Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Oscarový Špinavý trik: stylově ušitá bouda

USA

  6:00
Decentně vtipná krimikomedie Davida O. Russella, nominovaná na deset Oscarů, rozkrývá komplikovanou operaci FBI.

Z filmu Špinavý trik foto: Falcon

Přelom 70. a 80. let v USA musel být v jistém směru velmi romantická doba, kdy i bezpečnostní složky měly smysl pro atraktivní fabule: diplomaty z obklíčeného vyslanectví v Teheránu osvobozovala CIA pomocí fingovaného natáčení sci-fi filmu a zátah FBI proti korupci v nejvyšších kruzích zahrnoval důmyslnou zápletku s falešným arabským šejkem, pestrými lokacemi, rekvizitami a hereckými výkony. Íránskou anabázi vylíčil předloni Ben Affleck v tří oscarovém filmu Argo, jeden z největších policejních komplotů teď o Oscary usiluje v podobě snímku Špinavý trik.

Operace FBI nazvaná Abscam (prý šlo o složeninu ze slov Arab Scam – arabský podraz) byla opravdu nevšední jak svými výsledky, tak prostředky, jimiž jich dosáhla. Pomocí propracovaných provokací usvědčili agenti starostu Camdenu v New Jersey, šest kongresmanů, jednoho senátora a několik dalších úředních činitelů z úplatkářství a protizákonného spolčení. Eticky sporná akce budila počátkem 80. let v USA značné pozdvižení mimo jiné i proto, že k jejímu uskutečnění si FBI přizvala protřelého podvodníka Melvina Weinberga, kterému za odměnu odpustila trest a ještě zaplatila slušný honorář.

ČTĚTE TAKÉ

Snímek Špinavý trik si svobodu vlastní fabulace zajišťuje úvodním titulkem "něco z toho se skutečně stalo". Jeho hlavním hrdinou je podfukář Irving Rosenfeld (Christian Bale), dosahující slušných výsledků v umění přežít: vyzná se v obchodu s uměleckými padělky i v nabízení podvodných úvěrů. Spolehlivou partnerkou je mu Angličanka z vyšších kruhů, kterou umí přesvědčivě zahrát jeho milenka Sydney (Amy Adamsová). Naopak setrvalou Achillovou patou je pro Irvinga jeho nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrencová).

Svou roli hrají ve filmu i výrazné kostýmy, extravagantní účesy a soundtrack s dobovými hity.

Irvinga a Sydney naverbuje pod pohrůžkou žaloby do služeb FBI ambiciózní a impulzivní agent Richard DiMaso (Bradley Cooper), který chce zprvu jen usvědčit z korupce lokálního politika. K překvapení všech zúčastněných však akce začne téměř nekontrolovaně bobtnat – policejní provokatéři zjišťují, že mohou chytit do pasti, téměř koho si zamanou, budou-li k tomu mít dostatečné prostředky. Projekt obnovy Atlantic City poté, co byl zrušen zákaz hazardu, zajímá kdekoho včetně vyhlášených mafiánských bossů... Kongresmani, senátor a starosta, kteří ve filmové i skutečné síti uvázli, jsou tak nakonec vlastně jen malým úlovkem v porovnání s tím, co vše kolem návnady kroužilo.

Síla účesu

Režisér David O. Russell operaci FBI samozřejmě mírně přizpůsobil svým potřebám a upravil tak, aby ji mohl použít jako šachovnici pro rozehrání vztahové partie hlavních figur: Irvinga, jeho dvou žen a agenta DiMasa. Nikdo z nich není dokonale vysoustružená postava hrající výhradně elegantními tahy. Každému z nich se sem tam něco povede, každého však také leccos zrazuje a činí z něj dojemného nešťastníka. Irving je mírně otylý seladon s prášky na srdce a nalepenými vlasy: úvodní záběr, v němž pečlivě buduje svou falešnou kštici, předurčí jeho vyzařování pro celý zbytek příběhu. Agent DiMaso na tom není omoc lépe – ten si pro změnu vlasy kroutí natáčkami, aby dodal svému vzhledu šmrnc a vymanil se z ubíjející prózy přežívání s matkou a snoubenkou v nuzném bytě.

Sydney je v pasti svého vztahu s Irvingem, který se nechce rozvést s Rosalyn, i v pasti vztahu s agentem DiMasem, který po ní palčivě touží. A Rosalyn trpí příležitostnou sociální fobií, nestálostí nálad a poněkud limitovaným intelektem. Tato vesměs labilní a ne právě soudržná čtyřka je hybnou silou oné operace, v níž létají milionové částky a jsou zatýkáni vysocí ústavní činitelé...

Každá z hlavních postav dostává příležitost se výrazně projevit, herecké výkony jsou tak právem oceňovanou silnou stránkou Špinavého triku. Relativně nejmenší prostor má Jennifer Lawrencová coby Irvingova manželka Rosalyn – právě scény s ní však patří k těm nejlepším. Ať už jde o její pomstychtivý tanec s prachovkou na píseň Live and Let Die, nebo o proslov, jímž manželovi vysvětlí, jak prozíravé ve skutečnosti bylo dát do mikrovlnné trouby jídlo v alobalu; Rosalynina zranitelnost schovaná za vzdorovitou sebejistotu je odzbrojující. Dlužno dodat, že humor Špinavého triku je velmi úsporný: postavy nesklouzávají do karikatur a děj přehnaně neulpívá na jednotlivých komických momentech, spíše je vytváří jakoby mimochodem.

Špinavý trik

USA 2013
Režie: David O. Russell
Hrají: Christian Bale, Amy Adamová, Bradley Cooper, Jennifer Lawrencová a další
Premiéra 23. 1.

Svou hereckou příležitost dobře využil i Jeremy Renner coby starosta Camdenu Carmine Polito, podaný jako naivní a v podstatě altruistický playboy. Žertem pro vědoucí je účast komika Louise C. K. v roli DiMasova nadřízeného; oblíbenému vypravěči tu není dovoleno dovést vyprávěnou historku k pointě.

Výrazné kostýmy, extravagantní účesy, soundtrack s diskotékovými hity oné doby i setrvalé pološero působivě navozují nostalgickou atmosféru, v níž i divákovi, který tehdy třeba sotva bral rozum v socialistickém Československu, může připadat, že vidí něco, po čem se mu stýská. Dobu, kdy i to velmi prohnilé bylo proti dnešku tak nějak dojemně nevinné. Filmové umění je umění iluze – a tahle se dost povedla.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!