Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Opravu žádal jako první Mečiar

Svět

  10:13
PRAHA/BRATISLAVA - Slovenský mediální zákon neplatil ani den, a už ho slovenský vládní politik použil k útoku na novináře.

Sám Vladimír Mečiar ve Ficově kabinetu nesedí, jeho HZDS ale vládní stranou je. foto: Koller JanČTK

Slovenské deníky i v tomto týdnu vypadaly jako předtím. Kritizovaly vládu, rozebíraly podezření z korupce, psaly o podivných kamarádských kšeftech mezi politiky. Od pondělka už přitom začal platit tvrdý tiskový zákon, který dává právo na odpověď i v případě, že informace v tiskovině je pravdivá.

„Tiskový zákon je vítězstvím demokracie,“ napsal v článku do slovenských Hospodárských novin Miroslav Číž, místopředseda parlamentu za vládní Směr. „Dnes se však celkem jasně ukazuje, že celá kritika tiskového zákona byla jen jednou z dalších mediálních bublin, které splaskly tak rychle, že si snad ani samotní novináři nepamatují, co vlastně v diskusi o tiskovém zákoně napsali,“ tvrdil ještě ve čtvrtek Číž.

Jenže už ve čtvrtek přišla do deníku SME žádost o uveřejnění opravy podle dikce nového tiskového zákona. „Jedná se o reakci na článek, který vyšel hned první den platnosti zákona, tedy v pondělí 2. června,“ uvedl pro LN šéfredaktor deníku SME Matúš Kostolný.

Jednalo se o reakci na komentář Mariána Leška, který psal o vládním Hnutí za demokratické Slovensko a přišla na nepodepsaném faxu z Trenčianských Teplic, kde má sídlo předseda HZDS Vladimír Mečiar. Jeho autorem je podle všeho sám bývalý premiér. „Nejdříve jsme si mysleli, že je to podvrh, ale pak nám z HZDS potvrdili, že je to skutečně tak,“ řekl LN Kostolný.

„Ten dopis posílala přímo asistentka pana předsedy,“ řekla SME mluvčí hnutí Monika Zakariásová. Podle ní HZDS „ve smyslu nového tiskového zákona trvá na nápravě chybných a nepravdivých údajů, tak jak to tam bylo stanovené.“ Deník SME však reakci HZDS, tak jak to požaduje tiskový zákon, tedy na stejném místě, kde vyšel původní materiál, neotiskne. „Žádost o opravu nerespektuje tiskový zákon, podle něhož lze reagovat pouze na skutkové věci a nikoli na názory,“ uvádí Kostolný. Podle něho je reakce HZDS ukázkou, jak byl tiskový zákon ve skutečnosti míněn. „Chtějí měnit názory novin, které jsou neposlušné,“ uvádí šéfredaktor jednoho ze dvou největších seriózních slovenských deníků.

Sankce za neotištění: až 150 tisíc korun Místo toho, aby se vládní politici chytili za nos, snaží se situaci bagatelizovat. Vicepremiér Dušan Čaplovič tvrdí, že Mečiar se chce žádostí jen zviditelnit, a dodává, že si stále myslí, že zákon je pro občany, nikoli politiky. Číž, citovaný v úvodu článku, trvá na tom, že zákon bude mít na novináře „profylaktický účinek“.

Novináři doufají, že tiskový zákon odmítne soud, případně chtějí podobné případy, jako Mečiarovu žádost o opravu, dotáhnout až k evropským soudům, které by měly podle názoru některých právníků zákon zrušit. To však může trvat i několik let, a pokud by žádosti o opravy byly časté, mohly by ohrozit samotnou existenci nezávislého tisku. Zákon totiž stanoví za neotištění reakcí finanční sankce, a to až do výše 150 000 slovenských korun.

Autor: