Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

On-line o ústavní péči o děti

MUDr. Jan Pfeiffer

UKONČENO

Britská spisovatelka Joanne Rowlingová pokračuje v boji proti špatné ústavní péči o děti v Česku. Její „prodloužená ruka“ psychiatr Jan Pfeiffer má za úkol navázat spolupráci s vládními úředníky a podílet se tak na výrazné redukci ústavů a na jejich nahrazení jinou formou péče o děti, zatím se mu to ale moc nedaří. Ptali jste se 17. března v 10:00 psychiatra Jana Pfeiffera.

položených otázek: 33 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (16.3.2008 8:13) Karel
Dobrý den. Koupil jsem si ohrádku na hlídání dětí (asi 2x2x1,5 m),uvažuji, že na ni položím i horní zastřešovací pletivo.Když hlídám děti, tak si do toho pěkně vlezu a mám klid, protože děti na mne a ke mne nemohou... Dotaz dělám to správně?Zdravím Karel.
ODPOVĚĎ (17.3.2008 10:16)
Vážený pane Karle, nevím jestli to, že se před svými dětmi ukrýváte do jejich postýlky děláte dobře nebo ne. Ale chápu, že péče o děti může být někdy náročná. Asi jde o to, kolik času trávíte ve svém domácím síťovém lůžku a kolik věnujete přímé péči dětem. Tedy doufám,že izolací sama sebe výchovu svých dětí nezanedbáváte.Tektéž přemýšlým, jaký že to výchovný příklad jim dáváte.
OTÁZKA (16.3.2008 9:26) Agáta
Dobrý den.V minulosti byla v oblasti péče o děti bez rodičů mnohem aktivnější církem.Myslíte si,že by se měla její aktivita a aktivita nestátních organizací v této oblasti zvyšovat nebo je to hlavně a převážně věcí státu ?
ODPOVĚĎ (17.3.2008 10:22)
Stát nemusí a ani by neměl vykonávat všechnu péči přímo. Měl by mít jasnou koncepci a potřebnou péči nakupovat tak, aby vznikala adekvátní síť péče. Měl by také kontrolovat její kvalitu. Řada nestátních organizací již v ČR v oblasti péče o ohrožené děti existuje. Dle mé zkušenosti, jsou to převážně nestátní organizace, které přinášejí moderní a reformní prvky do systému. Často se však setkávají s těžkostmi ze strany státní správy, jejich financování je nesystémové.
OTÁZKA (16.3.2008 9:29) Hubert
Jaké existují formy péče o děti a které z nich se zatím u nás nepraktikují a je to na škodu věci ?
ODPOVĚĎ (17.3.2008 10:28)
V ČR najdeme již skoro všechny typy moderní péče o handicapované děti, či děti z rizikových rodin. Ale často jsou to jenom lokální experimenty. Velice málo, nebo skoro vůbec není rozvinut systém urgentní či krátkodobé pěstounské péče. Velkým problémeme je i to, jak existující služby navzájem spolupracují, či spíše nespolupracují. I stávající zdroje by bylo , lepší koordinací, možno využít moderněji s orientací na skutečné potřeby dětí, ne na potřeby systému samotného.
OTÁZKA (16.3.2008 12:58) Ron Weasley
Setkal jste se někdy s paní Rowlingovou? Pokud ne, neobáváte se, že postoje, které hájíte nejsou její, ale lidí, které jsou na ni napojeni? Nehrozí tak trochu, že paní Rowlingovou jenom využívají pro lepší prosazení svýj postojů? Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ (17.3.2008 10:34)
S paní J.K. Rowlingovou se setkávám pravidelně. Je jednou ze dvou předsedkyní správní rady CHLG, organizace pro kterou nyní pracuji. Paní Rowlingová je osoba, která je na jedné straně zvyklá pracovat s informacemisi , na straně druhé je schopna vytvořit si svůj vlastní názor. CHLG není jen organizace paní Rowlingové. Jak v radě organizace, tak v jejím profesním týmu jsou světově uznávaní doborníci.
OTÁZKA (17.3.2008 6:20) Martin
Dobry den,byla pani Rowlingova ktera kritizovala klecova luzka v ceskych ustavech v nekterem z techto ustavu alespon kratkodobe zamestnana?Pripadne pecovala nekdy sama o postizene dite?Pokud ne,proc mluvi do veci kterym nerozumi?Dekuji
ODPOVĚĎ (17.3.2008 10:45)
K tomu, abych poznal, že stůl je křivý a těžko použitelný, nemusím být zanlec výrobního procesu stolu. Stačí když vím, jak stůl normálně vypadá a k čemu že slouží. Když si nejsem jist, zeptám se truhláře, jesli můj názor, že onen předmětný stůl je špatným výrobkem, je správný. Paní Rowlingová svou reakci na článek o zacházení s handicapovanými dětmi v jednom ústavu v Čechách opírala nejen o onen článek, ale i o názory odborníků, ktreří místní situaci i situaci v jných zemích znají. Kritiku poměrů a praxe v některých zařízení v Česku vzneslo dávno před její reakcí řada místních i mezinárodních orgánů či organizací, například CPT komise Štrasburského soudu pro lidská práva. Ostatně vývoj v ČR její kritice dal za pravdu, později přijatý zákon o sociální péči používání těchto lůžek posunul do oblasti iligálního chování.
OTÁZKA (17.3.2008 8:00) právník
dobrý den, je ve Velké Británii - vzhledem k jejich kritice - takový ideální stav v ústavní péči o děti?
ODPOVĚĎ (17.3.2008 10:51)
Jistě není ideální, nicméně je hodně odlišný od naší reality. Děti od 0 do 6 let v ústavech typu kojeneckých ústavů či dětských domovů nenajdete. Prvotní snahou je vždy podporovat původní, biologickou rodinu. Pokud ta není schopná ani s vydatnou podporou/ včetně tak zvané sanační práce s rodinou/ se o dítě starat, dítě je umísťováno k profesionálním pěstounům. Stále se však hledají cesty, jak biologické rodiče i při umístění do profesionální pěstounské rodiny do výchovy dítěte zapojovat. Pro hodně komplikované případy jsou residenční služby. Jedná se o malá zařízení rodinného typu. To je však vždy poslední řešení. U nás je to spíše naopak.
OTÁZKA (14.3.2008 16:17) JC
Co je špatného na lůžku s postranicemi? Spali jsme v nich i my jako děti, a používáme je pro svá děcka. Není mi známo, že by mrně z tohoto důvodu duševně strádalo. Ostatně - takové postýlky jsou vyráběny a prodávány po celém světě!!!! Stejně jako ohrádky, které umožní maminkám přes den nerušeně vykonávat nezbytné domácí práce, zatímco mrně si spokojeně hraje v bezpečí ohrádky. Přece není možné, aby u dítěte seděla hlídka nepřetržitě 24 hod., aby byl vyloučen pád z takové postele bez ochrany (s možným následným zraněním nebo dokonce smrtí). Chovanci ústavů jsou často celoživotně na mentální úrovni batolat nebo agresivním chováním ohrožují ostatní. Nezanedbatelné jsou i ekonomické důvody. Který ústav při počtu 50 chovanců by byl schopen přijmout a zaplatit 150 ošetřovatelek, pracujících na 3 směny?
ODPOVĚĎ (17.3.2008 10:57)
Lůžka s postranicí a síťová či klecová lůžka jsou dvě odlišné věci. Umístění dítěte , batolete do ohrádky či lůžka s postranicí je na určitou dobu , třeba dobu spánku je věcí běžnou. Jistě není možné hlídat dítě 24 hodin. Není však ani možné , aby postižené dítě bylo 24 hodin umístěno v lůžku třeba i s postranicí, aniž by mělo lidský kontakt a péči.
OTÁZKA (14.3.2008 16:30) Eva
Dobrý den, myslím, že děti z ústavů je potřeba umístit co nejvíce do pěstounských rodin. Nečekat na adopce, které se vlečou a dětí stejně mají v dospělosti problém se svou identitou. Zároveň nesouhlasím s adopcemi do zahraničí. Proč se domácí pěstounské rodiny a SOS vesničky víc nepreferují ?
ODPOVĚĎ (17.3.2008 11:05)
Přesně to o čem mluvíte chce CHLG a potažmo paní Rowlingová v ČR pomáhat rozvíjet. Adopce jsou například ve Velké Británii pokládány až za poslední možnost. Pěstounské rodiny jsou ve Velké Británii v podstatě profesní službou, u nás jsou stále pojímány trochu je zkrytá adopce. Proč nejsou moderní služby u nás dostaetečně preferovány je dáno institucionální tradicí. Předpokládám že i loby těchto zařízení má silný hlas, a hlas těch, kteří prosazují moderní formy péče o děti není zatím dost silný. Moderní formy, jako třeba profesionalizované pěstounské rodiny, jsou v podtatě náročnější na znalosti, koordinaci a řízení než umísťování dětí do institucí. Zdá se však, že vláda hodlá něco učinit pro to, abychom se i v této oblasti posunuly s postkomunistického světa do světa moderních, vyspělých demokracií.I kdybychom s transformací začali dnes , bude to však trvat řadu let, možná jednu generaci, než se systém překlopí od institucí do péče v komunitě.
OTÁZKA (14.3.2008 22:16) Danilo
myslíte si, že za nevyrovnaností, ulhaností a celkovou nízkou lidskou kvalitou pana čunka může být kupříkladu zneužívání v dětství?
ODPOVĚĎ (17.3.2008 11:12)
Natroufám si soudit osobní charakteristiky Vámi zmiňovaného politika. Kvalita našeho dětsví může jistě silně ovlivňovat vývoj našeho charakteru , naše chování v dospělosti. Je prokázáno , že u dětí s nevyrovnaným dětstvím, třeba dětí z dětských domovů, se v dospělosti objevuje více negativních rysů, včetně větší nemocnosti, rozvodovosti atd. Třeba i to, že matka v ranné fázi těhotenství dítě nechtěla, později se její pohled změnil a v době porodu již byla "štastnou" matkou, ovlivňuje negativně vývoj dítěte. Na druhé straně ranná traumata mohou být někdy motorem k tvořivosti a neobvykliým positivním výkonům.
OTÁZKA (15.3.2008 14:16) Monika
Dobrý den, zajímalo by mě proč je u nás jeden z nejvyšších počtů dětí v dětských domovech (v Anglii je to prý sotva pětina dětí co u nás) a proč trvá tak dlouho osvojení pro neplodné páry (na Slovensku je to mnohem kratší)? A proč nefunguje lépe pěstounská péče? KDO za to konkrétně je zodpovědný - poslanci, vláda nebo nějaké organizace, úřady-krajské nebo místní??? Prosím, jmenujte. Zjišťuji, že většina věcí, které v naší zemi nefungují, je proto, že za ně nikdo není zodpovědný, jedni si to přehazují na druhé, novinář o tom napíše článek a tím to končí.
ODPOVĚĎ (17.3.2008 11:21)
Rozdrobenost problematiky péče o ohrožené děti mezi několik resortů, špatné nastavení rozdělování finančních zdrojů, nedostetek trénovanosti profesionálů, nedostatek a přetíženost pracovníků v terénu/nadbytek v institucích/ a řada dalších věcí je příčnou neutěšeného stavu. Řada změn se děje a může dít "ze spoda", ale bez jesné vládní transformační politiky a programu se stav sám od sebe nezlepší. Children High Level Group je připravena pomoci,ale o její pomoc můsí místní odpovědné orgány mít zájem.
OTÁZKA (15.3.2008 14:55) Hrouda
Dobrý den, v současné době proběhla v médiích informace, že by doktorka Stehlíková snad podpořila možnost homosexuálních párů adoptovat dítě. Tato myšlenka má ale dost oponentů. Co si o tom myslíte Vy? Je dle Vašeho názoru pro dítě lepší raději setrvat např. v dětském domově či může bý příznivější adopce homosexuálním párem? Pokud byste se klonil k tomu, aby tato věc byla homosexuálním párům umožněna, tak za jakých okolností? Jaké podmínky by měly tyto páry splňovat?
ODPOVĚĎ (17.3.2008 11:25)
Zavisí na posouzení té která dvojice. Mezi homosexuálními dvojice muže být stejně kvalitní či i kvalitnějí vztah, stejná schopnost vytvářet harmonické prostředí pro dítě, jako u dvojic heterosexuální. Tedy dle mého soudu nezávisí na sexuální orientaci ale na osobnostní zralosti a připravenosti.
OTÁZKA (15.3.2008 15:22) Ivan Kopa
Dobrý den, hovořil jste někdy s p. Rowlingovou o problému výše a spolehlivosti náhrad v sociálních službách s toku financí do alternativních zařízení? V současné době řada odborníků (terapeutů) kteří pracovali na grantových projektech často na plný úvazek z nich odchází z důvodu extrémně nízkých příjmů. Podobně odešli před časem i z Bohnické léčebny. Téma souvisí i s lidmi, kteří bv měli alernativní služby poskytovat. Chěl bych se Vás zeptat na váš názor na účast laických terapeutů (a pod. profesí). V současne době je jejich působení v soc. službách omezené zákonem o soc. službách a krajně finančně znevýhodněné. Podotýkám, že dokonce i např. lékař terapeut s výcvikem bez atestace je v poskytování těchto služeb v méně výhodném postavení než učitel tělocviku (nebo historik) bez výciku ale s humanitním vzděláním. děkuji.
ODPOVĚĎ (17.3.2008 11:29)
Řada velice kvalitních lidí odchází z alternativních zařízení z důvodů nízkého platového ohodnocení. To je velká ztráta a v podstatě plýtvání lidskými zdroji které vláda či místní správa dopouští. Role volunterů či laických terapeutů je u nás podceněna, nedostatečně podporována. Je to další plýtvání potencionálními zdroji.
OTÁZKA (15.3.2008 17:41) Jakub Sasek
Dobry den. Nemohli by byt nektere deti s narizenou ustavni vychovou, umisteni do pestounskych rodin, ktere by splnovaly statem dane podminky a dostavaly by financni podporu? Preji Vam hezky den.
ODPOVĚĎ (17.3.2008 11:29)
Přesně tak.
OTÁZKA (15.3.2008 22:15) Robin
Proč chcete předávat svoje zkušenosti v České republice? Byli jste sem pozváni? Pokud ano, kým? Myslíte, že je v britském sociálním a zdravotním systému všechno v pořádku?
ODPOVĚĎ (17.3.2008 11:35)
JIstě i ve Velké Británii je lecos co vylepšovat a jistě se tak i děje.Stav péče o děti v ČR zhruba odpovídá stavu péče ve Velké Británii před 30 či 40 lety. CHLG neni britskou organizací, i když je ve Velké Británii registrována. Záměrem CHLG je působit ve všech zemí Evropy, více potřebné se jeví země, které prochází vývojem od totalitních režimů k plně fungujícím demokraciím. CHLG nebyla zatím do ČR přímo vládou pozvána, ale v předešlém roce proběhly konsultace s řadou representantů relevantních ministerstev i s nestátním sektorem. Ze všech těchto jednání vyplynulo, že zájem o pomoc ze strany CHLG je značný.
OTÁZKA (16.3.2008 18:55) Oštěk
Pane doktore, zajímalo by mě jak jako psychiatr vidíte narůstající agresivitu mezi lidmi například na diskusních fórech a na blozích? Co ve skutečnosti za tím je? Uvedu příklad. Na Blogy idnesu se vyskytuje určitá skupina divných lidí(možná i psychopatů?) kteří tam pořád dokola píší o Paroubkovi. Mají na něho tisíce těch nejhorších urážek a přezdívek. Doslova ty ostatní slušné lidi znechutili nejen číst blogy, ale i psát. Zajímalo by mě co si myslíte o takových lidech - jestli jsou nějak psychicky narušení, zakomplexovaní nebo jestli za to může nějaký jejich idol který pořád dokola opakuje ano ano to je strůjce všeho zlého. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (17.3.2008 11:40)
Agresivní chování stoupá nejen v ČR. Nicméně v postkomunistických zemí je asi politická kultura, i kltura širší veřejné komunikace hrubější než v stabilních demokraciích. Bude to trvat možná jednu dvě generace, než se vytvoří psané a i nepsané/ ty jsou často důležitější/ normy , které například jasněni ohraniční či vymezí možnost patologických jedinců veřejně se presentovat.