Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Architekti roku: Chybí tu poptávka po kvalitní architektuře

Design

  20:34
Pavla Melková a Miroslav Cikán jsou letošními absolutními vítězi Grand prix Obce architektů. Co jim v České republice chybí k tomu, aby se mohli naplno věnovat své práci? Hlavně malá poptávka po kvalitní architektuře a odpovídající finanční ohodnocení.

Vítězové: Pavla Melková a Miroslav Cikán foto: ČTK

Architekti založili MCA atelier v roce 1996. Kromě architektonických zakázek se věnují teoretické činnosti, publikují v odborných časopisech, Miroslav Cikán je vedoucím ateliéru na Fakultě architektury ČVUT. Co by poradili mladým architektům? Jet na zkušenou do zahraničí, zúčastňovat se veřejných soutěží a hlavně něco dělat, nečekat, až někdo zavolá. “Diplom jsme dělali ještě před rokem 89, takže jsme museli najít oficiální zaměstnání v projekčních ústavech. Dnešní situace – vycestovat za zkušeností anebo si založit vlastní atelier pro nás nepřipadala v úvahu. Važte si toho, že ji máte a využijte jí, “ vzkazují studentům.

PŘEČTĚTE SI RECENZI BASTIONU OD ADAMA GEBRIANA

CENA GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2012; REVITALIZACE BASTIONU U BOŽÍCH MUK, PRAHA 2; Autoři Ing. arch. Miroslav Cikán, Ing. arch. Pavla Melková / MCA atelier

Jako cíle svého ateliéru architekti uvádějí humanizaci architektury, nechtějí stavět stavby, ale vytvářet místa, která se stanou pevnou součástí kultury a krajiny. Rádi by, aby byla architektura sama o sobě schopna komunikace. Jaké realizace je zaujaly? Na území České republiky například pražský DOX, Hotel Metropol, Langhans, Technická knihovna a mnoho dalších. Co se zahraničních architektů týče, blízká je jim například tvorba architekta Eduarda Souto de Moury.

Využít vnitřní prostor a okraje měst nechat zelené

Co se současných problémů a diskuzí týče, mají Melková s Cikánem jasno. “Tématem současné doby by mělo být maximální využívání rezerv vnitřního prostoru města, namísto jeho rozrůstání do volné krajiny. Za předpokladu, že nově navržená zástavba bude architektonicky a urbanisticky kvalitní, je častá obava z příliš husté městské zástavby mylná. Součástí ale vždy musí zůstat koncepční vymezení „nedotknutelných“ míst stávající či nově vytvořené zeleně. Stačí se podívat na hustou zástavbu historických měst, která považujeme za útulná a příjemná, narozdíl od prostorově rozvolněných novodobých výstaveb na okrajích měst.“

 

Jaká je jejich vysněná zakázka? Co chystají v okolí Bastionu? A co si myslí o Metropolitní ozvučné desce? Celý online rozhovor čtěte ZDE.

Ve fotogalerii najdete jak Bastion u Božích muk, tak rekonstrukci Husova sboru. Více o práci architektů najdete zde.

Autor: