Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

On-line o zkoumání Přemyslovců

UKONČENO

Odhalit některá tajemství kolem českého panovnického rodu by mohl projekt Archeosteon. Ten by mohl pomoci identifikovat kosterní pozůstatky, o kterých není jisté, zda patří právě Přemyslovcům.Na problematiku odpovídal genetik Daniel Vaněk 18. července v 11:00

položených otázek: 28 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (17.7.2007 16:46) Přihlížející
Dobrý den! Vážený pane, zajímalo by mě, jest-li se už ukázalo, že nějaký Přemyslovec není Přemyslovec a naopak. Dále bych chtěl vědět, jest-li budete též zkoumat současnou populaci, zda náhodou nežije ještě nějaký jejich příbuzný. Děkuji a přeji hodně úspěchů. P.S. Doufám, že se nebudou moc přepisovat učebnice dějepisu ....
ODPOVĚĎ (18.7.2007 11:15)
Dobrý den. Kosterní pozůstatky Přemyslovců ještě nebyly podrobeny zkoumání, takže o potvrzení či popření identity nemůžeme zatím vydat žádné stanovisko. Kromě kosterních pozůstatků z Pražského hradu budeme zkoumat také historický materiál z jiných nalezišť a výsledky budeme porovnávat i se soudobou populací. Nevylučuji, že se mezi námi nalezne jedinec, který bude mít schodné DNA znaky se zkoumaným historickým materiálem.
OTÁZKA (17.7.2007 16:07) Kopřiva
Jsem velice zvědavý,naco přijdete.Pokládám si však otázku.Ať už jsou pozůstatky pokomkoliv(genetický),Jsou to pozůstatky Přemýslovců?Pozor, jsem naprosto zvědavý laik.
ODPOVĚĎ (18.7.2007 11:17)
Naším cílem je objasnit některé historické nejasnosti okolo pozůstatků přemyslovské rodiny.Analýza DNA se bude týkat především souboru pozůstatků osmi knížat, šesti kněžen a pěti dětí.
OTÁZKA (17.7.2007 16:24) Bára
Dobrý den, předpokládám že máte asi nějaké již zaručené "vodítko" se kterým se bude DNA u kostí porovnávat.Kdo to je? A je možné že ještě dnes žijí jedinci s DNA Přemyslovců? Jsem moc zvědavá KDO vlastně ti naši Přemyslovci byli, odkud pocházeli. Máte již nějaké idicie, tušení?
ODPOVĚĎ (18.7.2007 11:30)
Dobrý den. U genetické identifikace kosterních pozůstatků budeme vlastně postupovat stejně jako při určování otcovství. Pokud máme například přesně historicky určené pozůstatky jedné osoby mužského pohlaví, pak můžeme například sledovat jeho linii Y-chromozomu (vsichni potomci mužského pohlaví mají shodné markery na Y-chromoromu) či zcela jednoznačně identifikovat jeho otce, syna, či dceru. Otázka určení původu Přemyslovců není cílem projektu Archeosteon. V celé Evropě neexistuje národ, který by měl charakterickou „národní“ DNA. Je to dáno tím, že genetická rozmanitost se zformovala dávno předtím, než vznikly národy. Navíc otázka na etnický/rasový původ Přemyslovců je zcela irelevantní – raně středověký národ se definoval nikoliv jazykem, ale příslušností k území, tzn. Čechem byl ten, kdo žil na českém území a to bez ohledu na národnost v dnešním pojetí.
OTÁZKA (17.7.2007 17:03) jindra
Dobrý den.Zajímalo by mě,jestli lze u určeného člena rodu Přemyslovců zjistit i o jakou konkrétní osobu jde nebo čí je to konkrétně potomek (třeba u malých dětí)a tím i objevit zatím historicky nezaznamenanou osobu z tohoto rodu.
ODPOVĚĎ (18.7.2007 11:35)
Dobrý den. Velmi zajímavým výstupem identifikačního projektu na Pražském hradě by mohla být například identifikace kostry tzv. BOJOVNÍKA (tu si můžete prohlédnout in natura v expozici PŘÍBĚH PRAŽSKÉHO HRADU). Bojovník byl objeven na III. nádvoří Pražského hradu (zhruba v místě, kde je dnes monolit) a jde o nejvýznamnější hrobový nález z doby před přijetím křesťanství (v r. 882).Podle výbavy hrobu lze určit, že patřil k tehdejší vládnoucí elitě. Antropologie sice příbuznost s Přemyslovci vyloučila, ale genetika může prokázat pravý opak.
