Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Omluvte se za příkoří, žádají Klause sudetští Němci

Svět

  11:58aktualizováno  12:49
AUGSBURG - Předseda sudetoněmecké organizace Franz Pany při zahájení 62. sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Augsburgu vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby se omluvil sudetským Němcům za minulá příkoří, jak to nedávno učinila britská královna Alžběta II. vůči Irsku.

Franz Pany foto: ČTK

Pany ve své úvodní řeči připomněl nedávnou návštěvu Alžběty II. v Irsku, které britský panovník navštívil poprvé od osamostatnění Irů od mnohdy násilné britské nadvlády ve 20. letech minulého století.

Citoval přitom slova královny, která uvedla, že ví o "mnoha věcech, o kterých bychom si přáli, abychom je udělali jinak nebo abychom je vůbec neudělali".

"Co brání hlavě republikánského státu, jako je prezident České republiky, pronést něco takového nebo podobného směrem k vysídleným a práv zbavených sudetským Němcům?" prohlásil Pany.

Připomněl přitom, že takovou omluvu v minulosti vůči vysídleným Němcům pronesly Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Estonsko a další státy střední a východní Evropy. Dokázalo to podle něj, že "slovo politování nad vysídlením bývalých německých sousedů v zemi nijak jejich pozici neoslabilo, naopak morálně posílilo".

Anketa

Mělo by se Česko omlouvat sudetským Němcům za minulá příkoří?

Ano 1156
Ne 4612
Nevím 92

Pany přitom vyjádřil naději, že tak jako se Britům a Irům podařilo po osmi stoletích "dějin utrpení" začít znovu, "musí se i Čechům a Němcům podařit konečně zažehnat démony 20. století".

Sudetští Němci byli po druhé světové válce vysídleni z území tehdejšího Československa a většina jich našla nový domov v sousedním Bavorsku.

Vysídlování asi třímilionové německé menšiny provázely také násilnosti, které si vyžádaly mnoho lidských životů.

Už předtím byla německá menšina v Československu na základě některých výnosů prezidenta Edvarda Beneše zbavena občanských a majetkových práv v zemi. Zrušení těchto takzvaných Benešových dekretů se sudetští Němci dlouhodobě domáhají, Praha však považuje jejich otázku za uzavřenou.

Nesmíme ztratit proporce, říká Klaus

Klaus se k poválečnému dění v Československu vyjádřil loni 17. listopadu při pietní akci k připomínce odporu českých studentů proti nacistické moci v roce 1939.

Prezident tehdy prohlásil, že se Češi nemůžou pyšnit tím, co někteří jejich spoluobčané dělali po válce, když situaci využili k vyřizování osobních účtů i k ničím neobhajitelným sadistickým činům.

ODSUN BYL DIVOKÝ

Poválečné násilí Čechů na Němcích bylo podle něj však nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích.

"Ale ani v tom nesmíme ztratit proporce. Domnívám se totiž, že se součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech," zdůraznil tehdy Klaus.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!