Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Odpůrci Lisabonské smlouvy přesvědčují voliče dům od domu

Svět

  11:23
DUBLIN/PRAHA - "Dobrý den, neuvažujete hlasovat NE v referendu o Lisabonské smlouvě?" ptá se postaršího muže, u jehož dveří právě zaklepal, Brian Hickey. Jeho sdružení Coir se ostře staví proti Lisabonské smlouvě. "Nic o smlouvě nevím. Čekal jsem, až mi k tomu někdo něco řekne. Tak pojďte dál a popovídáme si. Takže vy si myslíte, že bych měl hlasovat proti?" odpovídá muž a zve Briana do domu.

V Irsku začalo druhé referendum o lisabonské smlouvě foto: ČTK

Není to jen masivní kampaň v podobě plakátů, billboardů či televizních vystoupení. Právě tímto způsobem, chozením od domu k domu, se snaží odpůrci Lisabonské smlouvy přesvědčit dosud nerozhodnuté voliče, aby svým hlasem dokument jasně odmítli. A jak napsal britský list The Times, většinou se jim to daří.

Druhé irské referendum je totiž klíčové. V sázce je mnohem více než před šestnácti měsíci. V případě dalšího odmítnutí totiž bude Lisabonská smlouva již definitivně mrtvá. Výsledek už bude brzy znám. Na malých irských ostrůvcích se kvůli špatnému počasí začalo hlasovat už včera. Hlavní ostrov bude hlasovat v pátek.

Budeme jako Amerika? To by mi nevadilo...
Brian Hickey následuje muže do jeho obývacího pokoje a usedá na pohovku. Vykládá mu o tom, že Lisabonská smlouva bude znamenat velký přesun pravomocí do Bruselu, EU tak bude moci měnit irské zákony. "Takže budeme takovým velkým státem jako Amerika," ptá se nerozhodnutý volič. "Protože to by mi nevadilo," dodává.

Anketa

Poraďte Irům, jak mají hlasovat o Lisabonské smlouvě

Hlasovat pro 3005
Hlasovat proti 3636
Je mi to jedno 353



Hickey proto mění taktiku. Kvůli smlouvě se změní minimální mzda a Brusel bude moci zasahovat do irských daňových sazeb. A to, co říkají politici? Premiér Brian Cowen se jen podle Hickeyho snaží vypadat důležitě a udržet si svůj post.

"Pravda, politikům se poté, co provedli naší zemi, nedá věřit," přitakává nyní již rozhodnutý volič. "Budu hlasovat proti Lisabonu. Děkuji za objasnění," uzavírá debatu a Hickey může pokračovat ve své pouti k dalším dveřím.

Loni v červnu Irové Lisabonskou smlouvu překvapivě, ale přesvědčivě odmítli. Nyní se ale situace změnila. A to zejména v důsledku ekonomické krize. Irsko je na tom hospodářsky mnohem hůře než dříve a hlavně – Irové si začali mnohem více uvědomovat, jaké výhody pro ně znamená členství v Evropské unii.

Důležitý hlas církve
Na stranu příznivců smlouvy se navíc přidala velmi důležitá církev. Ta potvrdila, že Lisabon nepodporuje potraty a biskup Noel Treanor dokonce prohlásil, že "katolík může s čistým svědomím hlasovat pro".

I Evropská komise se rozhodla neponechat nic náhodě a do kampaně se tak trochu vložila. Vysloužila si za to ostrou kritiku. Sponzorovala totiž brožuru, která v nákladu 1,1 milionu kusů vyšla v irských novinách.

"Členové Evropské unie dnes mohou využívat mnoha výhod: existuje volný trh s měnou, která usnadňuje obchodování, byly vytvořeny miliony nových pracovních míst, zaměstnanci mají mnohem větší práva," píše se v letáku.

Tento způsob "propagování" dokumentu se ale nelíbí odpůrcům Lisabonu. Ti podle britského listu The Daily Telegraph již pohrozili žalobou a obvinili Evropskou komisi z "nelegálního" vměšování. Brusel se ale tomuto nařčení brání. "Komise má povinnost informovat občany o smlouvách. Tato brožura neobhajuje názor ANO či NE Lisabonu. Není to kampaň, jsou to jen informace," uvedl mluvčí komise.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...