OTÁZKA (17.7.2007 17:06) Pavel
Co všechno lze z DNA lidských ostatků o daném člověku zjistit,tak aby bylo možné rozšířit jeho stávající historický obraz ?
ODPOVĚĎ (18.7.2007 11:39)
Z DNA můžeme zjistit opravdu hodně, a to nejen z lidských ostatků. Pokud například neznámý pachatel zanechá na místě činu například nedopalek cigarety, můžeme pomocí genetiky zjistit jeho pohlaví, predikovat geografický původ, barvu vlasů, predispozici k některým chorobám a podobně.
OTÁZKA (17.7.2007 19:04) dobry clovek
Ptate se, jestli mame otazky....Mame .Je to balticky typ ten nas rod? Do jake miry se negativne projevuje miseni se Slavnikovci a Staufovci`? Mate tam nejake sachy smerem k Merovejcum? Kde bydli Konradovi levobockove dnes? Proc neposlali Premyslovci na prani Jindriska syna do dnesniho Saska (Groitzsch), ale dcerku? Vzdyt, kam postavite zenskou..., to muselo byt davno zname, ale z tohoto pokoleni (Wiprecht a Judita Premyslovna) museli byt potomci..., jaky je jejich osud?Pratele, delate, spravnou vec, kdybych byl prezidentem nebo vyhral v loterii ci Vam neco odkazat...udelal bych to.... Drzim palce.J.K. z Romstejnu, s Romy nemame co delat.
ODPOVĚĎ (18.7.2007 11:45)
Dobrý den. Vaše otázky jsou nesmírně zajímavé a byl bych hrozně rád, aby se alespoň některé z nich podařilo díky projektu ARCHEOSTEON zodpovědět. Rozložení DNA markerů v naší populaci si můžete prohlédnout například na www.genebaze.cz.
OTÁZKA (17.7.2007 23:56) ian69
Dobrý den. Mohl bych se zeptat, zda poslední výzkumy potvrzují genetickou spřízněnost mojmírovců a přemyslovců, o které se v populárně naučné literatuře spekuluje? Nakolik stále platí „Vlčkova“ časová posloupnost prvních přemyslovců?
ODPOVĚĎ (18.7.2007 11:48)
Dobrý den. Bezpochyby by bylo zajímavé porovnat DNA Mojmírovců a Přemyslovců a tak potvrdit či vyvrátit různé teorie.
OTÁZKA (18.7.2007 2:46) Vanek
Ocekavate ze vysledky testu DNA ukazi vice nemecke jak ceske krve?
ODPOVĚĎ (18.7.2007 11:50)
Jak už jsem uvedl v jedné z předchozích odpovědí, cílem projektu není určovat "národní" DNA.
OTÁZKA (18.7.2007 3:17) Jiří Pavlíček
Zdravim a preji hodne stesti ve Vasem vyzkumu! Chtel bych se zeptat jestli v souvislosti s vyzkumem Premyslovcu neplanujete take treba otestovat hypotezu Dusana Trestika, podle niz byli Slavnikovci jejich vedlejsi vetvi; (ostatky z knizecich pohrbu na Libici by mohly poskytnout srovnavaci material ). Dale bych se rad zeptal jestli uz mate predstavu jaky druh analyz byste chtel zkouset? Y-STR markery? A kolik? Take SNP markery na presne stanoveni Y-DNA haplogrup? Chcete zjistovat i mtDNA? Jak podrobne? (HVRI i II?, haplogrupu pomoci SNP?) Pripadne nejake X-DNA, nebo autosomalni markery? A co z toho se Vam na starych kostech uz podarilo cvicne namerit? Diky predem za odpoved i za to, ze v Cechach rozjizdite tak zajimavy obor! Drzim Vam palce!
ODPOVĚĎ (18.7.2007 11:58)
Dobrý den. Moc děkuji za velmi odborné dotazy. I porovnání DNA Slavníkovců by bylo velmi zajímavé. Pro vlastní výzkum kosterních pozůstatků vyvíjíme a testujeme nové systémy (miniSTR) pro analýzu degradované DNA (X i Y chromozomu), jakožto i SNP pro přesné stanovení Y- a mt haploskupin. U mtDNA budeme testovat obě hypervariabilní oblasti. Na starých kostech máme již několik úspěšných stanovení DNA profilu, například u vzorků z doby bronzové, z pohřebiště v Podlažicích či kosterních pozůstatků neznámého vojína z Vietnamské války.
OTÁZKA (18.7.2007 10:10) natalka
Přeji pěkný den,máte vzrušující povolání*poslání? Chystáte knihu, až budou výsledky výzkumu známy? V tomto směru byly úžasné knihy lékaře prof. Lesného Děkuji za odpověď a držím palce
ODPOVĚĎ (18.7.2007 12:00)
Dobrý den a moc děkuji za morální podporu. Publikování všech výstupů projektu ARCHEOSTEON samozřejmě plánujeme, a to jak ve formě odborných statí do vědeckých časopisů tak ve formě knihy.
OTÁZKA (18.7.2007 11:24) Robert
Rád bych se zeptal, jak dlouho bude výzkum našeho jediného dynastického vládnoucího rodu trvat a zda pak bude publikován formou brožury nebo knihy pro laickou veřejnost?
ODPOVĚĎ (18.7.2007 12:08)
Výzkum patrně potrvá několik let a rychlost získávání výsledků bude do určité míry ovliněna množstvím dostupných finančních prostředků jakožto i úspěšností zavádění nových metod DNA analýzy historického materiálu. V historicky dohledné době plánujeme spuštění www stránek, kde budeme informovat veřejnost o dosažených výsledcích. Již teď si můžete prohlédnout fotogalerii například na stránkách rádia Leonardo či ve článku LN ze dne 4.7.
OTÁZKA (18.7.2007 11:32) jigal
Jakou meli Premyslovci yDNA haploskupinu?
ODPOVĚĎ (18.7.2007 12:09)
Toto zatím nevím, ale bude zajímavé to zjistit.
OTÁZKA (18.7.2007 11:33) Lukas Bartek
Dobry den, mozna to ode mne bude znit hloupe, ale jak dlouho trva analyza(vcetne pripravy vzorku) fragmentu DNA? Je mi jasne, ze tzv. CSI effekt serialu nevypovida zcela o realite, ale v praxi (pracuji v oblasti prirodnich ved) se setkavam s prekvapive rychlymi vysledky analyzy DNA napr. v oblasti kriminalisticke analyticke biochemie. Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (18.7.2007 12:16)
Dobrý den. O CSI efektu jsem již do LN psal a realita je opravdu jiná, než nám ukazují krimi-seriály. Ve chvíli, kdy nám například Policie doručí vzorek do DNA laboratoře trvá kompletní analýza několik hodin: Příprava vzorku a izolace DNA 1 hodina, kvantifikace DNA 2.5 hodiny, namnožení fragmentů DNA pomocí PCR reakce 2.5 hodiny, analýza na sekvenátoru a vyhodnocení cca 1 hodinu. To ale popisuji pouze ideální případ, realita je u prioritních vzorků několik dní. U kosterního materiálu ale samotná příprava vzorku pro izolaci DNA může trvat několik týdnů. Musíme totiž odstranit co největší množství inhibitorů, např. humínových kyselin.
OTÁZKA (18.7.2007 11:50) Michal Č.
Pěkný den, zajímalo by mě, jak je tato metoda náročná - jak po stránce finanční, tak stránce času, který se musí nad takovým výzkumem strávit. Zmiňoval jste zjišťování otcovství - na kolik příjde takový test a kolik času se nad tím musí v laboratoři strávit?
ODPOVĚĎ (18.7.2007 12:20)
Časovou náročnost zpracování kosterního materiálu jsem již popsal, jedná se o týdny či měsíce. U běžných vzorků, jako jsou například stěry bukální sliznice pro určení paternity, je zpracování otázkou několika málo dnů. Za takovýto standarní vzorek počítejte s cenou okolo 2500 Kč, celá paternita otec-dítě tedy vyjde asi na 5000 Kč. Ale zpracování jednoho vzorku kosti může jen na spotřebních chemikáliích stát okolo 20000 Kč.
OTÁZKA (18.7.2007 11:17) Jana
Jste hezký muž. Nemám žádný dotaz
ODPOVĚĎ (18.7.2007 12:21)
Děkuji:))