Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

ODS v Praze určitě ztratí. Jde o to kolik

Česko

  7:00
PRAHA - ODS se v hlavním městě musí poprvé bát porážky. Jedno ví jistě: minulý triumf už nezopakuje.

Hradčany, Pražský hrad foto: Lidové noviny

Před čtyřmi lety se dostali do pasti. Občanští demokraté zaznamenali v hlavním městě historické vítězství, když získali nadpoloviční většinu hlasů. Letos mohou pouze ztratit. Vše přitom nasvědčuje tomu, že se tak stane. Otázkou je jen to, zda se ODS i přesto udrží v pražské radě, nebo bude muset místo přepustit jiným.

Čtěte také:


Po čtyřech letech vlády Pavla Béma a spol. už mají Pražané občanských demokratů zodpovědných za řadu skandálů v čele s devítisetmilionovou "tramvajenkou" Opencard zřejmě plné zuby. Ostatně první varování přišlo už ve volbách do sněmovny, kdy ODS v Praze historicky poprvé "přejela" TOP 09 v čele s Karlem Schwarzenbergem. Od té doby navíc pražští modří ptáci působí značně chaoticky.

1074 KANDIDÁTŮ

O křesla v Zastupitelstvu hlavního města Prahy bude bojovat 1074 kandidátů ze 23 politických uskupení.

Šanci na úspěch má zhruba každý sedmnáctý kandidát, v zastupitelstvu je místo jen pro 63 lidí. 

Průměrný věk kandidátů je zhruba 46 let. Největší zastoupení však mají na kandidátkách senioři nad šedesát let.

O místo nejstaršího kandidáta se dělí dva muži ve věku 88 let ze stejného uskupení Pražané za svá práva - důchodce František Jezdinský a šéf Sdružení politických vězňů Stanislav Stránský


Nejprve se mluvilo o tom, že by je do komunálních voleb mohla vést coby jednička populární poslankyně Jana Černochová. Ta pak ale odmítla kandidovat na post šéfky ODS v Praze, protože se jí nezamlouvali někteří místopředsedové. Do hry se tedy vložil ambiciózní poslanec Boris Šťastný, který si žádné podmínky nekladl a jeho loajalitou si mohl být jistý i skutečný vládce pražské ODS - podnikatel Tomáš Hrdlička z Prahy 10.

Poté občanští demokraté dlouho odmítali zvolit jasného kandidáta na post primátora, který by je do voleb vedl. Namísto toho jmenovali sedmičku lídrů pro každý ze sedmi volebních obvodů. Aby část z nich krátce poté odsunuli a na jejich místa jmenovali známé tváře, jako jsou bývalý hokejový brankář Petr Bříza se zpěvákem Janem Kalouskem. Ty doplnil ještě gynekolog Bohuslav Svoboda, který se posléze stal oním kandidátem na primátora. A do toho všeho si na poslední chvíli občanští demokraté v Praze usmysleli, že vlastně chtějí Kaplického blob, který dříve označovali vesměs za chrchel.

Kandidáti na primátora z velkých stran

ODS: Bohuslav Svoboda, lékař, kandiduje v obvodu 5
VV: Markéta Reedová, zastupitelka, bývalá radní, kandiduje v obvodu 3 
ČSSD: Jiří Dienstbier, právník,  kandiduje v obvodu 1
KSČM: Marta Semelová, učitelka a poslankyně, kandiduje v obvodu 3
TOP 09: Zdeněk Tůma, ekonom,  kandiduje v obvodu 1


Kartami může míchat ČSSD
Na svoji šanci tak čeká TOP 09, která si na post primátora nominovala bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu (zná někdo nějaké další kandidáty TOP 09 nebo Tůmův program pro Prahu???) a ambiciózní Věci veřejné s kandidátkou Markétou Reedovou podporovanou Radkem Johnem v Praze 5 a nezbytnými blondýnami.

Kartami ale mohou zamíchat i sociální demokraté, kteří nasadili Jiřího Dienstbiera mladšího. Ne že by socialisté měli nějakou reálnou šanci vyhrát. Ale v minulosti už ve velké koalici několikrát prokázali, že se dokážou snadno dohodnout i s největšími soupeři a klape jim to.

VOLEBNÍ KLÁNÍ V OBVODECH PRAHY

O složení zastupitelstev a třetině Senátu budou voliči rozhodovat v pátek a sobotu 15. a 16. října

Praha (1 286 008 obyvatel)
V minulých volbách vyhrála ODS, získala 54,43 % hlasů. Druhá ČSSD dostala 15,55 % hlasů Pražanů. KSČM před čtyřmi lety získala 7,93 %, Strana zelených 7,8 % a uspěla ještě SNK ED s 5,39 %.

Volební obvod 1 - Kandiduje 17 politických uskupení
Volební obvod 2 - Kandiduje 19 politických uskupení
Volební obvod 3 - Kandiduje 18 politických uskupení
Volební obvod 4 - Kandiduje 17 politických uskupení
Volební obvod 5 -Kandiduje 20 politických uskupení
Volební obvod 6 - Kandiduje 19 politických uskupení
Volební obvod 7 - Kandiduje 20 politických uskupení

V každém obvodu se volí devět zastupitelů do zastupitelstva hlavního města Prahy. Primátor Pavel Bém (ODS) svou pozici neobhajuje.
Z dnešních 10 členů rady Prahy obhajuje místa šest radních: Rudolf Blažek na 1. místě ODS ve volebním obvodu 2. Pavel Klega na 1. místě ODS ve volebním obvodu 7. Marie Kousalíková na 2. místě ODS ve volebním obvodu 1. Milan Richter na 3. místě ODS ve volebním obvodu 6. Ondřej Pecha na 3. místě ODS ve volebním obvodu 5. Radovan Šteiner na 5. místě ve volebním obvodu 4.


Právě chystaná velká koalice je jedním z nejčastěji zmiňovaných termínů v Praze. Dienstbier sice tvrdí, že do takového holportu nepůjde, je ale veřejným tajemstvím varianta, že by mu Petr Hulinský uvolnil místo ve sněmovně a na oplátku by si v Praze dělal, co by chtěl.

V hlavním městě se vůbec dokážou dohodnout všichni se všemi. Důležité tak bude především to, zda se ostatní budou snažit vyřadit ze hry ODS, anebo se s nimi naopak spojí s vysvětlením, že má v hlavním městě vládnout pravice. Ve druhém případě by tak u moci zůstala i ODS, i kdyby ji voliči nakrásně vystavili červenou kartu.

KDO KANDIDUJE

OBVOD Č. 19 - Praha 11
Ladislav Bátora (za Suv.) předseda Akce D. O. S. T., Miloslav Bednář (Svobodní) vědec, Augustin Bubník (za SNK ED) hokejový trenér, Jana Čunátová (KSČM) ekonomka, Pavel Hlaváč (TOP 09) farář, Ladislav Kárský (ČSSD) pracovník MV, Peter Ondrejka (za ČSNS 2005) lékař, Milan Pešák (ODS) pražský radní, Pavel Přeučil (za ČPS) novinář, Josef Zieleniec (za VV) VŠ učitel 

OBVOD Č. 22 - Praha 10
Bohdan Babinec (ČSNS 2005) lékař, Jana Bobošíková (za Suveren.) novinářka, Karel Duchek (KDU-ČSL) garant elektrotechniky, Lubomír Ledl (za KSČM) zastupitel, Vladislav Lipovský (ODS) starosta, Eva Stříteská (za SZ) lékařka, Miroslav Suja (za DSZ) publicista, Eva Svoboda (SPOZ) OSVČ, Miroslav Svoboda (ČSSD) ekonom, Jaromír Štětina (za TOP+STAN) senátor, Jaroslav Vocelka (za VV) důchodce 

OBVOD Č. 25 - Praha 6
Petr Bratský (ODS) politik, Helena Briardová (KSČM) novinářka, Tomáš Finger (Suv. SPOZ) ředitel neziskové organizace, Marián Hošek (KDU-ČSL) lékař, Jan Kohout (ČSSD) diplomat, Bedřich Moldan (za TOP+STAN) VŠ profesor, Lucie Ramnebornová (za NK) ředitelka PIS, Daniel Solis (DSZ) politolog, Martin Stránský (za VV) lékař, Ivan Šterzl (ČSNS 2005) lékař

Autor: