Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Oscara pro nejlepší film má Spotlight, konečně se dočkal i DiCaprio

Kultura

  7:04aktualizováno  9:37
LOS ANGELES - Vítězným filmem 88. ročníku udílení Oscarů cen Americké filmové akademie je novinářské drama Spotlight, které v noci na pondělí zvítězilo nad favorizovaným filmem Revenant Zmrtvýchvstání. To však proměnilo nominace v dalších hlavních kategoriích, když podruhé za sebou získal Oscara za nejlepší režii Mexičan v hollywoodských službách Alejandro González Iňárritu a poprvé v životě se pozlacené sošky dočkal Leonardo DiCaprio. Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získal maďarský snímek Saulův syn.

Leonardo DiCaprio se konečně dočkal. foto: ČTK

Vítězný snímek Spotlight vypráví o týmu reportérů z listu Boston Globe, kteří se dlouhodobě metodicky věnovali kauze zneužívání dětí v katolické církvi.

Iňárritu podruhé za sebou získal Oscara za nejlepší režii. Loni triumfoval se svým snímkem Birdman. Dvorní kameraman mexického filmaře Emmanuel Lubezki na Oscara dosáhl dokonce potřetí za sebou. Loni pozlacenou sošku dostal za film Birdman, předloni za Gravitaci.

První Oscar pro DiCapria

Zodpovězena je také možná nejdiskutovanější tajenka oscarového večera. Svého prvního Oscara nakonec skutečně - na pátý pokus získal 41letý Leonardo DiCaprio, který ve Zmrtvýchvstání ztvárnil hlavní roli lovce kožešin, odsouzeného zemřít v drsné přírodě Jižní Dakoty první poloviny 19. století. DiCaprio tak porazil třeba Matta Damona (Marťan) nebo britského kolegu Eddieho Redmaynea, který se zaskvěl v životopisném filmu Dánská dívka. DiCaprio, který se angažuje v boji proti změně klimatu, využil děkovné řeči k připomenutí tohoto tématu. „Změna klimatu je reálná, je to obrovské nebezpečí. Nesmíme zahálet. Neberme tuto planetu jako samozřejmost. Já tuto cenu také neberu jako samozřejmost,“ prohlásil oceněný.

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získal maďarský snímek Saulův syn. Film z prostředí nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi je celovečerním debutem režiséra Lászlóa Nemese.

Oceněná hudba z Osmi hrozných

Svého prvního Oscara za nejlepší hudbu získal legendární italský skladatel Ennio Morricone za hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina.

Sedmaosmdesátiletý Morricone proměnil až svou celkově šestou nominaci na Oscara v dané kategorii. V roce 2006 ale dostal čestnou cenu Akademie filmového umění a věd.

Nahrávání hudby k Osmi hrozným v Praze

Oscara za nejlepší hudbu získal italský skladatel Ennio Morricone také zásluhou členů Českého národního symfonického orchestru. Hudbu k oceněnému snímku Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina v červenci 2015 nahráli v Praze. Morricone za ni obdržel už Zlatý glóbus a cenu BAFTA. Ke spolupráci s Českého národního symfonického orchestru se vrací pravidelně.

"Děkujeme panu Morriconemu, že si pro svou oscarovou hudbu vybral náš orchestr," uvedl šéf orchestru Jan Hasenöhrl, který ve filmu Osm hrozných hraje dvouminutové sólo na trubku.

Tarantino a Morricone se loni setkali v Praze, kde Ital začal natáčet hudební doprovod pro Tarantinův nový western. Skladatel si pro soundtrack vybral orchestr, se kterým absolvoval turné po Evropě.

Technicky vyladěný Mad Maxe

Na letošním udílení Oscarů cen se prosadila také australská akční sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta. Má na kontě šest Oscarů především v technických kategoriích. Oscara za nejlepší kostýmy převzala Jenny Beavanová), za nejlepší výpravu a dekorace Colin Gibson a Lisa Thompsonová), za nejlepší masky Lesley Vanderwaltová, Elka Wardegaová a Damian Martin. Margaret Sixelová si z Hollywoodu odveze Oscara za střih. Šílený Max proměnil i nominace v kategoriích zvukové efekty (Mark Mangini a David White) a zvuk (Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo).

Daisy Ridleyová, nová hvězda ságy Star Wars, na Oscarech.
Ocenění herci (zleva): Mark Rylance (vedlejší role), Brie Larsonová (hlavní...

Oscar pro nejlepší herečku ve vedlejší roli náleží Švédce Alicii Vikanderové za ztvárnění role manželky dánského transsexuálního malíře Einara Wegenera ve filmu Dánská dívka. Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli převzal Mark Rylance z filmu Most špiónů. Na trofej tak nedosáhl například Sylvester Stallone.

