Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ondráš má věno, nápadníky ne

Česko

  9:51
BRNO - Ani desetitisíce podpisů na petici nepřesvědčily ministerstvo obrany, aby ustoupilo od záměru zrušit brněnský umělecký soubor Ondráš. A nepomohly mu ani najít nového zřizovatele. Osud uměleckého souboru propagujícího lidovou kulturu tak zůstává nejistý.

Prostory v brněnské Štefánikově , ve kterých soubor nyní přebývá foto: Lidové noviny

Zástupci resortu však včera poprvé oznámili, nakolik jsou ochotni ustoupit při převodu Ondráše pod jiného zřizovatele. Nabízejí majetek za bezmála třicet milionů korun a slibují souboru za zvýhodněné nájemné ponechat jeho dosavadní sídlo. Náměstek ministryně obrany Radek Šmerda to včera uvedl při veřejném slyšení, které kvůli petici svolali zástupci senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

„Je to zásadní sdělení, ministerstvo tím potvrdilo, že se nevzdává odpovědnosti za další osud souboru. Na jeho významu se všichni shodli. A armáda navíc hodlá jeho služby užívat i nadále,“ řekla LN senátorka Hana Doupovcová (ČSSD), která slyšení řídila. Podobná slyšení senátoři pořádají při výjimečných příležitostech jen několikrát do roka. „Nemáme možnost rozhodovat, ale apelovat. A to jednoznačně hodláme učinit. A problémem se nebude zabývat jen v příštím týdnu náš výbor, ale i Senát jako celek,“ dodala senátorka.

Ministerstvo však trvá na tom, že pod armádou smí soubor působit jen do poloviny roku. A jeho nástupce, který ho převezme, stále není vybrán.

Původní spekulace mluvily o ministerstvu kultury, ministr Václav Jehlička však převzetí Ondráše pod křídla Ústavu lidové kultury ve Strážnici podmínil přidělením peněz. Zůstává otevřena i možnost, že by soubor s bezmála třicetimilionovým rozpočtem převzal Jihomoravský kraj. „To je krizová varianta,“ řekl hejtman Michal Hašek s tím, že se ale kraj k závazku jednoznačně hlásí a má v rozpočtu rezervu na půlroční fungování souboru. Podle Haška jsou ve hře ještě jiné varianty, které by umožňovaly převedení Ondráše pod jiného zřizovatele na centrální úrovni. „Už jsem o tom s některými členy vlády jednal, ale protože dosud není výsledek jistý, nechci být konkrétní,“ doplnil Hašek.

Za Ondráše, který má přibližně pět desítek zaměstnanců, bojuje mimo jiné Folklorní sdružení ČR. Jeho předseda Zdeněk Pšenica upozornil, že podobné soubory mají i další armády, včetně slovenské, protože ukazují příznivější tvář resortu. Ministerstvo obrany ČR ale dalo přednost posádkovým hudbám a ministryně Vlasta Parkanová na poslední chvíli škrtla Ondráše místo královéhradeckého orchestru. Nyní má armáda celkem čtyři orchestry, i ten nejlevnější je přitom dražší než Ondráš.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!