Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Operace Anthropoid: Mohla je prozradit půjčená čepice. Díky hrdinství vyslýchaných rodina přežila

Lidé

  6:35
Několik dní po atentátu na Říšského protektora Reinharda Heydricha se objevila ve vitríně firmy Baťa na Václavském náměstí čepice, kterou měl při útoku jeden z atentátníků. Společně s ní stála ve výloze i vyhláška o odměně 10 milionů korun tomu, kdo dopomůže policii k nalezení majitele. Čepice patřila Luboši Ogounovi a všichni v okolí jeho bydliště i jeho spolužáci ji znali. Ráno před útokem si ji od něj stejně jako jeho aktovku vypůjčil Jozef Gabčík. Jan Kubiš si půjčil zase aktovku od Lubošova bratra Milana.

Luboš Ogoun se stal uznávaným tanečníkem, choreografem, režisérem a šéfem baletu. foto: ČTK

Do života rodiny Ogounových se Gabčík a Kubiš dostali přes Petra Fafka, který parašutistům pomáhal. Jeho dceru Relu Fafkovou učil Josef Ogoun na gymnáziu, a protože Ogounovi již dříve ubytovávali dva lidi pronásledované gestapem, rozhodl se Petr Fafek požádat v květnu 1942 profesora Ogouna, jestli by dva parašutisty neubytoval.

Protože byl profesor pacifista a napsal několik brožur o tomto tématu, nebylo pro něj rozhodnutí o ubytování vojáků jednoduché. Sám Ogoun ve své knize Pravda o Heydrichovi napsal, že se rozhodl parašutisty ubytovat, „protože tito neútočili, nýbrž jen bránili svůj národ.“ Jan Kubiš a Jozef Gabčík se tak 19. května 1942 ubytovali u Ogounových a představili se jim pod krycími jmény.

„I říkali jsme jednomu Zdeněk a druhému Jarka a navázali jsme okamžitě příbuzenské vztahy, kde já sem byl strýcem, žena tetou a synové moji si hned s bratranci tykali,“ napsal o svém prvním setkání s Gabčíkem a Kubišem Ogoun. Podle Ogouna zůstali Jarka a Zdeněk v jejich domácnosti až do 27. května, tedy až do dne atentátu. S ošacením a jídlem pro další dvě osoby v domácnosti jim prý pomáhali rodinní přátelé.

Operace Anthropoid

Během osmi dnů, které vojáci strávili u rodiny, navštívil Gabčíka s Kubišem několikrát Jan Zelenka, kterého přezdívali strejda Hajský. Hajský byl členem domácího odboje ve skupině Obec sokolská v odboji. Ogounovi však o jeho činnosti nevěděli téměř nic.

Poslední večer před atentátem po poradě se Zelenkou prý zašel Kubiš za profesorem Ogounem, aby mu oznámil, že pokud se druhého dne nevrátí v obvyklou dobu, ať po nich rodina nepátrá.

Když 27. května vyráželi od Ogounových, vypůjčili si od synů aktovky a Gabčík si navíc od Luboše, který zrovna v ten den maturoval, půjčil i čepici a kabát. Svůj svrchník s několika náboji v kapse nechal v bytě. Kubiš do Milanovy aktovky schoval výbušniny, které se nakonec staly osudné říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi.

Večer v den atentátu německá armáda, policie, i gestapo podnikly mnoho zátahů po Praze. Nakonec wehrmacht obestoupil celé bloky bytových domů v Dejvicích, kde v bytových domech bydleli legionáři se svými rodinami. Rodina Ogounových na rozdíl od ostatních věděla, kdo by za atentátem mohl stát.

Němečtí vojáci prováděli domácí prohlídky ve většině domů v Dejvicích a tak se dostali i do bytu, kde parašutisté přebývali. Bylo velkým štěstím, že si nikdo z nich nevšiml svrchníku s náboji, který visel u Ogounových v šatníku. Vojáci tak odešli, aniž by nalezli cokoliv závadného.

Přímým vodítkem k rodině tak zůstávala už jen čepice, kterou si Gabčík od Luboše vypůjčil a zahodil ji na místě atentátu. Protože prý Luboše všichni jeho spolužáci i lidé v okolí znali, musel rodinný přítel Ogounových narychlo ušít novou.

Luboš Ogoun se stal uznávaným tanečníkem, choreografem, režisérem a šéfem baletu.

Druhý den ráno navštívila rodinu Ogounových paní Fafková se zprávami o parašutistech. Gabčík prý byl u nich doma. Kubiš dorazil do bytu Ogounových později večer, měl prý v obličeji ránu a v ní střepiny.

„Jste mou poslední záchranou, dál již nemohu,“ řekl prý Kubiš. Podle Ogounovy knihy byla paní Ogounová nervózní, protože tehdy očekávali další domovní prohlídku. „Vaše poslání je vyšší než naše a proto i život cennější, zůstanete u nás,“ řekl prý tehdy sám Ogoun.

Operace Anthropoid: Tucet zapomenutých hrdinů

Vážení čtenáři, od 15. května Vám každý den přinášíme jeden hrdinský příběh lidí, kteří nezištně pomáhali československým parašutistům při akci Anthropoid. Všechny příběhy budete moci najít pod odkazem Operace Anthropoid: Tucet zapomenutých hrdinů.

Kubiš tedy zůstal u rodiny doma přes noc. Ráno pak měl vyprávět o průběhu atentátu
Ogounovým a nakonec odejít. Další den, tedy 30. května 1942, měla do bytu rodiny dorazit Rela Fafková, která jim sdělila, že se parašutisté ukryli v centru města v kryptách, neřekla však, kde přesně.

O smrti parašutistů se Ogounovi dozvěděli až z tisku. Každý den prý četli noviny a sledovali ména zatčených v napětí, aby se někdo neprořekl. Věděli o nich jak „strejda Hajský“ Zelenka a Fafkovi. Zelenka spáchal při zatýkání sebevraždu. Fafkovi byli všichni zatčeni, ale nikdo z nich jména dalších neprozradil.

„Že všichni bylo mnohokráte mučení, aby prozradili další pomahače, dá se lehce souditi,“ napsal Ogoun. „Avšak z faktu, že jsem zůstal nezrazen, plyne, že nikdo z nich ani nemukl, ale raději všichni podstoupili smrt, než, aby vyzradili“.

Rodina Ogounových byla nakonec ušetřena veškerých vyšetřování i soudů. Zůstali neprozrazeni. Za jejich svobodu a život zaplatila rodina Fafkových, kteří parašutisty do života Ogounových přivedli. Petr Fafek se ženou a dvěma dcerami byli všichni popraveni 24. října 1942.

Profesor Ogoun napsal o svém účinkování v atentátu na Heydricha hned po válce v roce 1945 knihu Pravda o Heydrichovi. Vydal ji vlastním nákladem s podporou města Kroměříže a obce Počenic.

Naše zdroje

Ogoun, J., Pravda o Heydrichovi: památce hrdinů, kteří odstranili Heydricha: Moravan Jana Kubiše, Slováka Jozefa Gabčíka a Čecha Jana Zelenky, J. Ogoun, Kroměříž, 1945.

Čvančara, J., Janík, V., Ledvinka, V., Šustek, V., Pamětní kniha, 294 hrdinů a obětí heydrichiády popravených v Mauthausenu, Archív hlavního města Prahy, 2013.