Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Originál mnichovské dohody poprvé v Česku

Česko

  11:03
Berlín/Praha - Německé ministerstvo zahraničí se nakonec rozhodlo zapůjčit do České republiky originál mnichovské dohody ze září roku 1938, podle které Československo tehdy muselo do dvou týdnů odstoupit pohraničí nacistickému Německu. Berlín dříve zapůjčení dokumentu z bezpečnostních důvodů odmítal a Praze poskytl pouze kopii, která má být trvale vystavena v Kolovratském paláci v areálu Senátu.

Mnichovská dohoda z roku 1938. foto: Lidové noviny

Dnes o novém německém rozhodnutí informoval Český rozhlas, jemuž to potvrdilo berlínské ministerstvo zahraničí.

"Skutečnost, že jsme se teď originál dokumentu rozhodli zapůjčit do Prahy, podtrhuje, jak dobré vztahy v současné době mezi Německem a Českem panují," řekl Českému rozhlasu mluvčí německého ministerstva Andreas Peschke.
Mnichovská dohoda z roku 1938.

Dokumenty velké historické hodnoty půjčuje německá diplomacie tradičně jen nerada.

Berlín se k zapůjčení originálu stavěl odmítavě, protože se obával poškození historického dokumentu. Z tohoto důvodu obdržela Praha 22. července nejdříve pouze kopii. Tehdy ji převzal předseda Senátu Přemysl Sobotka. Právě v prostorách Kolovratského paláce byla 30. září 1938 s dohodou seznámena tehdejší úřednická československá vláda generála Jana Syrového.

Jeden z nejdůležitějších dokumentů české moderní historie má být pojištěný na vysokou částku a do Prahy by ho měl přivézt zvláštní kurýr. Originál mnichovské dohody by měl být podle informací Českého rozhlasu vystaven od 28.října v prostorách Národního muzea.
Hitlerova pracovna, v níž byla 29. září 1938 podepsána mnichovská dohoda, se proměnila v hudební zkušebnu.

Vůbec poprvé byl originál vystaven loni ve Zwieselu na německé straně Šumavy. Bavorská zemská vláda tam uspořádala od května do října 2007 výstavu s názvem Bavorsko-Čechy: 1500 let sousedství, která mapovala kulturu a historii vztahů mezi oběma zeměmi. Už tehdy si ho prohlédly i tisíce českých návštěvníků.

Česká republika si v těchto dnech připomíná osudové dny, které před sedmdesáti lety vyústily 29. září v sepsání mnichovské dohody. V ní západní mocnosti Francie a Velká Británie za přispění fašistické Itálie vyjádřily souhlas s Hitlerovým požadavkem na rozsáhlé pohraničí oblasti Československa, ve kterém tehdy žila početná německá menšina.

Československo k jednáním v Mnichově nebylo přizváno, o jeho výsledcích bylo pouze informováno.

Autor: