Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Oktoberfest slaví 200 let. Letos nekuřácký a tuplák piva opět podražil

Jídlo

  14:58
MNICHOV - Od soboty se Mnichov na následující více než dva týdny změní v metropoli všech milovníků piva a dobrého jídla. Už po 177. tam své brány otevře proslulý Oktoberfest. Slaví však už 200 let od svého vzniku.

Na Oktoberfest se stylovým tuplákem. foto: Reuters

Letošní ročník Oktoberfestu je jubilejní. Uběhlo totiž 200 let od svatební veselice bavorského korunního prince, která zahájila tradici této největší pivní slavnosti na světě.

Po sňatku Ludvíka Bavorského s princeznou Terezou Sasko-Hildburghausenskou v říjnu 1810 se ve městě konala slavnost s koňským dostihem. Podzimní lidové veselí se Mnichovanům tak zalíbilo, že ho začali pořádat pravidelně.

Ačkoli se jeho termín kvůli lepšímu počasí záhy posunul na září, název Oktoberfest, čili říjnová slavnost, si udrželo dodnes. Kvůli válkám, epidemiím cholery a ekonomické krizi ve 20. letech minulého století se nekonalo 24 ročníků nebo byly nahrazeny skromnějším Herbstfestem (podzimní slavností).

Od dob svého vzniku se Oktoberfest proměnil v masovou komerční akci, kterou si každoročně nenechá ujít přes šest milionů Němců a zahraničních turistů.

Nekuřácká premiéra

Stejný počet návštěvníků i litrů vypitých piv očekávají pořadatelé na mnichovské Tereziánské louce také letos. A to i navzdory faktu, že cena piva je oproti loňsku opět o něco vyšší - jeden máz bude stát od 8,30 do 8,90 eura, v přepočtu 204 až 219 Kč - a letošní ročník je premiérově celý nekuřácký.

To má na svědomí nový protikuřácký zákon, který si obyvatelé Bavorska letos odhlasovali v referendu a který od srpna zakazuje zapálit si cigaretu ve všech bavorských restauračních zařízeních, 14 velkokapacitních a 15 malých pivních stanů na Oktoberfestu nevyjímaje.

Jeden z pivovarů na to zareagoval dodatečným vybudováním kuřáckých balkonů na svém stanu, kam si budou moct milovníci tabáku odskočit. Kdo si zapálí uvnitř, riskuje, že už nedostane další pivo. Někteří provozovatelé dokonce pohrozili, že za kouření byť jediného člověka bude pykat celý stůl, u kterého bude sedět, odepřou mu totiž obsluhu. Žádných jiných sankcí se ale neovladatelní kuřáci bát nemusejí.

Nejen pivo, ale také nejrůznější dobroty

Vedle pestré nabídky bavorských zlatavých moků, čepovaných do tradičních litrových tupláků, si budou návštěvníci moct do 4. října každý den od 10:00 do 23:30 (o víkendech už od 09:00) pochutnávat na pečených a rožněných masových specialitách, křupavých preclících nebo sladkostech z perníku.

Koho by nebavilo jen vysedávat v pivních stanech a houpat se v rytmu bavorské dechovky, může se pobavit například na velkém ruském kole, kolotočích, klouzačkách, horské dráze nebo na dalších asi 200 pouťových atrakcích.

"O'zapft is!"

To vše odstartuje v sobotu v pravé poledne před zraky 10.000 přihlížejících ve stanu Schottenhamel mnichovský primátor Christian Ude tradičním naražením prvního sudu a zvoláním "O'zapft is!" (Je naraženo!), na které pokaždé netrpělivě čekají všichni hosté zahajovacího dne.

První, kdo smočí rty do napěněného krasavce, bude také tradičně bavorský premiér. Podruhé se z této výsady může těšit šéf tamních křesťanských socialistů Horst Seehofer.

Dvousetletý Oktoberfest ctí i další tradice, mezi které o úvodním víkendu patří sobotní průvod bavorských hostinských a sládků na Tereziánskou louku před prvním naražením nebo nedělní defilé bavorských krojů městem. Už den před zahájením mnichovského pivního svátku otevře své brány historický Oktoberfest, kde budou návštěvníci moct vyzkoušet, jak ho slavili jejich předci před dvěma staletími. V jeho rámci se uskuteční i koňský dostih, kterým 17. října 1810 vyvrcholil historicky první Oktoberfest.

Autor: