12. července 2010 11:52, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opět padaly teplotní rekordy. Záchranáři vyjíždí častěji, lidé kolabují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Bazén v Podolí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bazén v Podolí | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz
PRAHA Teplota vzduchu bude na celém území Česka odpoledne dosahovat 30 až 36 stupňů Celsia. V Českých Budějovicích meteorologové naměřili 33,4 stupně Celsia, padl tak denní teplotní rekord starý 102 let.

Teplota vzduchu na celém území Česka dosahovala 30 až 36 stupňů Celsia. Mírně se ochladí až v úterý, a to jen v Čechách; na Moravě a ve Slezsku bude stále ještě 29 až 33 stupňů. Nadále proto hrozí nebezpečí vzniku požárů.

Pražané po návratu z dovolených ve městě kolabují

Pražská záchranná služba se od rána potýká s náporem pacientů. Zatímco běžně má za 24 hodin 350 výjezdů, dnes eviduje nárůst o 20 procent, informují záchranáři na svém webu. Nárůst výjezdů vysvětlují tím, že Pražané se po víkendu vrátili do rozpálené metropole a kolabují. O víkendu bylo sice také vedro, ale Praha byla vylidněná.

"Množí se kolapsy, nevolnosti, problémy s krevním tlakem, dýchací potíže, srdeční arytmie. Nejčastěji posádky vyjíždějí k chronickým pacientům a seniorům, ale potíže mohou postihnout každého, tedy i zdravého člověka," uvádějí záchranáři.

Tropická vedra naměřili meteorologové na celém území Česka, přes 36 stupňů Celsia bylo podle pracovníka ČHMÚ také v Brandýse nad Labem, kde naměřili 36,2, přičemž rekord z roku 1991 byl 35,7 stupně. Také na mnoha dalších místech přepisovali rekordní záznamy. Například v Plzni-Bolevci se rtuť vyšplhala na 35,8, v Chebu na 35,9 stupně, v Poděbradech bylo 35,3, v Teplicích 35,6, v Neumětělích měli 35,3 stupně. V Českých Budějovicích naměřili 33,4 stupně Celsia, padl tak denní teplotní rekord starý 102 let, který činil 33 stupňů Celsia.

Nebezpečná klíšťata
Lidé by si měli dát současně pozor na klíšťata. Začala se totiž objevovat i v nadmořské výšce 1000 metrů, přičemž dosud běžná maximální výška jejich výskytu byla 600 metrů, sdělil mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Čtěte také

Výstraha před velmi vysokými teplotami platila pro celou republiku do šesté hodiny večerní. V úterý platí vysoký stupeň nebezpečí pro kraje Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Zvýšené nebezpečí požárů platí ode dneška až do odvolání.

Lidé by proto měli zvýšit přísun tekutin, omezit tělesnou zátěž, nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách a před slunečními paprsky se chránit vhodnými ochrannými prostředky.

Lidovky.cz, ČTK