Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Oheň pro Natálku měl být dárek k Hitlerovým narozeninám

Česko

  8:43aktualizováno  16:58
OSTRAVA - "Chtěli jsme zničit ten dům. Naším úmyslem nebylo někoho zabít," tvrdí u soudu obžalovaný, který podpálil domek rodiny Romů ve Vítkově na Opavsku. Právníci poškozených žádají miliony odškodného. Podle obžaloby chtěli čtyři neonacisté udělat něco většího těsně před 120. výročím narození Adolfa Hitlera, které připadalo na 20. dubna 2009. Další líčení bude probíhat zítra. První den jednání skončil, druhý proběhne již zítra.

V Ostravě probíhá proces se žháři z Vítkova. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Do jednací síně Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeše, Iva Müllera a Václava Cojocaru přivedla početná skupina členů zásahové jednotky vězeňské služby. Za pokus o rasově motivovanou vraždu všem hrozí až výjimečný trest či doživotí. Při útoku byla vážně zraněna tehdy ani ne dvouletá Natálka. S následky popálenin se bude potýkat celý život.

Lukeš a Vaculík odmítli vypovídat, Cojocaru a Müller s výpovědí souhlasili.

Ve většině věcí vypovídali stejně. Shodli se na tom, že vše organizoval Lukeš. Oba také tvrdili, že netušili, že domek je obydlený. "Lukeš řekl, že to je opuštěný sklad nakradených věcí," uvedl Müller. Že v domě žijí lidé, podle něj nikdo ze čtveřice nevěděl. "Kdybych věděl, že tam žijí lidé, dal bych od toho ruce pryč," dodal Cojocaru.

Přečtěte si výpověď obžalovaného

Jako první vypovídal Müller. Na dotaz soudce, proč se přidal k ultrapravicové skupině, odpověděl: "Chtěl jsem někam patřit." Přiznal, že jezdil na neonacistické akce či koncerty. Byl i v Litvínově, kde se pravicoví extremisté v listopadu 2008 střetli s policií. "Zajímalo mě to.

Chtěl jsem poznat toto prostředí," řekl. Cojocaru na stejnou otázku odpověděl, že se mu líbilo oblečení, které příslušníci hnutí skinheads nosí.

Oba také stejně vypověděli, že už krátce po útoku věděli, že udělali hloupost. "Když jsme odjížděli z místa pryč, v autě byl klid. Všechny asi zaskočil účinek, jaký láhve měly," řekl Cojocaru. O následku, který žhářský útok měl, se stejně jako Müller dozvěděl už následující den ráno, z internetu. "Bylo to všude. I to, že malá holčička bojuje o život. Bylo nám jí vážně líto. Byl jsem z toho vyřízený, netušili jsme, že se něco takového může stát," tvrdil Müller u soudu. "Musel jsem si sednout a vydýchat to.

Něco takového jsem nečekal," prohlásil Cojocaru.

Obvinení žháři z Vítkova v soudní síni.

Čtyři muži na dům zaútočili v noci na 19. dubna. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý, Lukeš, čekal v autě. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvíce Natálka, která utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

To ale dnes Cojocaru i Müller popřeli. "Nevím nic o narozeninách Hitlera," řekl Cojocaru. "Byla to spontánní akce. Nemyslím, že by to někdo připravoval. Pokud ano, tak ne se mnou," hájil se Cojocaru. Ten řekl, že 18. dubna kolem poledne dostal od Vaculíka zprávu, aby přijel a vzal s sebou benzin, kusy hadru a láhve.

"Vrtalo mi hlavou, co mají v úmyslu. Odpověděl jsem ale, že přijedu. Benzin jsem měl v autě v kanystru i bavlněné hadry, které jsem používal na očistu skel. Vzal jsem jen několik láhví od alkoholu, které jsem našel v kontejneru na sklo. Pak jsem jel do Horního Benešova," řekl. Tam se potkal s Vaculíkem a Müllerem a společně odjeli do Opavy, kde vyzvedli Lukeše.

Cojocaru tvrdí, že dlouho nevěděl, co se chystá. "Když jsem se ptal, řekli, ať počkám, že se všechno dozvím," vypověděl. Dodal, že později se od Lukeše dozvěděl, že mají zapálit starý romský sklad. Dojeli k domu a pak zamířili za město, kde chystali zápalné láhve.

Müller a Cojocaru nalévali do tří láhví benzin, Lukeš trhal hadry a snažil se knoty do nich nacpat. Pak k volantu sedl Lukeš, který tvrdil, že zná únikové cesty. Před domem strávili celkem asi minutu. Vystoupili, každý držel v ruce jednu zápalnou láhev, které najednou hodili do oken.

I Müller ve své výpovědi potvrdil, že s myšlenkou na útok přišel Lukeš.

"Den předtím v opavské restauraci si k nám přisedl. Řekl, že chce udělat něco většího. Romům udělat zlo, zastrašit je. Nevím proč. Chtěl asi zviditelnit hnutí," řekl. O tom, který dům to bude, se od Lukeše dozvěděli až v den útoku.

Lukešův advokát Pavel Pěnkava řekl, že nesouhlasí s tím, že by jeho klient byl hlavním organizátorem útoku. "To je mediální nálepka. To se budeme snažit během procesu vyvrátit," řekl.

Rodina chce odškodnění
Při úmyslně založeném požáru loni v noci na 19. dubna utrpěla rozsáhlé popáleniny tehdy ještě ani ne dvouletá Natálka.

"Jménem nezletilé Natálie uplatňuji nárok na náhradu škody ve výši 6 565 200 jako bolestné, 2 840 000 jako náhrada za stížení společenského uplatnění a částku 5 010 jako náhradu za škody na majetku," řekl v soudní síni zmocněnec nezletilé Pavel Uhl.

Zdravotní pojišťovna žádá 7 449 tisíc korun za léčení. Zmocněnec otce Natálky požaduje 99 300 korun. Zmocněnec Anny Sivákové Ladislav Baláš požaduje odškodnění 710 580 korun. Částka podle něj zahruje náklady na léky, majetkovou škodu a péči o Natálku spojenou s dojížděním do nemocnice.

Kauza Vítkov.

Otec Natálky chce pro žháře doživotí
Postižená Anna Siváková, matka Natálky, se jednání neúčastní, protože je s Natálkou v nemocnici. Ale v budově je její partner, který na otázku jaký trest by si pro obžalované představoval odpověděl, že "doživotí, protože Natálka bude taky trpět celý život." Natálka je v tuto chvíli v nemocnici na rehabilitaci, protože ještě pořád nechodí. Po návratu ji zase čeká hospitalizace, půjde na operaci s pravou rukou.

Na místě byla matka jednoho z obžalovaných Václava Cojocaru. Vyjadřovat se k případu ale nechce. Zda jsou u soudu i další rodiče obviněných, zatím není zřejmé.


Mimořádná bezpečnostní opatření
Pracovníci vězeňské služby a justiční stráže přijali mimořádná bezpečnostní opatření. Tak přísný režim v budově Krajského soudu v Ostravě zřejmě ještě nebyl. Očekávají se zvýšené bezpečnostní prohlídky přítomných a obžalované by měli střežit ozbrojení těžkooděnci z řad zásahové jednotky vězeňské služby. "Bezpečnostní opatření budou přijata. Blíže je ale komentovat
nebudeme, pak by ztrácela smysl," řekla mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová.

Vstup je možný jen na akreditace a na omezený počet vstupenek. Jednání sleduje i americká televizní stanice CNN. V budově i před ní je zatím klid.

Čtěte více o kauze Vítkov

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!