Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Operace srdce bez krve

Česko

  8:12
PRAHA - Chirurgové v pražském Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) mají za sebou unikátní prvenství. Voperovali pacientce umělou srdeční chlopeň šetrným způsobem. Tedy bez toho, ani by jí museli otevřít hrudník. Česko se tak zařadilo mezi evropské země, kde mají naději na novou chlopeň i lidé poměrně vysokého věku.

Skalpel? Není třeba. Chirurgové v pražském Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) poprvé v Česku voperovali umělou srdeční chlopeň, aniž by pacientku museli „rozříznout“. foto: Lidové noviny

První pacientkou byla 88letá žena ze Štětí. „Když se cítí dobře, je velice čiperná,“ říká o ní chirurg Jiří Malý. Jenže v posledních dvou letech ji několikrát přivezli do IKEM s problémy se srdcem. Nakonec bylo jasné, že bez nové chlopně nepřežije, protože její vlastní chlopeň je zúžená a nefunguje.

Naděje pro starší pacienty
Klasickou operaci skalpelem však lékaři odmítli. „Riziko bylo příliš velké,“ vysvětluje Michael Želízko, zástupce ředitele IKEM, který zároveň tým při unikátní operaci vedl.  „Operace proběhla dobře,“ oznámil krátce po zákroku člen týmu Ivan Netuka. Pokud vše půjde úplně bez potíží, může jít 88letá pacientka zhruba za týden domů.

Podle Želízka je pro třetinu pacientů, kteří by potřebovali umělou chlopeň, klasická metoda nevhodná. Je sice velmi úspěšná, ale představuje velké riziko pro starší pacienty nebo ty, kteří mají i jiné onemocnění. Nový šetrnější způsob sice není řešením pro všechny nemocné pacienty, během příštího roku ale v IKEM plánují takto odoperovat zhruba 20 až 30 lidí, kteří by jinak pravděpodobně zemřeli.

Umělá chlopeň byla uložena ve speciálním košíku z nitinoluHlavní předností nové metody je, že při ní pacient není v narkóze, ale při vědomí. Lékaři navíc nemusí rozříznout nemocnému hrudník, stačí menší řez v tříslech. Speciální nástroje i novou umělou srdeční chlopeň pak odborníci odtud vedou k operovanému srdci žilou. To vše znamená menší riziko komplikací.

Jedinou nevýhodou unikátního zákroku je to, že si zatím odborníci nejsou jisti, kolik let speciální umělá chlopeň vydrží. „Nová metoda nemá nahradit klasické operace. Klasická kardiochirurgie má výborné výsledky. Je to ale další metoda, kterou můžeme použít u pacientů, u kterých jiná možnost dosud nebyla,“ uvádí Želízko.

Na program šetrných operací umělých chlopní bude IKEM žádat grant. Nové metody totiž pojišťovny obvyklým způsobem hradit nemohou. „Nové programy si může dovolit zavádět jen finančně zdravá instituce,“ poznamenal Želízko.