Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Přijali jsme ústavu a zvolili prezidenta, oznámili rebelové v Luhansku

Svět

  10:13
KYJEV - Odštěpenecká Luhanská lidová republika na neklidném ukrajinském východě přijala ústavu a zvolila si své vedení. Prezidentem se stal jeden z vůdců proruských separatistů Valerij Bolotov a premiérem Vasilij Nikitin, napsala v noci na pondělí agentura ITAR-TASS. Nové vedení vybrali poslanci na nedělním zasedání samozvaného luhanského parlamentu, kteří rovněž přijali dočasnou ústavu.

Vitalij Bolotov, vůdce proruských separatistů v Luhansku. foto: Reuters

"Jako premiér vytvořím nový kabinet. Příslušné kandidáty oznámím později," prohlásil Nikitin po svém jmenováním do čela separatistické vlády. Jména členů jeho kabinetu by podle agentury ITAR-TASS mohla být známa ještě dnes.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní rada Luhanské lidové republiky, která zastupuje prozatímní zákonodárný sbor, si také vybrala svého předsedu. Stal se jím Alexej Karjakin, uvedla na svém webu ruská televize RT (dříve Russia Today). Prezident Bolotov, jak připomněla RT, se narodil v Rusku. Po vypuknutí nepokojů na východě Ukrajiny stanul v čele luhanských separatistů jako takzvaný lidový gubernátor.

Před týdnem Luhanská oblast spolu s Doněckou oblastí uspořádaly kontroverzní referenda, ve kterých se podle separatistů drtivá většina obyvatel vyslovila pro nezávislost na Kyjevu. Kyjev a Západ hlasování neuznávají.

Kyjev: Rusko nás vydírá

Úřadující prezident Oleksandr Tručynov v neděli oznámil, že Ukrajina předala mezinárodní arbitráži stížnost na Rusko za jeho "svévolné" zvyšování vývozní ceny zemního plynu a za anexi ukrajinského Krymu. Za zábor Krymského poloostrova Kyjev po Rusku žádá 100 miliard dolarů (asi dva biliony korun), uvedl Turčynov.

"Rusko si zvyklo své zákazníky vydírat," komentoval prezident cenovou politiku ruské státní plynařské společnosti Gazprom. Kyjevu vadí, že cenu za dodání tisíce kubických metrů plynu, která za bývalého prezidenta Viktora Janukovyče dosahovala 268,5 dolaru, Gazprom po Janukovyčově pádu jednostranně zvýšil na 485 dolarů.

Plynem Moskva podle Turčynova vydírá nejen Ukrajinu, ale i další evropské země. "Mezinárodní arbitráž by měla zabránit praxi, kdy Moskva svévolně ceny plynu zvyšuje," konstatoval prezident. Kyjev přitom doufá, že ve sporu s Ruskem nezůstane osamocen. "Očekáváme, že naši strategičtí partneři budou postupovat koordinovaně a společně přinutíme Rusko respektovat stanoviska civilizovaných zemí," řekl Turčynov.

Za škody způsobené ztrátou Krymu bude Ukrajina po Rusku požadovat 100 miliard dolarů, uvedl dále. Ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko minulý týden prohlásil, že Ukrajina průběžně přichází o produkci krymských výrobních závodů, ale například i o bohatství krymského pobřežního šelfu se zásobami zemního plynu. Značné sumy ztrácí ukrajinská státní pokladna i tím, že nemá možnost využívat infrastrukturu krymských přístavů.

Autoři: ,