Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Orbánův plán „Schengen 2.0“: hotspoty mimo Unii a konec přerozdělování

Evropa

  10:00
BUDAPEŠŤ/PRAHA - Silnější ochrana vnějších hranic Evropské unie, přísnější tresty pro ilegální cesty do Evropy a konec přerozdělování uprchlíků v rámci Unie. Těmito opatřeními chce maďarský premiér Viktor Orbán vyřešit příliv běženců do Evropy a zároveň zachránit schengenský systém. Jeho plán nese název „Schengen 2.0“ a obsahuje deset bodů.

Viktor Orbán. foto: Reuters

Orbánův plán klade hlavní důraz na restriktivní režim na vnějších hranicích schengenského systému a počítá s tím, že pokud by některý ze členských států nezvládl jejich ostrahu z vlastních sil, měly by mu pomoct buď ostatní státy, anebo evropská hraniční agentura Frontex.

Právě maďarská vláda v nedávné minulosti několikrát ostře kritizovala problémy, jež mají s ochranou vnějších hranic Evropské unie Řecko a Itálie.

Novým klíčovým místem, kde by se mělo dle Orbána v budoucnu odehrávat evropské azylové řízení, mají být hotspoty umístěné mimo území Evropské unie.

Ty mají být dle představ Budapešti kontrolovány a odděleny od vnějšího světa. Žadatelé o azyl by v nich museli setrvat tak dlouho, dokud nebude rozhodnuto o jejich žádosti.

Orbán svůj plán představil minulý víkend na lisabonském setkání Křesťanskodemokratické internacionály (CDI), jejímž je maďarský premiér viceprezidentem.

Orbánovo desatero

1. Pokud členský stát nedokáže plnit závazky plynoucí z ochrany schengenských hranic, musí jejich ochranu převzít agentura Frontex.
2. V nější hranice EU musí být vybaveny nástroji k identifikaci osob na základě biometrických znaků.
3. Dublinský systém je třeba důsledně naplňovat; při porušení pravidel musí následovat sankce.
4. Žádosti o azyl musí být podány mimo území EU.
5. Odmítnutí žadatelé o azyl musejí být vráceni do země původu.
6. I legální uprchlíci mají být posláni do tak zvaných třetích bezpečných zemí anebo zpět do zemí původu.
7. Zahraniční, bezpečnostní, vízová a rozvojová politika EU musí být koordinována s evropskou migrační politikou. Rozvojová pomoc musí být podmíněna spoluprací při repatriaci uprchlíků.
8. EU musí poskytnout peníze státům západního Balkánu, aby mohly zabezpečit své hranice.
9. Musí existovat seznam bezpečných zemí.
10. Demografická politika a přístup na trh práce mají zůstat v rukou národních států.