Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Odvrácená strana čínského exportu: USA sužuje smog 'Made in China'

Svět

  14:37
LOS ANGELES - Co dnes není 'Made in China'? pomyslí si v obchodech leckterý nakupující. Čínské výrobky zaplavují svět, hranice však překračuje i další čínský export: dusivý smog. Na západním pobřeží Spojených států o tom vědí své.

Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační fotografie) foto: Reuters

Podle nové studie zveřejněné v odborném časopise americké akademie věd Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) smog z Číny překonává Tichý oceán a trápí i obyvatele západního pobřeží Spojených států včetně Los Angeles. Ráj filmařů je přitom po New York druhým největším městem USA a dlouhodobě drží prvenství coby americké město nejhůře postižené smogem.

Exportní produkce 'Říše středu' se podle expertů podílí na množství oxidů síry na západním pobřeží USA z 12 až 24 %, tedy možná až ze čtvrtiny. I když se v Los Angeles v posledních letech smogová situace zlepšila, kvůli čínským emisím stále překračuje limity stanovené federální vládou.

ČTĚTE TAKÉ:

Smog jako bumerang

Smog produkovaný čínskými továrnami se Američanům s trochou nadsázky vlastně vrací jako bumerang. Zvýšení čínských emisí totiž podle studie částečně způsobil i přesun výroby amerických firem právě do Číny.

"Přesunutí výroby do Číny spotřebitele ve Spojených státech i v mnoha jiných státech severní polokoule ne vždy uchrání před dopady znečištění vzduchu na životní prostředí," citoval studii britský list The Independent.

Studie, na které se podílelo devět čínských, amerických a britských vědců, se podle Independentu jako první zabývá dopady globální spotřeby na znečištění. 

I když čínský smog přes Pacifik proudí do USA, celkově je přesun výroby do Asie pro Američany výhodný. Znečištění se totiž díky němu vyhne východní pobřeží USA, které je mnohem hustěji osídlené než západní část země.

Autor: