Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Optikou preferenčních hlasů. Zvítězil Juránek, Hašek a Pospíšil

Česko

  21:00
PRAHA - Je to trochu jiná optika. Leckde ale vypovídá o náladách voličů víc než souhrnná čísla. Projděte si politiky, kteří posbírali nejvíc preferenčních hlasů.

Michal Hašek a Jiří Pospíšil posbírali v krajských volbách nejvíce preferenčních hlasů. foto: Tomáš Hájek, František VlčekLidovky.cz

Na jihu Moravy zvítězila ČSSD, nejvíc hlasů v kraji však získal někdejší lidovecký hejtman Stanislav Juránek. Celkem mu hlas dalo přes jednadvacet tisíc voličů, tedy vůbec nejvíc v celé republice. O pár hlasů míň, o nějakých patnáct set, posbíral sociální demokrat a současný hejtman Michal Hašek. V jeho případě jako by mu pomohla negativní kampaň, kterou proti němu vedla řada brněnských aktivistů.

Stanislav Juránek.

Třetí pozici - alespoň v počtu preferenčních hlasů - obsadil sesazený ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. I když jako jediný z ODS výrazně bodoval, šéf strany Petr Nečas mu pogratuloval po svém. V podstatě řekl, že mu vyhazovem z vlády pomohl k úspěchu. "Myslím, že kdyby byl dál ve vládě, tak by nemohl být lídrem v Plzeňském kraji a zřejmě bychom tam takto neuspěli. Jsou to spojené nádoby," uvedl Nečas. Na každý pád Pospíšil přímo přesvědčil osmnáct a půl tisíce voličů.

Číslo čtyři má jiný outsider. Jiří Čunek, kdysi stíhaný korupčník, nyní lídr lidovecké kandidátky ve Zlínském kraji, získal v prvním kole senátních voleb jedenáct tisíc preferenčních hlasů. A mimo to zabodoval i v senátním klání, v němž ho necelá tři procenta dělila od obhajoby křesla v horní komoře už v 1. kole. Z kandidátů do Senátu si tak zapsal vůbec nejlepší výsledek.

A nyní po krajích: v Jižních Čechách bodoval hejtman Jiří Zimola (ČSSD), který dostal 13 tisíc hlasů, na Vysočině se k deseti tisícům vyšplhal rovněž stávající hejtman Jiří Běhounek.

Střední Čechy sice celkově ovládli socialisté, nejvíc bodů v regionů má však primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati, jinak člen ODS.

Na severu Moravy nejvíc hlasů (šest tisíc) sesbíral Miroslav Novák z ČSSD, doposud náměstek hejtmana, který má na starosti dopravu a životní prostředí.

Příliš se nekroužkovalo ani v Olomouckém kraji. Rekordmanem tam byl Jiří Rozbořil, jinak jednička ČSSD, a stačilo mu k tomu pět tisíc hlasů.

Ústecké hejtmance Janě Vaňhové ČSSD před pár týdny zatkli a obvinili náměstka. Kvůli podezření z rozkrádání eurodotací. Její sympatizanty to nezviklalo. V regionu měla nejvíc kroužků, hned přes pět tisíc.

Svým způsobem se rekordně kroužkovalo i v Karlovarském kraji. Byť v minulosti region celostátně proslavila třeba známá cinknutá losovačka, lidé tam volí hlavně strany. Jinak by totiž nejvíc preferenčních hlasů neměl Josef Novotný z ČSSD, jehož označilo jen necelé tři tisíce voličů.

Největší politické body v Královéhradeckém kraji posbíral senátor a bývalý žalobce Miroslav Antl (4662), který o třináct set hlasů porazil i současného hejtmana a spolustraníka z ČSSD Lubomíra France.

Libereckému kraji vládnou starostové, doslova. Starostové pro Liberecký kraj totiž vyhráli volby mezi stranami, jejich lídr Martin Půta pak ovládl i pořadí v preferenčních hlasech. Zakroužkovalo ho necelých sedm tisíc voličů.

Přes šest a půl tisíce kroužků zase stačilo lidovci Romanu Línkovi k suverénnímu vítězství v Pardubickém kraji. Křeslo hejtmana zřejmě zůstane na Vysočině Jiřímu Běhounkovi (ČSSD), který v soutěži o oblíbenost kandidátů nechal daleko za sebou nejen protivníky, ale i spolustraníky. Jedna stovka ho dělila od deseti tisíc preferenčních hlasů.

Autoři: ,