Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Výslech velitele mise v Afghánistánu

UKONČENO

Přepadávání a útoky v horách. I s takovým nebezpečím se museli při své misi od loňského října do letošního dubna vyrovnávat čeští vojáci na severovýchodě Afghánistánu. „Nejtěžší bylo je udržet v neustálé opatrnosti," říká bývalý velitel českého kontingentu ve Fajzabádu. Plukovníka Petera Saláka jste se ptali 17. května v 11:00.

položených otázek: 32 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (16.5.2007 13:41) Libor Ševčík
Dobrý den, dost často se u nás v novinách píše, že vliv Talibanu začíná opět v Afgánistánu sílit. Určitě máte porovnání ze začátku mise oproti konci. Bylo to nějak znát??? Projevuje se to i na chování místních lidí, že začnou mít od určitého okamžiku větší "strach" se například stýkat s vojáky, nebo jen tak mluvit s vojáky? Děkuji a přeji pěkný den.
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:06)
Vliv Talibanu oproti začátku mise se ke konci mise zvýšil.Projevovalo se to především v hlavním městě provincie Badachšán - ve Fajzabádu. Lidé provincie Badachšán nebyli nikdy v minulosti poraženi jak Talibanem tak armádou Sovětského Svazu a jsou na to náležitě hrdi.V celé provincii se vyskytuje velké množství oblastí, kde Taliban neměl a ani nemá vliv. Vliv Talibanu ve Fajzabádu se projevoval u místních lidí menší ochotou spolupracovat jak s jednotkami ISAF, tak s dalšími vládními a nevládními mezinárodními organizacemi. V posledním období naší mise se projevoval tlak zejména na místní autority Talibanu s cílem provést jakoukoliv akci proti jednotkám ISAF a dalším organizacím s cílem zviditelnit Taliban. Velice dobrou prácí vojáků ISAF se jim to za dobu našeho působení v Badachšánu nepovedlo.
OTÁZKA (16.5.2007 13:55) milka
dobrý den,jste všichni stateční muži.Jak dlouho Afganistán,nebo Irák budou potřebovat životy mladých lidí z jiných zemí?Není to nekonečný příběh.Děkuji.
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:08)
Afghánistán nepotřebuje životy mladých lidí, ale potřebuje širokou mezinárodní pomoc při budování vlastního Afghánistánu. Je to běh na dlohou trať s mnoha překážkami, které si mohou vyžádat lidské životy.
OTÁZKA (16.5.2007 12:49) Jiří Sládeček
Vážený pane plukovníku! Jak jste se cítil v cizí zemi jako okupant ve službách amerického žoldu?
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:11)
Necítil jsem se jako okupant v cizí zemi, ale cítil jsem se jako voják AČR, který plnil stanovené úkoly ve službách ISAF, které vyplývají z mezinárodních závazků ČR. A už vůbec jsem se necítil jako okupant ve službách amerického žoldu. Naši vojáci pomáhají při budování nového Afghánistánu na žádost Afghánské vlády.
OTÁZKA (16.5.2007 13:46) občánek
Dobrý den, můžete mi říci kolik bylo českými vojáky zabito lidí? děkuji.
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:13)
Po dobu mé mise nebyl českými vojáky nikdo z místních obyvatel zabit. Naší úkolem není lidi zabíjet, ale vytvářet bezpečné prostředí pro oficiální představitele afghánské vlády a všech mezinárodních organizcí, které pracují v této oblasti.
OTÁZKA (16.5.2007 14:10) ALEŠ
Vážený pane Slaák já Vás osobně znám ještě z doby po škole, kdy jste nastoupil do Rožmitálu a pak do Strakonic. Proč jste neodešel budovat Slovenksou armádu, pokud si vzpomínám chtěl jste vždyna Slovensko sloužit. Teď je Vám lépe v České republice? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:14)
V období, kdy byla možnost se rozhodnout, jestli zůstanu v AČR nebo OS SR jsem se z různých důvodů rozhodl pracovat pracovat v AČR.
OTÁZKA (16.5.2007 14:39) Zuzka
Vážený pane Saláku. Pro mě jste vy i ostatní vojáci hrdinové. Neptám se, co přinášíte nám, občanům pokojné země, ale co přinášíte občanům Afghánistánu. Jak vás vnímají, jak jim pomáháte přežít a budovat svou zničenou zemi? Děkuji za odpověď a také za to, že ne všichni Češi jsou zbabělci, kteří si nevidí na špičku vlastního nosu.
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:20)
Děkuji za podporu. Pro občany Afghánistánu jsme se po celou dobu mise snažili vytvořit bezpečné prostředí tak, aby oni sami mohli pracovat na obnově své země zničené několikaletými válkami. Většina afghánských obyvatelů vnímá přítomnost jednotek ISAF velice pozitivně, protože mohou vidět rozvoj své vlastní země, který jim byl po dlohá léta odpírán. Naše pomoc byla nejenom vojenského charakteru, ale ve spolupráci s organizací Na vlastních nohou a sbírkou, kterou vytvořilí mí vojáci, jsme pomáhali v humanitární oblasti a pomoci školám v jejich zabezpečení školními potřebami.
OTÁZKA (16.5.2007 15:15) Dr.Strejček
Pane Saláku, jaké by jste navrhoval řešení současné neuspokojivé situace v Afghánistánu? Nepomohlo by třeba rozdělení země na Tádžickou a Paštunskou část, dle převládajícího etnika?
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:23)
Situace v Afghánistánu je velice složitá hlavně z důvodu, že je řízená kmenovými vůdci. Ne všichni tito vůdci mají zájem na rozvoji společného Afghánistánu. Nemyslím si, že rozdělení Afghánistánu podle převládajících etnik by pomohlo vyřešit současnou situaci. Afghánistánu pomůže trvalá mezinárodní pomoc zaměřená hlavně do oblasti vzdělávání a infrastruktury tak, aby za určité období byl afghánský lid schopen pomoci si sám sobě.
OTÁZKA (16.5.2007 15:16) rokos
Jak se Vám spolupracovalo s Američany a Brity v rámci boje proti Talibánu? (Pro mě jsou talibán teroristé, kteří dokáží akorát vraždit civilní obyvatelstvo..) mnoho zdaru
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:25)
Pracoval jsem na Provinčním rekonstrukčním týmu, který byl složen z vojáků armád SRN, Dánska, Belgie a ČR. Takže jsem úzce nespolupracoval s Američany a Brity. Myslím si, že nezáleží s jakou národností spolupracujeme, ale co dokážeme spolu vytvořit v boji proti Talibanu.
OTÁZKA (16.5.2007 15:50) Marty
Chapu ze jste vojak a mate sve rozkazy. Nicmene soukroma otazka(ky) na Vas. (prvni otazka) Myslite si ze situace v Afghanistanu ma vojenske reseni? Jak muzete vojensky kontrolovat s nekolika desitkami tisic vojacku zemi co ma rozlohu 600tis km2 a 30 milionu obyvatel. Navic obyvatel - valecniku? Navic historie ukazuje ze Afghanistan nedobyli ani Britove ani Rusove. Vite ze jak Britove v 19st tak i Rusove nechteli Afghanistan dobyvat ale sirit "Kulturu" co "socialismus" pomahat "dobre veci" atd atd. POdle mne mezi stavajici situaci v Afghanistanu a Britsko-Afghaniskymi valkami exitustuje mnoho historickych paralel. Britove take Af obsadili prakticky bez vystrelu a teprve asi po nekolika letech zacala organizovana vzpoura proti jejich pritomnosti.. A dodneska jsou v katedrale Sv. Pavla v Londyne desitky pamatnicku dustojnickeho sboru. Ergo druha otazka: Take si myslite ze jde z pohledu prostych Afgancu o valku proti Talibanu a nebo je v vsem trochu hlubsi podtext - kmenove vazby atd. Treti otazka -a pro mne asi nejdulezitejsi - doposud jsem na ni odpoved nenasel. Podobne jako Soveti v 80 tych letech se i nyni zapadni koalice snazi zasazovat udery "extremistum" ze vzduchu. Je jasne ze chirurgicke utoky jsou ukazkou spise novinarskeho zargonu. Jak uvadeji nektere nepotvrzene zpravy jsou casto obetmi leteckych utoku zeny a deti. Jak funguje v techto pripadech krevni msta tech "civilistu" co podobny utok prezili? Nebude prave tohle ona pomyslna posledni krupej ktera tohle zatim vice mene polni cviceni utopi v krvi? Jak reaguje prosty Afghanec co mu bomba z naseho (Nato) letadla zabije celou rodinu? Dekuji
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:31)
Částečně jsem odpověděl v předešlých otázkách na vaše první dvě otázky. Ke třetí otázce bych chtěl dodat, že při vojenských akcích může dojít k usmrcení nevinných civilních obětí.Jednotky ISAF se při každé své akci snaží v co největší míře těmto obětem vyhnout. Všechny akce jsou pečlivě plánovány tak, aby k tomu nedošlo.Taliban velice umně využívá své propagandy při takových situacích. Když ale porovnáme celkové množství usmrcených civilních obyvatel, je jich podstatně větší množství, kteří zahynuli při akcích Talibanu.
OTÁZKA (16.5.2007 15:50) anonym
Můj známý byl ve Fayzabádu v předešlé misi, tj. od cca března do října společně s Dány a Němci. při jejich odletu jim představitelé armády v Prostějově řekli, že jsou to nejcennější, co armáda a tato země má, protože dávají v šanc svoje životy za slušný život jiných lidí. Znám vícero vojáků, kteří sloužili v misích v Kosovu, Bosně, Afghánistánu a mnozí, kteří je odsuzují, že tam jdou pro peníze, jim nesahají po kotníky. Samozřejmě že za službu dostanou zaplaceno, ale nikdo si nedovede představit, v čem tam v Afghánu žijí, ať již fyzická nebo psychická zátěž. Už jsme zapomněli, že za nás a naši svobodu také kdysi obětovali cizí příslušníci své životy. Je jiná doba, ale právě proto jsou tito chlapci - a měli by být - pro nás hrdinové. Všdch si Vás vážím, kéž by všichni občané této země pracovali s takovým nasazením, nejen života. Obvykle kritizují takoví, co se válí doma na gauči, bohužel. Přeji Vám všem hodně zdraví a sil a ještě jednou děkuji.
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:33)
Děkuji za podporu a uznání.
OTÁZKA (16.5.2007 17:10) Shob
Naše země má být okupovaná američany a vy naši vojáci k tomu mlčíte a bojujete v úplně zbytečné válce kdesi za horama za žold. Pro mne jste jen žoldáci a zbabělci. Jak se vůbec můžete podívat do očí veteránům z druhé světové války nebo svým dětem? K čemu jste přísahali? Proč si neuděláte vlastní žoldáckou armádu když nás nechcete bránit?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (16.5.2007 17:20) Jimroch
Bohužel, ale každý voják který vstoupí na území cizího státu pod záminkou pomoci a ochrany je okupant. Nebo jsme měli v roce 1939 vítat německé vojáky jako zachránce? Přišli nám taky pomoct jako chodí naši chrabří do Afghánistánu, Pákistánu, do Iráku? Proč jsme potom vyháněli? Necvičte svá bojová umění a moderní zbraně na slabých státech a netvařte se jako hrdinové. Jste jimi jen do chvíle než vás zajmou. Pak jste posraní strachem.
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:35)
Naši vojáci plní úkoly v zahraničních misích v souladu se závazky ČR. Je velice lehké hodntit situaci z vaší pozice, ale zkuste se zeptat obyčejných lidí v Afghánistánu na jejich názor. Jejich názor je pro mě více směrodatný, než ten Váš.
OTÁZKA (16.5.2007 18:15) Jitka
Dobry den, prosim, co vy si osobne myslite, ze by se stalo, kdyby vsechny spojenecke jednotky z Afg odesly? Zeme by se zhroutila? Proc tam ty jednotky jsou? Co a koho chrani? A stoji o to tamni lide? Moc dekuju za odpoved a preji hezky den.
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:38)
Místní lidé o mezinárodní pomoc stojí i proto jsou jednotky ISAF v Afghánistánu na pozvání afghánské vlády.Jednotky ISAF v Afghánistánu vytváří bezpečné prostředí tak, aby mohla oficiální vláda Afghánistánu pracovat na obnově své země. A to se snaží různé extrémistické skupiny a organizace narušit, protože jim jde jenom o jejich zájem.
OTÁZKA (16.5.2007 19:14) nat
pane Saláku, jaké součásti výstroje (výzbroje) si na misi ceníte nejvíc? a naopak nejméně? co ve výstroji (výzbroji) postrádáte???? díky
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:40)
Cením si veškerou výstroj, kterou nám velení AČR zabezpečilo pro plnění stanoveného úkolu. Naše výstroj byla odpovídající plněnému úkolu za daných klimatických a geografických podmínek.
OTÁZKA (16.5.2007 20:35) Tol
Souhlasíte s tezí, že armáda je tady proto, aby válka už nikdy nebyla?
ODPOVĚĎ (17.5.2007 11:40)
Ano.