Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Odveta za minimální mzdu řidičů? Cizince možná čekají doklady v češtině a slovenštině

Česko

  19:19
Štiřín (u Prahy) - Česká republika a Slovensko jsou připravené zavést protiopatření vůči některým zemím kvůli jejich požadavkům na české řidiče při vyslání do ciziny. Shodli se na tom zástupci tripartit na čtvrtečním společném zasedání na zámku Štiřín u Prahy.

Premiér ČR Bohuslav Sobotka (vpravo) a vicepremiér SR Peter Pellegrini 30. března na zámku Štiřín v Kamenici u Prahy při společném zasedání české a slovenské tripartity. foto: ČTK

Zástupci vlád, odborů a zaměstnavatelů se k tématu dostali při jednání o revizi evropské směrnice o vysílání pracovníků. Řešili také chystaný evropský sociální pilíř či rozšiřování digitalizace a její vliv na pracovní místa.

Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) řada starých unijních zemí chrání nyní svůj pracovní trh a jejich opatření „hraničí až se šikanou“. Pokud by ČR a SR přišly s protiopatřeními, šoféři z některých starých unijních států by pro jízdu na jejich území potřebovali různé doklady v češtině a slovenštině. „Proti praktikám, které zejména vůči řidičům má Francie, Německo a nyní i Rakousko, bychom měli konat a oplatit je stejnou mincí,“ řekla Marksová.

Slovensko a Česko budou usilovat o svolání jednání o vysílání pracovníků s Evropskou komisí. S návrhem revidované směrnice, která má především zaručit vysílaným v cizině stejné mzdy, jako mají domácí pracovníci, Česko a Slovensko nesouhlasí. Podmínky by měl pomoci srovnat připravovaný Evropský pilíř sociálních práv.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se zúčastnil závěru jednání, však zdůraznil nutnost najít ohledně směrnice kompromis. Země v unii se musejí navzájem poslouchat, uvedl. Připustil, že západní státy směrnicí řeší konkrétní problémy. „Když to řešit nebudeme, tak to dopadne zlomem,“ řekl. Za ten označil například odchod Velké Británie z Evropské unie, který oficiálně začal ve středu. „Nechtěl bych, aby to bylo řešeno takto,“ uvedl Sobotka.

Český premiér mluvil také o digitalizaci a robotizaci

Země podle něj musí kvůli nim nabídnout firmám dobré ceny energií, infrastrukturu a kvalifikované síly. Zabránit by to mělo přesunu výroby do zahraničí, míní premiér.

Rada hospodářské a sociální dohody ČR a Hospodářská a sociální rada SR se ve čtvrtek sešly podruhé, první jednání bylo na Slovensku v září 2015. Loni v únoru v Kamenici u Prahy se k nim premiérově připojili polští a maďarští zástupci v rámci společného zasedání tripartit zemí visegrádské skupiny.

Autor: