetina denního příjmu energie! Tedy řešení je dieta, pití, sport a také léky, zejména náhradní léčba nikotinem, v dosttečné míře a dostatečně dlouho. V případě přibírání je možné kombinovat i malou dávku nikotinu (většinou některá z ústních forem, tedy žvýkačka, inhalátor, mikrotableta nebo pastikla) i se Champixem, kde velké množství nikotinu nemá smysl (soutežili by o stejné receptory).
OTÁZKA (28.12.2007 11:49) mina
Dobry den, co rikate na metodu Allena Carra? Myslite, ze je mozne prestat kourit po precteni jeho knihy?
ODPOVĚĎ (2.1.2008 14:09)
Jen po jejím přečtení je pravděpodobnost přestat dost malá, ale jsou tam některé dobré nápady, jak překonat svou psycho-sociální závislost a jak směrovat své myšlení.
OTÁZKA (28.12.2007 12:03) lojzik
jak přestat kouřit?
ODPOVĚĎ (2.1.2008 14:20)
To je otázka na velmi dlouhou odpověď. V zásadě se rozhodnout, stanovit si den D, opatřit si vhodné léky (nejlépe dle rady odbornéh lékaře). Seznam center léčby závislosti na tabáku je na www.slzt.cz nebo vám je řeknou na Lince pro odvykání kouření 844 600 500 ve všední den 12-20 h za místní hovorné z celé republiky nebo jsou informace na www.odvykanikoureni.cz nebo na www.dokurte.cz . V našem centru trvá vstupní návštěva prakticky 3 hodiny (1 + 2 h). Zde kopíruji základní informace pro naše pacienty: Především Vám blahopřejeme k rozhodnutí přestat kouřit. Vaše přání přestat kouřit, Vaše pevné rozhodnutí je totiž zcela klíčové pro Váš úspěch. Na tom, jak jste ztotožněni s představou, že se určitého dne CHCETE probudit probudit jako nekuřák, také záleží intenzita (míra) a doba trvání potíží, které odvykání kouření mohou provázet. Toto obtížné období ale trvá jen několik týdnů či měsíců, navíc lze potíže zmírnit léky. Žádné léky, ani žádný lékař Vám ale nezabrání kouřit, proto je Vaše pevné rozhodnutí nutné. V našem Centru předpokládáme úvodní návštěvu (screeningovou), kdy budete zhruba během 1 – 1,5h vyšetřeni a bude stanovena míra Vaší závislosti na cigaretách (nikotinu). Základní vyšetření zahrnuje měření krevního tlaku, pulzu, antropometrické údaje (výška, hmotnost, výpočet body mass indexu, objem pasu, případně % tělesného tuku nebo základní plicní funkce). Zeptáme se Vás na Vaši osobní a rodinnou anamnézu (jaké nemoci jste prodělali Vy nebo Vaši příbuzní, jaké léky pravidelně užíváte). Můžeme Vás také objednat na krevní rozbor. Vyplníte psychodiagnostické testy a změříme CO ve vydechovaném vzduchu včetně stanovení % karboxyhemoglobinu (= % červených krvinek zablokovaných oxidem uhelnatým pro přenos kyslíku). Pokud si skutečně přejete přestat kouřit a souhlasíte s plánem léčby, můžete se objednat na vstupní návštěvu. Bude trvat zhruba 2 hodiny. Budou se opakovat některá vyšetření. Především se ale můžete setkat s ostatními kuřáky, kteří se podobně jako Vy rozhodli přestat kouřit. Vysvětlíme princip kouření – i když jej jistě dobře znáte, pomůže Vám, když si uvědomíte některé souvislosti. Budeme se snažit inspirovat Vás k tomu, abyste si dopředu připravili náhradní řešení, jak prožít své typicky kuřácké situace bez cigarety, jak změnit denní návyky, prožívání dne. Můžete se poučit z vlastních předchozích neúspěchů – v jaké situaci jste si zapálili? Co teď v podobné situaci uděláte, abyste odolali cigaretě? Pokud jste delší dobu nekouřili, pravděpodobně máte zkušenost, že jediná cigareta (Bude mi chutnat? Co se mnou udělá?...) Vás i po letech během několika dnů vrátila ke kouření – taková zkušenost je cenná. Může Vám také pomoci uvědomit si, že jste se rozhodli navždy a úplně se vzdát cigaret, vymazat je ze svého života. Pokusíme se Vás podpořit v tom, mít z takového rozhodnutí radost a nevzpomínat na cigarety nostalgicky, jako na něco krásného, o co jste vy chudáci byli ochuzeni, nelitovat se. Naopak, skutečnost, že jste se konečně cigaret zbavili, je třeba vnímat pozitivně. Je to přece to, co jste si léta přáli. Uvedeme příklady nekuřáckých řešení situací, typicky spojovaných s cigaretou (káva, jídlo) – ale vlastní návod bude na Vás. Každý žije jinak, má jinou povahu a svá řešení si musí dopředu připravit sám. Sami si také stanovíte den D, kdy se probudíte jako nekuřák. Změna životního stylu, změna naučeného chování je tedy zcela na Vás. Na potlačení abstinenčních příznaků ale můžete užívat léky (nikotin, vareniklin nebo bupropion). Abstinenční příznaky jsou především: nutkání kouřit, špatná nálada/deprese, podrážděnost/zlost, poruchy spánku, nesoustředěnost, neschopnost odpočívat, úzkost, zvýšená chuť k jídlu. Abstinenčními příznaky jsou tehdy, pokud se objeví nebo zhorší poté, co přestanete kouřit. Léky Vám sice nezabrání kouřit, ale po tři měsíce, kdy byste je měli užívat, vám usnadní přechod na život bez cigaret. Většinou je vhodné užívat léky i déle (6 a více měsíců) – kuřákem jste se také nestali ze dne na den. S lékařem se domluvíte na konkrétních lécích a jejich dávkách pro potlačení abstinenčních příznaků z nedostatku nikotinu. Pokud byste si to přáli, na tuto návštěvu (stejně jako i na další) si můžete přivést přítele, který Vás bude v nekuřáctví podporovat. Kontrolní návštěvy už budou kratší, zhruba kolem 30 minut. První kontrolní návštěva (tedy celkově třetí) by měla být asi týden po dni D. V případě užívání léků pak každé 2 týdny po dobu tří měsíců, jinak podle dohody. Pak bychom Vás rádi viděli po 6 měsících od dne D a naposledy po roce od poslední cigarety: teprve tehdy totiž můžeme říci, že jste skutečně přestali kouřit. Při kontrolních návštěvách zopakujeme některá základní vyšetření (tlak krve, pulz, CO ve vydechovaném vzduchu, hmotnost, eventuelně další) a vždy se Vás budeme ptát na abstinenční příznaky.Také afty nebo zácpa mohou být spojené s odvykáním kouření. Podle průběhu upravíme druh, množství a délku užívání léků. Poslední návštěva je rok ode dne, kdy jste přestali kouřit. Závislost na tabáku je nemoc, které není snadné se zbavit. Snížené sebevědomí a pocit méněcennosti spojený s tím, že jste ještě nepřestali kouřit, je bohužel typický pro většinu kuřáků. Nemusíte uspět napoprvé: ale pokud si stále přejete přestat kouřit jste na adrese našeho centra správně. Přijďte, i když jste nedokázali přestat – proto jsme tady, abychom Vás podpořili v dalších pokusech o nekuřáctví a pomohli Vám najít na Vašem neúspěchu to pozitivní, totiž poučení, jak příště podobné situaci odolat a překonat ji bez cigarety. Pokud si přejete zcela soukromou konzultaci, samozřejmě Vám vyhovíme – prosím, dejte nám toto své přání vědět. Ale společné sdílení problémů spojených s kouřením je v naprosté většině vítáno a prospěšné pro všechny strany (na osobní údaje – prodělané nemoci či léky se Vás před ostatními ptát nebudeme). Za léčbu v našem Centru neplatíte, hradíte si v případě závislosti na nikotinu jen léky na potlačení abstinenčních příznaků. Co ale musíte do léčby investovat v každém případě, je Vaše pevné rozhodnutí a Váš čas. Kouřit jste se také nenaučili ze dne na den, trvalo to měsíce nebo léta. Proto buďte trpěliví i při opačném postupu a věřte, že investovat do odvykání se Vám vyplatí. Přejeme Vám úspěch ve Vašem rozhodnutí. Za naše centrum: MUDr. Eva Králíková,CSc., MUDr. Lenka Štěpánková, MUDr. Kamila Zimová, MUDr. Ludmila Pohlová, sestry Vladimíra Felbrová a Markéta Čtvrtková
OTÁZKA (28.12.2007 9:57) maco
Většina odborníků doporoučuje přestat kouřit najednou - když si dá dotyčný jedinou cigaretu spadne tam znovu. Postupné snižování dávek odborníci nedoporučují, PROČ? Sám jsem vyzkoušel oba způsoby. První 2x neúspěšně, pak ten druhý úspěšně. Snižoval jsem dávky dva roky, pak jsem byl tři roky sváteční kuřák. Teď jsem už dvacet let úplný nekuřák. Díky druhé metodě bez rizika, že bych do toho spadnul znova.
ODPOVĚĎ (2.1.2008 14:23)
Přestat nejdnou je jistě lepší a jednodušší. Musíme ale akceptovat fakt, že se to většině kuřáků nemusí podařit. To se k abstinenci mohou dostat přes redukci, kterou popisujete. Většinou nahradí některé cigarety nikonivými preparáty a zjistí, že bez cigarety mohou vydržet, pak je snazší přestat úplně. Může se to také zkusit se Champixem: zmizí nutkání kouřit a pocit odměny po cigaretě. Rozhodně je to individuální a mohu jen gratulovat, že nekouříte.
OTÁZKA (28.12.2007 12:37) Alzbeta
Dobry den, chtela bych se zeptat, do jake miry je koureni nezdrave, kdyz stejne ziji ve meste, cely den sedim na zidli, jim nezdrave veci, atd. Myslite, ze mi i tak koureni nejak vyrazne uskodi? Dekuji
ODPOVĚĎ (2.1.2008 14:26)
Kouření je nejen horší než výfuky nebo smog, ale všechny negativní vlivy potencuje (tedy násobí). Jinak řečeno, právě proto, že žijete nezdravě, byste kouřit vůbec neměla. Je publikovaný i zajímavý kous: do garáže zavřeli Ford Mondeo a nechali běžet naftový motro, nebo tam adekvátně kouřili. Kouření znečistilo garáž 3-10x víc než dieslmotor a navíc trvalo o nekolik hodin déle, než se po otevření vrat vzduch po kouření vyčistil.
OTÁZKA (28.12.2007 12:38) Dana
Kouřit jsem přestala v srpnu a nabrala jsem 10 kg. Chtěla bych se vrátit na původní váhu. Nepřejídám se a jím pořád stejně. Děkuji.
ODPOVĚĎ (2.1.2008 14:30)
Problém přibírání byl rozebrán v jedné z předchozích odpovědí. Kdybyste užívala nikotinovou léčbu nebo jiné léky (alespoň 6 měsíců), pravděpodbě jste nemusela tolik přibrat. Ostatně zvýšená chuť k jídlu je jeden z abstinenčních příznaků. Nyní už bych s léky závisosti na tabáku nezačínala, asi by bylo namístě navštívit spíš dietologa. Obecná pravidla asi znáte...
OTÁZKA (28.12.2007 14:22) HELENA
CHci a jak ,ale přestanu tak tloustnu ,je mi skoro 54 začínám mít i zdravotní problémy ale tu vůli fakt nemám,to kouřím z celé rodiny jediná.Co dělat?
ODPOVĚĎ (2.1.2008 14:31)
Viz podrobně v jedné z předchozích odpovědí. Navštivte své nejbližší Centrum léčby závislosti na tabáku. Rozhodně to nevzdávejte, nekuřácká rodina je navíc velká výhoda - ti, kdo žijí nebo pracují s kuřákem, to mají mnohem těžší.
OTÁZKA (28.12.2007 15:40) Agáta
Jaké látky v běžných cigaretách jsou pro zdraví člověka největší problém ?
ODPOVĚĎ (2.1.2008 14:34)
To by byla také dlouhá odpověď. Nikotin to tedy rozhodně není, ten vás jen u kouření drží. Tabákový kouř obsahuje více než 4000 látek, z nich je kolem 100 kancerogenních, tedy vyvolávajících rakovinu, další stovky jsou různě toxické. Namátkou? kadmium, olovo, rtuť, benzen, dibenzantracen, radioaktivní polonium 210, formaldehyd, kyanovodík, močovina, nitrosaminy... v podstatě, když budete jmenovat jakoukoli chemkálii, moc se nemůžete seknout, v kouři nejspíš bude.
OTÁZKA (28.12.2007 16:08) Filosof Vlada
Paní doktorko, taková ošidná otázka.Jsou doutníky a viržina méně škodlivé, než cigarety??Při spalování papíru snad vznikají nějaké karcinogenní zplodiny. 2/Kolik karcinogenů a jakých dostávají dfo sebe lidé na ulici v Praze?
ODPOVĚĎ (2.1.2008 14:39)
Ulice v Praze viz jedna z předchozích odpovědí. Doutníky jsou skutečně o něco méně škodlivé než cigarety. Kromě toho, že tam není papír, se nemusejí "šlukovat" (=vdechovat až do plic), což naopak musíte udělat s cigaretovým kouřem, aby se vstřebal nikotin. Kouří se kvůli nikotinu, kdyby v cigaretách a doutnících nebyl, lidé by to nekupovali. Jeho vstřebávání zaleží na pH: potřebuje lehce zásadité a takový je kouř doutníků, tedy z nich se nikotin vstřebává sliznicí ústní dutiny. Cigaretový kouř má pH nižší, proto jej musíte vdechnout až do plic, abyste dostali nikotin. Rozdíl (menší škodlivost doutníků) bych ale moc nepřeceňovala, jedno hezké přirovnání říká, že kouřit cigarety je jako skočit z 20. patra, zatímco kouřit doutník je jako skočit jen z 19. patra...