Oscara za nejlepší původní scénář získali Thomas McCarthy a Josh Singer za Spotlight. Trofej za nejlepší adaptovaný scénář dostali Adam McKaye a Charles Randolph za film Sázka na nejistotu.

Oscar za vizuální efekty byl udělen spolutvůrcům britské sci-fi Ex Machina Andrew Whitehurstovi, Paulu Norrisovi, Marku Ardingtonovi a Saře Bennettové.

Oscar pro nejlepší krátkometrážní animovaný film patří chilskému snímku Historia de un oso (Medvědí příběh), pro celovečerní americkému filmu V hlavě.

Rasová nevyváženost Oscarů?

Oscarovou ceremonií provázel 51letý komediální herec Chris Rock. V úvodním proslovu bagatelizoval údajnou rasovou nevyváženost Oscarů a diskriminaci v Hollywoodu. Rock je sám Afroameričan. Čtěte: Moderátor Chris Rock změnil Oscary na kousavou rasovou kritiku

Údajná rasová diskriminace se stala jedním z hlavních témat letošních Oscarů hned po lednovém oznámení nominací. Mezi 20 nominovanými herci totiž figurují už druhý rok po sobě výhradně běloši. Nedaleko Dolby Theatre kvůli tomu před slavnostním udílením demonstrovaly desítky lidí v čele se známým černošským aktivistou a reverendem Alem Sharptonem.

Rasismus naruby, obula se herečka Ramplingová do bojkotu Oscarů

Rock nevyslyšel výzvu některých svých kolegů, aby se provázení dnešním slavnostním večerem vzdal. „Jestli chcete černé nominované, musíte mít černé kategorie,“ řekl Rock. Zdůraznil, že hercům černé pleti stačí, když budou mít stejné příležitosti.

Bojkot slavnostního večera

Slavnostní večer bojkotovala řada osobností tmavé pleti, jako jsou režisér Spike Lee, herec Will Smith či jeho manželka a herečka Jada Pinkettová Smithová.

Oscar pro celovečerní dokument patří životopisnému filmu Amy, pro krátkometrážní dokument pákistánskému A Girl in the River: The Price of Forgiveness. Oscar pro nejlepší krátkometrážní hraný film jde do Británie za snímkem Stutterer (Koktal) režiséra Benjamina Clearyho.

I letošní ročník Oscarů si připomněl některé zesnulé osobnosti filmového světa. Neopomělo se ani na českého kameramana Miroslava Ondříčka, který zemřel loni 29. března.

Filmy a tvůrci, kteří získali cenu americké Akademie filmových umění a věd za rok 2015

Nejlepší film: Spotlight - producenti Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklinová a Blye Pagonová Faustová, režie Thomas McCarthy

Režie: Alejandro González Iňárritu - REVENANT Zmrtvýchvstání

Herec v hlavní roli: Leonardo DiCaprio - REVENANT Zmrtvýchvstání

Herečka v hlavní roli: Brie Larsonová - Room

Herec ve vedlejší roli: Mark Rylance - Most špiónů

Herečka ve vedlejší roli: Alicia Vikanderová - Dánská dívka

Neanglicky mluvený film: Saulův syn - Maďarsko, režie László Nemes

Nejlepší animovaný film: V hlavě - režie Pete Docter a Ronaldo Del Carmen

Kamera: Emmanuel Lubezki - REVENANT Zmrtvýchvstání

Původní scénář: Josh Singer a Tom McCarthy - Spotlight

Scénář podle předlohy: Charles Randolph a Adam McKay - Sázka na nejistotu

Hudba: Ennio Morricone - Osm hrozných

Nejlepší píseň: Writing's On The Wall - hudba a text Jimmy Napes and Sam Smith; Spectre

Výprava a dekorace: Colin Gibson a Lisa Thompsonová - Šílený Max: Zběsilá cesta

Kostýmy: Jenny Beavanová - Šílený Max: Zběsilá cesta

Masky: Lesley Vanderwaltová, Elka Wardegaová a Damian Martin - Šílený Max: Zběsilá cesta

Střih: Margaret Sixelová - Šílený Max: Zběsilá cesta

Zvuk: Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo - Šílený Max: Zběsilá cesta

Zvukové efekty: Mark Mangini a David White - Šílený Max: Zběsilá cesta

Vizuální efekty: Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington a Sara Bennettová - Ex Machina

Celovečerní dokument: Amy - režie Asif Kapadia

Krátkometrážní dokument: A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Dívka v řece: Cena za odpuštění) - režie Šarmín Obaidová-Činojová

Krátkometrážní animovaný film: Historia de un oso (Medvědí příběh) - režie Gabriel Osorio Vargas

Krátkometrážní hraný film: Stutterer (Koktal) - režie Benjamin Cleary

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč